Chemiczna innowacja na medal
W drugiej edycji Międzynarodowego Konkursu Wynalazków Inno Wings prof. dr hab. Alina Sionkowska i dr Sylwia Grabska-Zielińska z Wydziału Chemii otrzymały srebrny medal za innowacyjny "Kolagen o właściwościach magnetycznych".
Do konkursu zgłoszonych zostało łącznie 31 wynalazków między innymi z USA, Finlandii, Południowej Afryki, Słowacji, Ukrainy oraz Polski. Międzynarodowa kapituła składająca się z przedstawicieli nauki i biznesu za najlepsze rozwiązania przyznała nagrody: Grand Prix, Excellence oraz medale: złote, srebrne oraz brązowe.
Pomysł wytworzenia materiału kolagenowego o właściwościach magnetycznych powstał w czasie aplikowania o grant Narodowego Centrum Nauki w 2013 r. Kierownikiem projektu była prof. Alina Sionkowska, natomiast dr Sylwia Grabska-Zielińska była wykonawcą w tym projekcie. W trakcie realizacji grantu badaczki otrzymały serię nowych materiałów o właściwościach magnetycznych. Ulokowanie cząstek magnetycznych w materiałach kolagenowych, które mogą być zaimplantowane do organizmu człowieka, pozwala na zdalne kontrolowanie orientacji włókien kolagenowych poprzez zewnętrzne pole magnetyczne.
Wynalazek badaczek ma potencjał komercyjny, a to, nad czym pracują, może trafić w przyszłości na sklepowe półki. Badania wskazały, że wykorzystanie kolagenu o właściwościach magnetycznych m.in. poprawia koloryt i kondycję skóry, wygładza zmarszczki i stymuluje regenerację skóry.
Prowadzone w ciągu ostatnich 20 lat badania nad kolagenem podsumowuje artykuł prof. Sionkowskiej opublikowany w prestiżowym czasopiśmie "Progress in Polymer Science". Więcej na ten temat można przeczytać w artykule "Kolagenowe zamieszanie" na Portalu Informacyjnym UMK.
Prof. dr hab. Alina Sionkowska jest związana z UMK od początku swojej kariery naukowej. W 1997 r. uzyskała stopień doktora, pracując pod kierunkiem prof. dr hab. Aliny Kamińskiej. W roku 2006 uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk chemicznych, a w roku 2012 – tytuł profesora nauk chemicznych.
Prof. Sionkowska w swojej pracy naukowej zajmuje się badaniami właściwości biopolimerów takich jak kolagen, chitozan, kwas hialuronowy, celuloza, żelatyna, oraz badaniami właściwości hydrodynamicznych i powierzchniowych mieszanin na bazie kolagenu, chitozanu, fibroiny jedwabiu i kwasu hialuronowego. W centrum jej zainteresowań badawczych są nanokompozyty biopolimerowe zawierające oprócz wymienionych biopolimerów również nanocząstki nieorganiczne. Zajmuje się również projektowaniem hydrożeli biopolimerowych, funkcjonalnych materiałów biopolimerowych oraz wielofunkcyjnych kosmetyków.
Od roku 2013 prof. Sionkowska pełni funkcję kierownika Katedry Chemii Biomateriałów i Kosmetyków. Jest przewodniczącą wydziałowej Komisji Wydawniczej oraz członkiem Klubu Profesora. Jest członkiem Komitetu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk oraz członkiem zarządu Polskiego Stowarzyszenia Biomateriałów. Jest też członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego. W roku 2017 była przewodniczącą komitetu organizacyjnego ogólnopolskiej konferencji "Chemia dla Urody i Zdrowia", a w roku 2018 i 2021 międzynarodowej konferencji Chemistry for Beauty and Health.
Prof. Sionkowska jest również bardzo aktywna na arenie międzynarodowej; w ciągu ostatnich lat była członkiem Management Committee siedmiu akcji COST. Wygłosiła kilkanaście wykładów na zaproszenie na konferencjach międzynarodowych. Była koordynatorem pięciu grantów NATO, grantu POLONIUM we współpracy z Francją. Była stypendystką The Welcome Trust (UK) oraz stypendystką The Swedish Institute.
Dr Sylwia Grabska-Zielińska jest absolwentką studiów magisterskich na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (2015 r.). Pracę doktorską wykonała pod kierunkiem prof. dr hab. Aliny Sionkowskiej i dr hab. Katarzyny Lewandowskiej, prof. UMK w Katedrze Chemii Biomateriałów i Kosmetyków na Wydziale Chemii UMK. W latach 2019-2022 była zatrudniona na stanowisku asystenta naukowo-dydaktycznego w Katedrze Chemii Fizycznej i Fizykochemii Polimerów UMK.
Podczas pracy na UMK zajmowała się badaniami właściwości hydrodynamicznych oraz powierzchniowych mieszanin na bazie kolagenu, chitozanu, fibroiny jedwabiu i kwasu hialuronowego. Otrzymywała również nanokompozyty biopolimerowe zawierające oprócz wymienionych biopolimerów również nanocząstki nieorganiczne.
Do chwili obecnej jest współautorką 24 publikacji z listy JCR, 6 nie należących do tej listy oraz 7 rozdziałów w monografiach. Odbyła staż zagraniczny w grupie prof. F. Monteiro w Portugalii oraz staż krajowy w grupie prof. E. Pamuły AGH w Krakowie. Uczestniczyła w wielu kursach, szkoleniach i warsztatach, uzyskując stosowne certyfikaty.
Była wykonawcą grantu OPUS Narodowego Centrum Nauki oraz kierownikiem grantu PRELUDIUM. Angażowała się również w działalność na rzecz Wydziału jako przedstawicielka doktorantów w Wydziałowej Komisji Wyborczej na kadencję 2016-2020. Była członkiem komitetu organizacyjnego Kopernikańskiego Seminarium Doktoranckiego oraz międzynarodowej konferencji Chemistry for Beauty and Health.