"Katarzynka" Zillmann

Katarzyna Zillmann  - srebrna medalistka Igrzysk Olimpijskich w Tokio w wioślarstwie i reprezentantka AZS UMK odsłoniła swoją "katarzynkę" w Piernikowej Alei Gwiazd.

Uroczyste odsłonięcie kolejnych autografów w Piernikowej Alei Gwiazd przez Dworem Artusa odbyło się 25 czerwca i tradycyjnie stanowiło jedną z atrakcji Święta Miasta. W tym roku do ciągu mosiężnych tabliczek z podpisami znanych osób związanych z Toruniem dołączyły dwie "katarzynki". Laureatką pierwszej z nich jest Katarzyna Zillmann, utytułowana wioślarka i wicemistrzyni olimpijska z Tokio w konkurencji czwórek podwójnych. Druga przypadła innej sportsmence – Jolancie Ogar-Hill, która w Tokio sięgnęła po srebro w żeglarstwie.

Laureatki tegorocznych "katarzynek": Katarzyna Zillmann i Jolanta Ogar Hill

Olimpijka z UMK nie ukrywała radości z wyróżnienia, zwłaszcza że otrzymała je w swoim rodzinnym mieście. Podczas odsłonięcia "katarzynki" dziękowała kibicom za wsparcie podczas występu na Igrzyskach Olimpijskich: – Bardzo się cieszę, że wytrzymaliście ten start w Tokio kibicowaliście nam w czasie biegu. Ja naprawdę to czułam. Mimo że wszystkie media społecznościowe miałam wyłączone już dwa tygodnie wcześniej, i tak wiedziałam, że trzymacie kciuki i że będziecie zadowoleni, kiedy uraczę Was medalem.

Więcej szczegółów

Katarzyna Zillmann – wioślarka, zawodniczka klubu AZS UMK Toruń. Do jej najważniejszych sportowych sukcesów należą: srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2021, złoty medal wioślarskich Mistrzostw Świata oraz Mistrzostw Europy 2018, srebro Mistrzostw Świata 2017 oraz dwukrotnie zdobyty złoty medal Mistrzostw Świata Młodzieżowców (2015 i 2016). Wszystkie krążki zawodniczka z AZS UMK wywalczyła w rywalizacji czwórek podwójnych. Laureatka licznych nagród – w 2017 r. otrzymała m.in. Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia, w 2018 r. wraz z koleżankami z osady zwyciężyła w prestiżowym plebiscycie Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej (FISA), w styczniu 2019 r. wygrała toruński plebiscyt "Sportowiec Roku". W sierpniu 2021 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Piernikowa Aleja Gwiazd została otwarta w 2003 r. To ciąg mosiężnych "katarzynek" na Rynku Staromiejskim – tablic w kształcie piernika, zawierających podpisy znanych polskich aktorów, muzyków, naukowców, polityków, pisarzy i sportowców. Łączy ich Toruń - jako miejsce urodzenia, miasto edukacji lub początków kariery. Dwie kolejne tablice są odsłaniane co roku przy okazji Święta Miasta. Dotychczasowi laureaci "katarzynek"

•  Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Z Nagrodami Marszałka

W sportowej czołówce Torunia

W setce Forbesa

Olimpijskie srebro dla Katarzyny Zillmann!