Dyskusje intelektualnej elity
European Alpbach Forum, wyjątkowe wydarzenie skupiające znakomite umysły z całego świata, gości dwie naukowczynie z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika: dr hab. Aleksandrę Derrę, prof. UMK oraz prof. dr hab. Ewę Bińczyk z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych. Wraz z profesorem Josefem Mittererem z Uniwersytetu w Klagenfurcie w Austrii badaczki poprowadzą seminarium "Human footprint - how to improve it for the good of all".
Europejskie Forum Alpbach to inicjatywa zapoczątkowana w 1945 roku. Jego ideą jest wymiana poglądów ekonomicznych, politycznych, filozoficznych, artystycznych i naukowych na temat przyszłości Europy. Każdego roku programowi przyświeca hasło przewodnie - tegoroczne to "Wielka transformacja".
Wydarzenie odbywa się hybrydowo (na miejscu i zdalnie) i potrwa od 18 sierpnia do 3 września. Podczas trzech tygodni odbędą się sympozja skupione wokół czterech działów: zdrowie, gospodarka, technologia i polityka (w tym tematy związane z prawem). Interdyscyplinarny charakter wydarzenia podkreślają również trzy problemy przenikające wszystkie podejmowane tematy: The Climate Opportunity, Securing Our Future oraz The Financing of Europe's Future.
Seminarium prowadzone przez prof. Aleksandrę Derrę, prof. Ewę Bińczyk i prof. Josefa Mitterera dotyczy śladów człowieka we współczesnym świecie. Naukowcy rozważą, jak skutecznie stawić czoło problemom i wyzwaniom naszych czasów przy jednoczesnym nieustającym rozwoju. Istnieje bowiem potrzeba znalezienia nowych narracji, które byłyby zdolne do przekształcenia fundamentów, które postrzegamy jako normalne, a które dały początek antropocenowi, epoce charakteryzującej się znacznym wpływem człowieka na ekosystem.
- Pracuję nad założeniami filozoficznymi ekonomii ekologicznej i dyskursami środowiskowymi antropocenu i jestem przekonana, że najbardziej ekscytującym, ale i niepokojącym pytaniem jest to, dlaczego wciąż tkwimy w letargu, w pewnej bezczynności w sferze polityki proekologicznej - wyjaśnia prof. Ewa Bińczyk.
Uczestnicy seminarium będą mogli zastanowić się, w jaki sposób zamienić wszystkie poważne ostrzeżenia naukowców zajmujących się kryzysem ekologicznym w konstruktywną wizję nowej niskoemisyjnej przyszłości.
- Uczestnicy poznają konceptualne, retoryczne, ekonomiczne, społeczne i polityczne aspekty antropocenu. Połączymy rozumienie globalnej zmiany klimatu z osobistą świadomością tego, co można zrobić. Chcemy stworzyć wspólny proces edukacyjny, w którym każdy będzie mógł dzielić się osobistymi refleksjami i wyrażać myśli w twórczy sposób - tłumaczy prof. Aleksandra Derra.
Wykład badaczek z UMK odbędzie się analogowo w Alpbach w Austrii 19 sierpnia.
Dr hab. Aleksandra Derra, prof. UMK - absolwentka filozofii i filologii polskiej na UMK. Tłumaczka. Kierowniczka Katedry Filozofii Praktycznej Instytutu Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doktoryzowała się w 2005 roku, habilitację uzyskała w roku 2014. Zajmuje się problemem płci w nauce, współczesną filozofią nauki, studiami nad nauką i technologią, teoriami feministycznymi oraz krytycznymi nurtami w posthumanistyce. Członkini dwóch zespołów badawczych funkcjonujących w ramach Inicjatywy Doskonałości-Uczelnia Badawcza UMK: "Logika i filozofia nauki" oraz "Philosophical Analysys of Contemporary Social Theories Research Team". Zaangażowana w kształtowanie polityki naukowej w ramach IDUB (członkini zespołu nr 3) oraz YUFE (Young Universities for the Future of Europe YUFE - liderka zespołu nr 7 "Workpackage"). Koordynatorka współpracy Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK z European Inter-University Association on Society, Science & Technology (ESST).
Prowadziła badania w The Centre for Gender and Women's Studies Trinity College w Dublinie w Irlandii (2013-2017), wcześniej w Centre for Humanities Utrecht University w Holandii (wrzesień 2011) oraz w Centre for Logic and Analytic Philosophy, Katholieke Universiteit Leuven w Belgii (2005-2006). Odbyła staże naukowe w Kings College w Londynie (lipiec-sierpień 2003) oraz Faculty of Philosophy Oxford University (wrzesień-październik 2000). Jest jedną z redaktorek naczelnych czasopisma "AVANT. Trends in Interdisciplinary Studies".
Prof. dr hab. Ewa Bińczyk pracuje w Katedrze Filozofii Praktycznej w Instytucie Filozofii UMK w Toruniu. Zajmuje się współczesną filozofią środowiskową, filozofią nauki i techniki, studiami nad nauką i technologią i kontrowersjami w nauce. Jest autorką książek: Socjologia wiedzy w Biblii (Nomos 2003), Obraz, który nas zniewala (Universitas 2007), Technonauka w społeczeństwie ryzyka (UMK 2012), a także Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu (PWN 2018). Ostatnia książka w 2019 roku była nominowana do Nagrody im. Długosza, a także wskazana jako jedna z "20 książek do czytania w XXI wieku" (Lista Międzynarodowego Czytania akcji "Polityki" i Teatru Studio, wrzesień 2019). We wrześniu 2021 roku książka ukaże się w języku rosyjskim (w wydawnictwie The New Observer). Współautorka pracy Modeling Technoscience and Nanotechnology Assessment (Peter Lang 2014), współredaktorka wyboru tekstów Studia nad nauką oraz technologią (UMK 2014) oraz Horyzontów konstruktywizmu. Inspiracje, perspektywy, przyszłość (UMK 2015). Stypendystka Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2005), Fundacji Fulbrighta (2006-2007), laureatka stypendium tygodnika "Polityka" "Zostańcie z nami" (2010). W semestrze zimowym roku 2016 visiting scholar na Uniwersytecie Harvarda (Department of History of Science). Członkini Rady Naukowej IFiS PAN i Komitetu Prognoz PAN.