Nauki społeczne

Wiedza naukowa a pandemia

Wydział Filozofii i Nauk Społecznych UMK zaprasza na konferencję online poświęconą komunikacji społecznej podczas pandemii: "Nauka w czasie pandemii – zaufanie, wiedza i spiski". Wydarzenie odbędzie się 29 kwietnia w godzinach 10:00-13:30.

- Pierwsza ofiara pandemii zmarła w Polsce ponad rok temu. Od tego czasu żyjemy w sytuacji ciągłej niepewności dotyczącej losu naszego i naszych bliskich. Niepewność ta dotyka również wiedzy naukowej - zauważają organizatorzy konferencji. - Z jednej strony naukowcy podczas pandemii postrzegani są jako osoby wiarygodne, które jako jedne z nielicznych mają dostęp do wiedzy dotyczącej mechanizmów powstrzymywania pandemii. Z drugiej strony jednak pojawiły się głosy podważających wiedzę naukową lub też w ogóle negujące występowanie samej pandemii. Tego typu wypowiedzi są szczególnie niebezpieczne, bo mogą przyczyniać się do niechęci poddawania się obostrzeniom pandemicznym, a także zmniejszać zaufanie do akcji szczepionkowych.

Ostatni rok uświadomił nam szczególnie mocno, jak ważne jest, by wiedza naukowa była komunikowana w sposób skuteczny i dostosowany do odbiorcy. Pandemia stanowi wyzwanie nie tylko medyczne, ale również społeczne. Do pokonania jej niezbędne jest motywowanie ludzi do zachowania chroniącego zdrowie ich i innych osób.

Uczestnicy konferencji postarają się odpowiedzieć na pytania o to, jaki jest obecny stan wiedzy Polaków o pandemii oraz w jaki sposób wiedzę tę można wykorzystać do prowadzenie lepszej polityki informacyjnej o pandemii. Spotkanie będzie składało się z dwóch części. W pierwszej z nich przedstawione zostaną wyniki prac czterech zespołów naukowych zajmujących się funkcjonowaniem społecznym Polaków podczas pandemii. Drugą część wypełnią rozmowy z praktykami komunikacji naukowej o tym, jak według nich powinno się przekazywać wiedzę naukową tak, by było to skuteczne.

Link do zespołu w MS Teams

10.00 – 11.30 – Diagnoza:

12.00 – 13.30 – Dyskusja panelowa: jak komunikować naukę w czasie pandemii. Udział wezmą:

Wcześniejsza rejestracja na wydarzenie nie jest wymagana.

Pandemia a psychika. Ruszyły międzynarodowe badania

Lek na lęk. Z psychologiem o pandemii

Pokolenie iGen szuka bezpiecznej przystani

Polki i Polacy o pandemii. Raport z badań socjologów