Najczęściej cytowane czasopisma
13 czasopism wydawanych lub współwydawanych przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazło się w najnowszym rankingu Scopus CiteScore Rank 2021. Podium zajęły czasopisma z zakresu geografii, socjoekonomii oraz filozofii i studiów religioznawczych.
Wskaźnik CiteScore to wskaźnik bibliometryczny stanowiący miarę cytowalności czasopism oraz innych wydawnictw ciągłych. Należy go wykorzystywać jedynie do porównywania czasopism w obrębie jednej dyscypliny, ponieważ jest nieznormalizowany i nie uwzględnia różnic pomiędzy dyscyplinami, takich jak średnia liczba cytowanych publikacji w jednym artykule czy też częstotliwość publikowania. Celem takiego zestawienia jest pomoc badaczom w określeniu, gdzie zaprezentować swoje badania oraz wskazać tytuły, w których warto śledzić najnowsze publikacje.
Wśród wydawnictw z afiliacją Uniwersytetu Mikołaja Kopernika znalazły się następujące czasopisma:
- "Bulletin of Geography. Socio-economic Series", którego wskaźnik CiteScore wyniósł 2,7. Czasopismo jest indeksowane wśród czterech dziedzin nauk społecznych: Cultural Studies, Demography, Urban Studies i Geography, Planning and Development. Wśród czasopism o studiach kulturowych zajmuje 61. miejsce na 1127 notowanych w rankingu czasopism, co pozycjonuje je w 6 procentach najlepszych czasopism w tej dyscyplinie na świecie.
- "Ecological Questions", którego wskaźnik CiteScore wyniósł 1,9. Czasopismo indeksowane jest w czterech kategoriach: Social Sciences, Agricultural and Biological Science i w dwóch podkategoriach Environmental Science. W pierwszej z nich zajmuje 321. miejsce wśród 747 notowanych w tej dziedzinie czasopism.
- "Scientia et Fides", którego wskaźnik CiteScore wyniósł 1,5. Czasopismo indeksowane jest wśród publikacji o studiach religioznawczych i filozoficznych. W kategorii Religious Studies zajmuje 24. miejsce na 547 ujętych w rankingu, co plasuje to wydawnictwo wśród 5 procent najczęściej cytowanych.
- "Logic and Logical Philosophy", którego wskaźnik CiteScore dla tego czasopisma wyniósł 1,4. "Logic and Logical Philosophy" zajmuje 120. miejsce na 718 notowanych w rankingu, co klasyfikuje czasopismo w kategorii Arts and Humanities wśród 17 procent najlepszych naukowych czasopism filozoficznych.
- "Bulletin of Geography. Physical Geography Series", którego wskaźnik CiteScore wyniósł 1,4. Czasopismo jest notowane w dwóch kategoriach: Social Science i Earth and Planetary Science.
- "Topological Methods in Nonlinear Analysis" jest wydawane przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Uniwersyteckie Centrum Badań Nieliniowych im. J.P. Schaudera. Wskaźnik CiteScore dla tego czasopisma to 1,3, a indeksowane jest w kategorii Mathematics.
- "Eastern European Countryside", którego wskaźnik CiteScore wyniósł 0,6. Czasopismo jest indeksowane w kategorii Social Sciences w dwóch podkategoriach: Sociology and Political Science i Geography, Planning and Development.
- "Biblica et Patristica Thoruniensia", którego wskaźnik CiteScore wyniósł 0,3. Czasopismo indeksowane jest wśród publikacji dotyczących studiów religioznawczych na 244. miejscu.
- "Theoria et Historia Scientiarum", tytuł uplasował się w rankingu CiteScore z wynikiem 0,3. Czasopismo "Theoria et Historia Scientiarum" jest notowane w czterech kategoriach: Arts and Humanities, Neuroscience i dwukrotnie w Social Science (Linguistic and Language oraz Communication);
- "Ordines Militares", które jest indeksowane w bazie Scopus od 2020 r. i wskaźnik CiteScore dla niego to 0,1. Czasopismo jest przypisane do kategorii Arts and Humanities.
- "Comparative Law Review", który jest indeksowany w Bazie Scopus od 2019 roku w dziedzinie prawo na 704. miejscu.
- "Ruch Filozoficzny", którego wskaźnik CiteScore wyniósł 0,1. Czasopismo "Ruch Filozoficzny" zajęło 616. miejsce w dziedzinie filozofia.
- "Biuletyn Polskiej Misji Historycznej", który - podobnie jak "Comperative Law Review" - jest indeksowany w Scopus od 2019 roku i w dziedzinie historia zajmuje 1361. miejsce na 1499 czasopism ujętych w zestawieniu.