Fizyka wokół nas: naukowo o promieniowaniu
"Czy mamy obawiać się promieniowania z elektrowni jądrowych?" - to tytuł najbliższego wykładu z cyklu "Fizyka wokół nas", który 24 marca wygłosi dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Wykład rozpocznie się o godz. 17:00 i będzie transmitowany poprzez platformę Cisco Webex.
Wbrew obawom społecznym promieniowanie nie jest wynalazkiem człowieka, przeciwnie - było i jest nieodłączną częścią wszechświata. Nasze komórki już przed milionami lat nauczyły się usuwać ujemne skutki promieniowania. Obecność promieniowania pobudza procesy obronne organizmów żywych, tak że w efekcie ilość zachorowań w rejonach o podwyższonym promieniowaniu jest mniejsza, a nie większa, niż bez promieniowania. W prezentacji podano źródła i natężenie promieniowania na świecie i w Polsce i porównano je z napromieniowaniem ludzi w sąsiedztwie elektrowni jądrowych. Jakie skutki zdrowotne miało napromieniowanie ludzi po wybuchach bomb atomowych? Czemu przyjęto hipotezę o liniowej bezprogowej zależności skutków zdrowotnych od dawek? A jaka jest prawda? Co wiemy o zdrowiu ludzi narażonych na podwyższone dawki promieniowania naturalnego lub powodowanego przez elektrownie jądrowe? A jakie jest stanowisko ekologów? Kto popiera energetykę jądrową? Jakie są skutki radiofobii?
"Fizyka wokół nas" to cykl wykładów popularnonaukowych organizowanych przez Instytut Fizyki UMK, do którego zapraszani są znamienici naukowcy i popularyzatorzy nauki. Wykłady kierowane są do wszystkich ciekawych świata, nowych technologii, fizycznych paradoksów, najnowszych badań oraz "starych" problemów fizycznych. Celem organizatorów jest przybliżanie i odczarowywanie zaawansowanej fizyki, często postrzeganej jako dziedzina trudna, dlatego wykłady prowadzone są możliwie przystępnym językiem. Poprzednie wykłady z cyklu "Fizyka wokół nas".