W tym roku na KLAMRZE będzie można zobaczyć dziesięć spektakli z alternatywnej sceny teatralnej Człowiek w kapeluszu siedzi w drewnianej skrzyni i jedną ręką trzyma otwarte wieko. W prawym górnym rogu widać kawałek drewnianego krzesła, a obok skrzyni po prawej stronie rączę wiklinowego kosza Kultura

Spotkajmy się na KLAMRZE

Głośny spektakl "Wyzwolenie" Teatru Wierszalin otworzy 32. Alternatywne Spotkania Teatralne KLAMRA, które 16 marca rozpoczną się w "Od Nowie".

KLAMRA to festiwal prezentujący najnowsze i najciekawsze spektakle przygotowane przez polskie teatry niezależne. Jego celem jest ukazanie jak najszerszego spektrum krajowej sceny alternatywnej, stąd obecność teatrów posługujących się różnorodnym językiem i środkami wyrazu, operujących rozmaitą poetyką i klimatem spektakli.

Tegoroczna edycja potrwa od 16 do 23 marca, a w jej programie znajdą się przedstawienia, koncerty, pokazy filmowe i spotkania z artystami.

Powroty i debiuty

W tym roku publiczność KLAMRY będzie miała szansę obejrzeć zarówno najnowsze produkcje teatrów, które wielokrotnie gościły już w Toruniu, jak spotkać artystów, którzy zadebiutują na Festiwalu.

16 marca o godz. 19:00 przed widzami wystąpi Teatr Wierszalin ze spektaklem "Wyzwolenie". Widownia może liczyć na spotkanie z klasyką w nowoczesnym wydaniu i mistrzowskim wykonaniu. Pierwszego dnia gościem KLAMRY będzie również Leszek Mądzik, polski scenograf i reżyser teatralny, malarz, fotograf, profesor sztuk plastycznych.

Pierwsza część niedzielnego wieczoru należeć będzie do Wrocławskiego Teatru Tańca, który przedstawi "Klatkę bez łez" – spektakl inspirowany dziełami brytyjskiej dramatopisarki Sarah Kane "Psychoza 4.48" oraz "Łaknąć". Tego dnia wystąpi również Teatr Porywacze Ciał z produkcją "NUO", która jest kontynuacją "OUN" – monodramu Katarzyny Pawłowskiej z 2007 roku.

18 marca ACKiS Od Nowa zaprasza na spektakl "Praca", do którego choreografię przygotowali Zuzanna Kasprzyk i Andrzej Molenda. Będzie to spotkanie pełne ruchu i muzyki. Godzinę później Justyna Grzebieniowska-Wolska otworzy swoją wystawę "Narodziny", a wernisaż będzie połączony z performancem. Wieczór zakończy seans filmu "Obsesja" w Kinie Niebieski Kocyk.

19 marca na deskach Od Nowy będzie można zobaczyć "Listy do M." Laury Leish. Najnowszy, mający niedawno premierę w Poznaniu monodram Ewy Kaczmarek to próba zbadania biograficznych meandrów losów Heleny Modrzejewskiej. We wtorek zaplanowano również kolejny pokaz w Niebieskim Kocyku – o godz. 21:00 na ekranie zagoszczą "Dobrzy nieznajomi".

W środę Teatr Komuna Warszawa zaprezentuje sceniczny western pt. "O czynach niszczących opowieść". Dwie kowbojki: Magda Dubrowska i Alex Freiheit, będą – jak zapowiadają twórcy – będą walczyć raczej o opowieść niż ze sobą nawzajem. O 21:00 w ramach "Jazzu na KLAMRZE" na scenie zagości Joanna Duda Trio, którego brzmienie oscyluje między naturalnymi a syntetycznymi dźwiękami, tworząc solidną i zadziwiającą formę.

W czwartek widzowie będą mieli szansę zobaczyć dwa spektakle. Pierwszy z nich to "Makbet - głosy z ciemności" Teatru Przedmieście, a drugi – to monodram Marcina Tomkiela "Skowyt". Będzie to lalkowe przedstawienie dla dorosłych na podstawie tekstów Maliki Tomkiel, z muzyką na żywo autorstwa Jakuba Olszewskiego.

22 marca pierwszym spektaklem, który będzie można obejrzeć, będą "Księżniczki"  – bajkowa podróż przez kobiece archetypy widziane z perspektywy Syrenki, Kopciuszka i Królewny Śnieżki. To propozycja Stowarzyszenia Teatralnego Chorea. Teatr Standby Studio natomiast ożywi klasyczny szekspirowski dramat "Julia i Romeo".

Na zakończenie KLAMRY, w sobotę 23 marca, przed publicznością wystąpi pianistka Katarzyna Pietrzko i saksofonista Maciej Kądziela, którzy zainspirowani poezją Cypriana Kamila Norwida zaprosili do jej interpretacji aktora Andrzeja Chyrę. Tego wieczoru poznamy również laureatów Nagrody Publiczności za rok 2024.

Tradycyjnie wszystkim przedstawieniom towarzyszyć będą spotkania publiczności z ich twórcami.

Bilety i karnety

Karnety i bilety na KLAMRĘ można zakupić w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa", a rezerwacje przyjmowane są wyłącznie droga mailową na adres odnowa@umk.pl. Płatność można zrealizować jedynie kartą. Rezerwacje należy odbierać co najmniej 30 minut przed rozpoczęciem spektaklu. Centy karnetów i biletów na pojedyncze spektakle można sprawdzić tutaj. Szczegółowe informacje oraz program tegorocznego Festiwalu jest dostępny na stronie KLAMRY.

W trosce o zabytki Torunia

Artykuł zawiera galerię

Szlakiem dwunastu miast

Muzyczne święto