Angelika Szymańska z brązowym medalem mistrzostw Europy w judo Angelika Szymańska stoi z zawieszonym na szyi brązowym medalem mistrzostw Europy w judo Sport

Studentka na medal

Angelika Szymańska, studentka wychowania fizycznego i sportu na UMK w Torunia, zdobyła brązowy medal Mistrzostw Europy w judo, rozgrywanych w Montpellier. W kategorii wagowej do 63 kg w walce o trzecie miejsce pokonała przed czasem Węgierkę Szofię Özbas.

To pierwszy medal w seniorskiej karierze studentki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zdobyty na imprezie rangi mistrzostw Europy lub świata.

W ubiegłym roku zajęłam piąte miejsce na mistrzostwach świata – mówi Szymańska. - Od 2012 r. dziesięciokrotnie zdobywałam złote medale mistrzostw Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Byłam również młodzieżową mistrzynią i wicemistrzynią Europy. W swojej kolekcji mam również sześć medali turniejów najwyższej rangi - Grand Slam, dzięki czemu plasuję się na wysokim piątym miejscu w rankingu kwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich.

Prawo startu w turnieju olimpijskim ma zagwarantowane 20 najlepszych zawodniczek w każdej kategorii wagowej. Obecne miejsce praktycznie gwarantuje zawodniczce Klubu Sportowego Judo Szczepańska Team Włocławek wyjazd na letnie igrzyska olimpijskie zaplanowane latem 2024 r. w Paryżu.

Szymańska jest uczestniczką prowadzonego na UMK programu "kariera dwutorowa" zapewniającego sportowcom najlepsze warunki dla kontynuowania i rozwijania kariery sportowej oraz nauki akademickiej. Więcej o sukcesach studentów sportowców można przeczytać na stronie internetowej Uniwersyteckiego Centrum Sportowego.

Z podwójnym złotem na mecie

Siatkarskie zmagania o puchary JM Rektora

Artykuł zawiera galerię