Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala podpisuję umowę na rozbudowę szpitala Życie kampusu

Nowy budynek z lądowiskiem w Bizielu

— Marcin Behrendt

O nowoczesny, pięciokondygnacyjny budynek z lądowiskiem dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na dachu powiększy się Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy. Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala podpisał 15 kwietnia umowę na realizację inwestycji.

W nowym budynku znajdą siedzibę m.in. Klinika Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego, Klinika Foniatrii i Audiologii z Oddziałem Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej z Pododdziałem Chirurgii Szczękowej, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Blok Operacyjny z 11 salami operacyjnymi (w tym dwiema salami hybrydowymi), Oddział Kliniczny Rehabilitacji, Dział Sterylizacji i Dezynfekcji, Archiwum Szpitala, a także sala audytoryjna i sale dydaktyczne dla studentów Collegium Medicum UMK. Gmach pomieści 144 łóżka szpitalne, a jego całkowita powierzchnia wyniesie prawie 18,4 tys. m kw. Budowlę wzniesie konsorcjum firm ALSTAL GRUPA Budowlana sp. z o.o. s. k. oraz ALSTAL Investment sp. z o. o. s. k. Obiekt powinien być gotowy w październiku 2023 r.

Wizualizacja nowego budynku Szpitala Uniwersyteckiego nr 2

Wykonawca ma też przebudować część istniejącego budynku lecznicy oraz zmodernizować i zaadaptować istniejącą część szpitala tak, by połączyć ją z projektowaną rozbudową. Całość ma być gotowa do 15 grudnia 2023 r.

To ważne wydarzenie nie tylko dla Szpitala Uniwersyteckiego, ale całego Collegium Medicum, Uniwersytetu, a także mieszkańców Bydgoszczy i regionu – mówił przed podpisaniem umowy Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala. – Dziękuję pani dyrektor szpitala i wszystkim osobom, za których sprawą to przedsięwzięcie dochodzi do skutku.

Przez sześć miesięcy wykonawca będzie pracował nad przebudową instalacji podziemnych i posadowieniem budynku. W ciągu 14 miesięcy gmach ma być gotowy w tzw. stanie surowym, a później czeka go – kluczowy dla tego typu obiektów – etap wykańczania i wyposażania.

Dziękuję za zaufanie, budynek jest dobrze zaprojektowany, więc zakładam, że zdążymy z jego realizacją w terminie umownym – zapewnił Jarosław Szczupak, prezes zarządu grupy budowlanej ALSTAL. – Mam nadzieję że wzniesiemy tu najnowocześniejszy tego typu obiekt w Polsce.

Po zakończeniu prac wykonawca zainkasuje ponad 162,6 mln zł. Budowa jest jedną z inwestycji realizowanych w ramach Wieloletniego Programu Medycznego rozbudowy i modernizacji Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy, niemalże w całości finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Zaplanowano go na lata 2018-2025. Całkowita wartość kosztorysowa projektu to ponad 376 mln zł, z czego niemal 350 mln zł to dotacja celowa Ministerstwa Zdrowia, ponad 26 mln zł to środki pochodzące z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a ponad 1,3 mln zł to środki własne Collegium Medicum.

prof. dr hab. Kornelia Kędziora-Kornatowska
Miło mi, że w kadencji, w której jestem prorektorem UMK ds. Collegium Medicum, będzie się dużo działo – powiedziała prof. dr hab. Kornelia Kędziora-Kornatowska. – Trzeba pamiętać, że Szpital Uniwersytecki nr 2 powstał po przekształceniu lecznicy wojewódzkiej, która nie spełniała wszystkich warunków uniwersyteckich i stąd potrzeba dużych inwestycji.

Do tej pory za pieniądze z Programu: opracowano wielobranżową dokumentację projektową budynku przeznaczonego na cele medyczne oraz lądowiska wyniesionego dla śmigłowców LPR i uzyskano pozwolenie na budowę, zakupiono trzy ambulanse, zestaw do neuronawigacji na potrzeby Kliniki Neurochirurgii i Neurologii, przebudowano układ zasilania awaryjnego Szpitala, opracowano wielobranżową dokumentację projektową na modernizację kuchni szpitalnej i wykonano tę modernizację, wybudowano garaże dla karetek, zrealizowano adaptację Pracowni Tomografii Komputerowej wraz z dostawą samego tomografu, kupiono 163 łóżka szpitalne i sprzęt medyczny dla niektórych klinik, oddziałów i zakładów (m.in. aparat USG, gastroskop, zestawy do Intensywnej Opieki Alergologicznej, mikroskop, aparaturę do cytologii płynnej, respiratory, pompy dyfuzyjne, optyczny koherentny tomograf, komorę chłodniczą do przechowywania zwłok ), aparaturę laryngologiczną dla potrzeb Kliniki Otolaryngologii, Onkologii Laryngologicznej i Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, łóżka do intensywnej terapii, biometr dla Oddziału Okulistyki, wykonano prace projektowe i modernizację Oddziału Okulistyki, prace projektowe modernizacji Oddziału Urologii, zmodernizowano klatkę schodową K3, zakupiono wyposażenie kuchni szpitalnej i meble dla unowocześnianych w 2019 r. jednostek szpitala.

Na 2021 r. zaplanowano m.in.: prace modernizacyjne Oddziału Urologii i Okulistyki, modernizację Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej, prace projektowe, wyposażenie kilku oddziałów oraz rozpoczęcie budowy nowego obiektu.

dr n. med. Wanda Korzycka-Wilińska
Cała społeczność szpitala nie może się doczekać wbicia pierwszej łopaty – zapewniała dyrektor lecznicy im. Biziela dr n. med. Wanda Korzycka-Wilińska. – Liczymy na dobrą współpracę z wykonawcą.

•  Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Nowatorski projekt naukowców z CM UMK dla pacjentów po zawale serca

MOF-y na futurologicznej ścieżce chemików

Ekstrakt z konopi remedium na wymieranie pszczół