Nauki przyrodnicze

Arktyczne porozumienie

Współpraca naukowa w prowadzeniu badań oceanologicznych i w zakresie nauk o Ziemi jest przedmiotem umowy podpisanej pomiędzy Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu a dwiema tajwańskimi instytucjami: National Central University oraz National Academy of Marine Research.

Głównym celem współpracy jest coroczny udział naukowców z Polski i Tajwanu w wyprawach naukowych do Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie oraz uruchomienie przez stronę tajwańską wspólnej (z UMK) bazy logistyczno-przeładunkowej w Longyearbyen na Svalbardzie w Norwegii. Kolejnym z założeń jest również wymiana naukowców oraz realizacja przez studentów i doktorantów z obu krajów wspólnych badań na Spitsbergenie i przygotowanie publikacji naukowych.

Oficjalny akt o współpracy podpisano 25 czerwca 2022 roku w Longyearbyen. W trakcie wydarzenia została również uroczyście otwarta Tajwańska Placówka Arktyczna "TaiArctic", która będzie do dyspozycji naukowców z UMK. Uroczystość odbywała się równocześnie w trzech miejscach: na Spitsbergenie, w National Central University w Zhongli oraz w Toruniu na UMK. W imieniu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika akt podpisał prof. dr hab. Wojciech Wysota, prorektor ds. nauki; National Academy of Marine Research reprezentował prezydent Chiu Yung-Fang, a National Central University - rektor Jou Jing-Yang. W wydarzeniu udział wziął także dziekan Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK dr hab. Marek Kejna, prof. UMK.

Koordynatorem współpracy ze strony Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jest dyrektor Centrum Badań Polarnych UMK dr hab. Ireneusz Sobota, prof. UMK, który wziął udział uroczystości na Spitsbergenie. – Współpraca ta doskonale wpisuje się w Strategię UMK na lata 2021-2026 – zauważa prof. Sobota. – Wzmocni ona pozycję Uniwersytetu dzięki silnemu partnerstwu w międzynarodowej przestrzeni akademickiej, jak również międzynarodową atrakcyjność kształcenia poprzez mobilność studentów i doktorantów.

Plany sformułowane w porozumieniu stanowią rozwinięcie wypracowanych wcześniej kontaktów. W roku 2021 pod kierownictwem prof. Soboty odbyła się wyprawa polarna do Stacji Polarnej UMK, w której uczestniczyli również naukowcy z Tajwanu. Polsko-tajwańskie badania na Spitsbergenie będą od tego roku realizowane w ramach dwóch projektów: Icequakes monitoring from a dense seismic array in Kaffiøyra, Svalbard oraz Advance of structural geological surveys and improvement of tectonic understating of the pre-Ordovician/Tertiary geological boundary in vicinity of Nicolaus Copernicus Polar Station, Kaffiøyra, Svalbard.

Czym są dla nas polarne lodowce?

O naukowcach zainteresowanych zeszłorocznym śniegiem

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film

Na podbój Spitsbergenu

Spitsbergen na wyciągnięcie ręki