Nocne spotkania z nauką
Dwie odsłony - stacjonarną i wirtualną będzie miała tegoroczna Noc Naukowców na UMK. Wieczorne spotkania z nauką rozpoczną się 24 września o godz. 18:00. Na część atrakcji obowiązują zapisy, które ruszą 17 września w południe.
Podczas wirtualnej odsłony Nocy Naukowców wszyscy spragnieni wiedzy i naukowych ciekawostek będą mogli - nie wychodząc z domu - zajrzeć do laboratoriów i pracowni Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK.
Od godz. 18:00 do 19:30 za pośrednictwem kanału UMK TV na YouTube będzie można obejrzeć cztery interesujące pokazy:
- dr hab. Krzysztof Zienkiewicz, prof. UMK, dr hab. Agnieszka Zienkiewicz, prof. UMK (Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii UMK) "Jazda na glonach – czyli o zielonych minifabrykach biopaliwa" - naukowcy z UMK opowiedzą, dlaczego algi, które rosną w naszych jeziorach i morzach, mogą zmienić nasz świat na lepsze. Zaprezentują również, jak je hodować i jak zmusić do akumulacji czystego surowca do produkcji biopaliw.
- dr n. med. Aleksandra Wypych, mgr Jan Nikadon, mgr Maciej Cieślak (Pracownia Rezonansu Magnetycznego ICNT UMK), "Pokaż mi swój mózg, a powiem Ci co myślisz! fMRI prawdę Ci powie" - wydarzenie ma charakter pokazu, podczas którego uczestnicy będą mogli zajrzeć do pracowni rezonansu magnetycznego i zapoznać się z różnymi aspektami obrazowania funkcjonalnego mózgu. Metoda fMRI rozwijana jest od początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku, wciąż jednak nie jest powszechnie dostępna. Z użyciem fMRI tworzy się mapy aktywności mózgu w odpowiedzi na konkretne bodźce. fMRI ma zastosowanie m.in w psychiatrii, neurologii, neurochirurgii, kognitywistyce.
- prof. dr hab. Piotr Targowski, dr Anna Szkulmowska (Instytut Fizyki, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK), "Światło – obraz – oko: od diagnostyki medycznej do badań dzieł sztuki" - będzie to rozmowa dwojga takich fizyków, co to triadą "światło-obraz-oko" bawią się dłużej, niż istnieje Google Maps. Dla niego obraz jest obiektem, a oko narzędziem, dla niej zupełnie na odwrót. Oboje potrzebują metod badania, które nie stwarzają żadnego zagrożenia dla ich obiektów, dlatego wykorzystują podobne światło i metodę tomografii optycznej. On opowie o badaniu dzieł sztuki (obrazów sztalugowych) w ICNT, ona o najnowszych badaniach nad dalszym rozwojem metody w zastosowaniu do diagnostyki medycznej, prowadzonych w Instytucie Fizyki UMK. Pokażą tomograf optyczny własnej roboty i to, jak powstają obrazy OCT różnych obiektów, w tym struktury obrazów sztalugowych, ale też skóry człowieka czy rolki taśmy klejącej.
- Weronika Sójka, Zofia Piętka-Danilewicz, Iga Adamska, Krzysztof Tołpa (Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii UMK), "Co o naszym mózgu mogą powiedzieć nam elektrody przymocowane do skóry głowy?" - w trakcie pokazu zaprezentowana zostanie elektroencefalografia, czyli metoda obrazowania aktywności bioelektrycznej mózgu. Studenci opiszą, na czym polega, jakie ma zastosowanie w medycynie i nauce, a także zaprezentują przebieg badania z wykorzystaniem czepka elektroencefalogramu. Przedstawią również nowoczesne zastosowanie elektroencefalografu do nowatorskich rozwiązań angażujących tworzenie interfejsów mózg-komputer.
