Nad projektem pracuje zespół z Instytutu Fizyki. Na zdj. (od lewej): prof. dr hab. Roman Ciuryło, prof. dr hab. Daniel Lisak, dr Szymon Wójtewicz, dr hab. Katarzyna Bielska, prof. UMK i dr hab. Agata Cygan, prof. UMK Nauki ścisłe

Grant na precyzyjne pomiary

Zespół z Instytutu Fizyki UMK kierowany przez prof. dr. hab. Daniela Lisaka wygrał konkurs na grant badawczy w ministerialnym programie Polska Metrologia II i zrealizuje projekt pt. "Nowe technologie kwantowe optycznych wzorców koncentracji cząsteczek, ciśnienia i temperatury gazu".

Celem dwuletniego projektu jest eliminacja systematycznych błędów pomiaru natężenia molekularnych linii widmowych metodą spektroskopii cavity ring-down (CRDS) związanych z nieliniowością układu detekcji światła oraz demonstracja pomiaru koncentracji gazu wyłącznie na podstawie porównania zmierzonego oraz obliczonego ab intio natężenia linii i znanej temperatury gazu.

Pomiar taki będzie demonstracją nowego optycznego wzorca koncentracji i ciśnienia gazu i w przyszłości pozwoli opracować bezkontaktowe systemy pomiarowe, bazujące na dokładnej, wysokorozdzielczej spektroskopii. Pomiar względnych natężeń linii ro-wibracyjnych, wynikających z rozkładu obsadzenia kwantowych stanów rotacyjnych, umożliwia ponadto opracowanie optycznego wzorca temperatury gazu. Projekt będzie realizowany we współpracy z Głównym Urzędem Miar.

Celem programu "Polska Metrologia II" jest wsparcie badań naukowych i prac rozwojowych prowadzonych we współpracy z Głównym Urzędem Miar w obszarach związanych z metrologią. Przedsięwzięcie umożliwia realizację projektów służących m.in. zwiększeniu konkurencyjności polskiej gospodarki oraz stymulowaniu rozwoju metrologii, w szczególności w obszarach zdrowia, środowiska, energii, zaawansowanych technik pomiarowych i rozwoju technologii cyfrowych.

Molekuły u fryzjera

Siła zgodności wyników

Reaktywacja Wahadła Foucaulta

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film