Nagrody premiera dla najlepszych prac doktorskich i habilitacyjnych
Dwie badaczki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zostały wyróżnione nagrodami Prezesa Rady Ministrów za swoje dysertacje doktorskie i habilitacyjne.
W kategorii wyróżnionych rozpraw doktorskich nagrodę otrzymała dr Julia Maria Umińska z Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UMK za badania nad wykorzystaniem łagodnej hipotermii terapeutycznej w leczeniu pacjentów po zatrzymaniu krążenia w przebiegu zawału serca leczonych angioplastyką wieńcową i terapią przeciwpłytkową.
W kategorii wysoko ocenionych osiągnięć naukowych będących podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego nagrodę otrzymała dr hab. Joanna Agnieszka Kujawa, prof. UMK z Wydziału Chemii za opracowanie zaawansowanej technologii materiałowej wytwarzania membran do przemysłowego oczyszczania i odsalania wód.
W gronie laureatów znalazło się 42 naukowców, którzy otrzymali nagrody za rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz za działalność naukową i wdrożeniową.
Dr hab. Joanna Kujawa prof. UMK - pracuje na Wydziale Chemii UMK, gdzie ukończyła studia magisterskie i doktoranckie. W 2015 obroniła z wyróżnieniem doktorat pt. "Właściwości hydrofobizowanych powierzchni proszków tlenków metali i membran ceramicznych z Al2O3, TiO2 i ZrO2", który był zrealizowany pod opieką dr. hab. Wojciecha Kujawskiego, prof. UMK. Doktorat był realizowany we współpracy z Europejskim Instytutem Membranowym (IEMM) w Montpellier (Francja). W 2016 roku odbyła staż podoktorski w Masdar Institute of Science and Technology w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Stopień doktora habilitowanego uzyskała w roku 2019. Obecnie uczestniczy w badaniach realizowanych we współpracy z międzynarodowymi ośrodkami naukowymi: Europejskim Instytutem Membranowym w Montpellier, Francja; Masdar Institute of Science and Technology w Zjednoczonych Emiratach Arabskich; Uniwersytetem w Oulu, Finlandia oraz Niemiecko-Jordańskim Uniwersytetem w Ammanie, Jordania. Jest autorką licznych publikacji w czasopismach o zasięgu międzynarodowym, referatów oraz uczestniczką projektów w ramach grantów NCN, NCBiR, NAWA. Stypendystka programu START FNP (2017) oraz MNiSW stypendium dla wybitnych młodych naukowców (2017). Jest członkiem Emerging Fields "Nauki o polimerach i wielofunkcyjnych nanomateriałach". Realizowana tematyka badawcza skupia się na chemii materiałowej oraz membranowych procesach rozdzielczych, wytwarzaniu i modyfikacji zaawansowanych materiałów separacyjnych. Więcej informacji
Dr n.med. Julia Maria Umińska - adiunkt w Katedrze Geriatrii Wydziału Nauk o Zdrowiu CM, lekarz rezydent w trakcie specjalizacji w dziedzinie kardiologii w Klinice Kardiologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 w Bydgoszczy. W 2016 r. ukończyła kierunek lekarski w Collegium Medicum UMK. Jest autorką 15 publikacji (łączny IF: 72.1; h-indeks: 7), uczestniczyła w licznych konferencjach naukowych. Już podczas studiów była zaangażowana w badania naukowe prowadzone w Klinice Kardiologii w Bydgoszczy, które dotyczyły m.in. funkcji śródbłonka, hipotermii terapeutycznej i aktywności płytek krwi. W 2013 r. odbyła szkolenie w zakresie nowoczesnych metod badania aktywności płytek krwi w Sinai Hospital, John Hopkins University, Baltimore, USA. Była beneficjentką Diamentowego Grantu (2015 - 2019 r.), w ramach którego prowadziła badania nad aktywnością płytek krwi podczas hipotermii terapeutycznej u pacjentów z zawałem serca leczonych tikagrelorem. W 2019 roku odbyła również zagraniczny staż z zakresu chorób serca uwarunkowanych genetycznie (Centro per le Malattie Genetiche Cardiovascolari, Fondazione Policlinico San Matteo, Pavia, Włochy). W tym samym roku uzyskała tytuł doktora nauk medycznych, a jej praca doktorska pt. "Wpływ hipotermii terapeutycznej na skuteczność działania tikagreloru oraz wyniki kliniczne leczenia pacjentów po pozaszpitalnym zatrzymaniu krążenia" została nagrodzona przez Prezesa Rady Ministrów.