Na Forum o chemii
Wydział Chemii UMK zaprasza na IV Ogólnopolskie Forum Chemii Nieorganicznej, które odbędzie się 7-9 września w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa". Pierwsza uroczysta sesja będzie dedykowana prof. Antoniemu Grodzickiemu w 85. rocznicę urodzin.
Cykliczne spotkania zostały zainicjowane przez Wydziały Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydział Ceramiki i Inżynierii Materiałowej Akademii Górniczo-Hutniczej. Forum nawiązuje do wcześniejszych kolokwiów z zakresu chemii nieorganicznej organizowanych wspólnie przez prof. Bogusławę Jeżowską-Trzebiatowską i prof. Adama Bielańskiego. Konferencja adresowana jest do wszystkich zainteresowanych badaniami w zakresie współczesnej chemii nieorganicznej, a do wspólnych obrad i dyskusji na Forum zapraszani są zarówno doświadczeni naukowcy o ugruntowanym autorytecie, jak i osoby na początku kariery naukowej.
Sesja otwarcia będzie poświęcona prof. dr. hab. Antoniemu Grodzickiemu z okazji 85. urodzin. Wykład inauguracyjny pt. "Bionieorganiczne sekrety metaloforów" wygłosi prof. dr hab. Henryk Kozłowski z Uniwersytetu Wrocławskiego. Konferencja zorganizowana przez Wydział Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu potrwa do 9 września. Szczegółowy program konferencji można znaleźć na stronie Forum.
Prof. dr hab. Antoni Grodzicki - studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii UMK ukończył w 1959 r. pisząc pracę magisterską pod kierunkiem prof. Antoniego Basińskiego. Po studiach został zatrudniony w Katedrze Chemii Nieorganicznej, gdzie w 1967 r. obronił pracę doktorską, której promotorem był prof. Antoni Swinarski. Następnie odbył staż naukowy na Uniwersytecie w Montpellier. Po powrocie z Francji w roku 1971 zainteresował się zagadnieniami w obszarze chemii strukturalnej związków koordynacyjnych metodami spektroskopii IR i Ramana, czego owocem była habilitacja w roku 1980. W latach 1994–2005 Profesor kierował Katedrą Chemii Nieorganicznej, przyczyniając się do jej rozwoju, a szczególnie metod magnetycznych badania związków koordynacyjnych. Współpracował z Uniwersytetem w Montpellier oraz Uniwersytetami we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Łodzi i Lublinie. Na dorobek naukowy Profesora składa się 157 pozycji, w tym publikacje, książki, rozdziały w książkach i patenty.