14 października podczas finałowego koncertu w Auli UMK wystąpi Michał Urbaniak Organator Kultura

Jazzowa Od Nowa

Andy Middleton, Michał Urbaniak, Jan Ptaszyn Wróblewski – to tylko część gwiazd, które wystąpią podczas tegorocznego Jazz Od Nowa Festivalu. 23. edycja wydarzenia potrwa od 11 do 14 października.

Tegoroczny Jazz Od Nowa Festival zgromadzi na scenach Akademickiego Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" artystów z Polski, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Izraela i Węgier. W środę, czwartek i piątek będzie gościć w "Od Nowie" (ul. Gagarina 37a), na sobotni finał w wykonaniu Michała Urbaniaka publiczność przeniesie się do Auli UMK (ul. Gagarina 11), by jeszcze raz wrócić do "Od Nowy" na nocną jam session. Początek koncertów o godz. 20:00.

Festiwal różnorodności

Pierwszy dzień festiwalu rozpocznie się przykładem polsko-amerykańskiej jazzowej współpracy. Wystąpią Andy Middleton & Brothers in jazz, czyli pochodzący z Harrisburga w stanie Pensylwania znakomity saksofonista Andy Middleton oraz perkusista Grzegorz Daroń, pianista Rafał Karasiewicz, Jacek Szafraniec – basista i kontrabasista oraz Tomasz Pacanowski – gitarzysta, wszechstronny instrumentalista i kompozytor. Muzycy deklarują się jako czerpiący radość z przekraczania granic stylistycznych i improwizacji.

Tego samego dnia na deskach Od Nowy wystąpi Leszek Kułakowski, kompozytor i pianista jazzowy, który przyjedzie do Torunia z programem "Narkotyki" zainspirowanym traktatem filozoficzno-estetycznym Ignacego Stanisława Witkiewicza.

W festiwalowy czwartek zaprezentują się trio Bukelman/Trzaska/Pandi. Taki zestaw muzycznych osobowości zapowiada kontynuację avant-jazzowego wątku przewijającego się przez historię toruńskiego festiwalu. Zwieńczeniem dnia będzie występ Jana Ptaszyna Wróblewskiego, postaci ikonicznej, nieodmiennie wiernej estetyce nowoczesnego mainstreamu jazzowego, o wyraźnie swingowym rodowodzie. U jego boku staną Marcina Jahra, stały perkusisty kwartetu Ptaszyna oraz pianista Piotr Wrombel i kontrabasista Jarek Michaluk.

Jan Ptaszyn Wróblewski to częsty gość i przyjaciel toruńskiego festiwalu

Na piątek 13 października zaplanowano solowy występ Jerzego "Mazzolla" Mazolewskiego, jednego z ojców założycieli rodzimej awangardy jazzowej, kojarzonej jako "yass", muzyka uznanego przez "Jazz Forum" za jednego z najciekawszych współczesnych polskich klarnecistów. Po Mazzolu zaprezentuje się kwartet muzyków z Kanady, którego liderem jest Jacques Kuba Seguin, trębacz grający także na flugelhornie.

Finał w Auli

W sobotę (14 października) w Auli UMK wystąpi kolejna z legend polskiego jazzu – Michał Urbaniak, który tym razem zaprezentuje się pod szyldem Michał Urbaniak Organator, w którego skład – obok lidera – wchodzą: amerykański perkusista Frank Parker, Kajetan Galas (organy) i trębacz Piotr Wojtasik.

Na nocną jazz session Jazz Od Nowa Festival ponownie wróci do klubu "Od Nowa", gdzie wystąpi Ilona Damięcka Trio w towarzystwie Mateusza Smoczyńskiego.

Pełny program Festiwalu

Bilety i karnety są dostępne w serwisie EmpikBilety.pl, aplikacji GOING, a także w kasie Klubu "Od Nowa" przy ul. Gagarina 37a  w godzinach 10.00-16.00.

Sztuka wielkiej wrażliwości

Artykuł zawiera galerię