Prof. dr hab. Łukasz Szylberg pracuje na Wydziale Lekarskim w Katedrze Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej Zdjęcie profesora przy mikroskopie Nauki przyrodnicze

Nowy profesor

Do grona profesorów nominowanych przez Prezydenta RP dołączył prof. dr hab. Łukasz Szylberg z Wydziału Lekarskiego CM UMK.

Postanowienie Prezydenta RP, na mocy którego prof. Szylberg uzyskał tytuł, zostało opublikowane w Monitorze Polskim 21 marca 2024 r.

Prof. dr hab. Łukasz Szylberg jest absolwentem Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po studiach, które ukończył w 2011 r., rozpoczął specjalizację z patomorfologii w Zakładzie Patomorfologii Klinicznej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy oraz podjął pracą jako nauczyciel akademicki na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum w Bydgoszczy. W 2013 roku obronił pracę doktorską pt. "Zróżnicowanie ekspresji białek szlaków odpowiedzi immunologicznej w tkankach popłodów ciąż bliźniaczych – badania morfologiczne". Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2019 roku na podstawie rozprawy habilitacyjnej "Wpływ czynników zapalnych na szlaki nowotworzenia w jelicie grubym".

Głównym obszarem prowadzonych badań profesora są projekty naukowe z zakresu biologii nowotworzenia ze szczególnym uwzględnieniem roli układu immunologicznego. Drugim obszarem badań są rozwiązania technologiczne w medycynie, czego efektem jest wynalazek "prowadnica igły biopsyjnej" chroniony patentem.

Jest autorem licznych wdrożeń technologicznych z zakresu cyfrowej patologii oraz analizy obrazu z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Ponadto w ramach współpracy międzynarodowej uczestniczy w projektach z zakresu elastografii optycznej oraz biobankowania tkanek. Od wielu lat jest organizatorem oraz wykładowcą licznych kursów dla patomorfologów z zakresu onkologii. Od 2019 roku jest przewodniczącym Oddziału Bydgoskiego Polskiego Towarzystwa Patologów. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień za osiągnięcia naukowe oraz członkiem zespołów eksperckich z zakresu patomorfologii dla Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz Państwowej Komisji Egzaminacyjnej. Od 2020 jest koordynatorem Zakładu Patologii Nowotworów i Patomorfologii w Centrum Onkologii w Bydgoszczy oraz kieruje Zakładem Patomorfologii, Placentologii i Hematopatologii Klinicznej w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy.

Stypendia dla wybitnych

Egzamin lekarski na piątkę