Stacjonarnie naukowcy z UMK obecni będą natomiast w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Zaplanowano tam następujące uniwersyteckie atrakcje:
Pokaz Archeologiczny (przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy)
- 18:00-22:00: mgr Ewa Wielocha, mgr Natalia Stawarz, Hanna Połeć (Instytut Archeologii, Wydział Nauk Historycznych UMK), "Pionki, kości i inne różności - archeologia i dawne gry": Podczas wykopalisk archeolodzy często odnajdują przedmioty związane z dawnymi grami i rozrywkami. Są to nie tylko plansze do gier, ale przede wszystkim drobne akcesoria: pionki, żetony oraz kości rozmaitych kształtów i rozmiarów, niekiedy bardzo przypominające współczesne. Co archeologia może nam powiedzieć na temat tego, w co grano przed setkami, a czasem nawet tysiącami lat? Zapraszamy do odwiedzenia namiotu archeologów, którzy postarają się odpowiedzieć na to i inne pytania!
Pokaz Chemiczny (przed budynkiem Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy)
- 20:00-20:30: Paweł Binkowski (Studenckie Koło Naukowe Chemików, Wydział Chemii UMK), "Szalone laboratorium": Podczas pokazu chemicznego zostaną zaprezentowane doświadczenia o charakterze zjawiskowym, np. doświadczenia z ogniem oraz z ciekłym azotem czy suchym lodem, czyli z odczynnikami, które nie są popularne w życiu codziennym. Podczas pokazu studenci będą omawiali i pokazywali właściwości substancji chemicznych. Prowadzący wydarzenie będą wchodzili w interakcje z publicznością poprzez zadawanie pytań czy krótkie rozmowy dotyczące rozwiązania problemu chemicznego.
Warsztaty (Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy)
- 18:00-18:45, 19:00-19:45: dr Joanna Karłowska-Pik, dr Mateusz Topolewski (Wydział Matematyki i Informatyki UMK), "Po drugiej stronie wstęgi": Mając do dyspozycji jedynie kartkę papieru, nożyczki i klej, można wyczarować jeden z ciekawszych obiektów matematycznych – wstęgę Mö. To jednak dopiero początek zabawy. Gdy nożyczki pójdą w ruch, a wstęg zrobi się więcej, ujawnią się zaskakujące własności tych niepozornych pasków papieru. Zapraszamy na zajęcia warsztatowe wszystkich chętnych od lat 6 do 106! Obowiązują zapisy, liczba osób: 15, sala warsztatowa I, I piętro.
- 18:00-18:30, 18:40-19:10: mgr Mikołaj Karawacki (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK), "Zabawy z duchami, czyli co to są te widma?": W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzą się, jak z rzeczy, które każdy z nas może znaleźć w domu, przygotować jeden z najważniejszych przyrządów dla współczesnej astronomii, fizyki i nie tylko - spektroskop. Urządzenie to rozszczepia światło, ukazując niewidoczne dla ludzkiego oka informacje. Dzięki niemu możemy odróżniać pierwiastki i badać skład chemiczny obiektów na niebie. To dzięki spektroskopom odkryto hel, a teraz pozwalają nam badać atmosfery odległych planet czy procesy powstawania gwiazd. Obowiązują zapisy, liczba osób: 15, sala warsztatowa II, II piętro.
- 19:30-20:00, 20:10-20:40: mgr Ewa Wielocha (Instytut Archeologii, Wydział Nauk Historycznych UMK), "Nie tylko szachy - średniowieczne gry w praktyce": Jak wyglądały średniowieczne gry w praktyce? Jakich przedmiotów używano podczas rozgrywek i jakie były zasady najpopularniejszych gier? Czy graczom bardziej przydawał się sprawny umysł, szybkie ręce - a może częściej o wygranej decydowało tylko szczęście? Zapraszamy do udziału w warsztatach, podczas których będzie można dowiedzieć się tego wszystkiego oraz spróbować swoich sił w kilku znanych w średniowieczu grach. Obowiązują zapisy, liczba osób: 10, sala warsztatowa II, II piętro.
Na warsztaty będą obowiązywały zapisy, które ruszą 17 września od godz. 12:00 pod adresem e-mail: nocnaukowcow@umk.pl. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Uwaga! Przypominamy, że w związku obowiązującym reżimem sanitarnym wszyscy osoby uczestniczące w warsztatach (matematycznych, astronomicznych, archeologicznych) w CNMW podczas zajęć powinny mieć założone maseczki. Podczas pokazów (chemiczny, archeologiczny) wszystkie osoby: prowadzący i odbiorcy powinni zachować zgodnie z przepisami dystans społeczny (2 metry).