Odznaczenie dla historyka
Prof. dr hab. Mirosław Golon, wykładowca Wydziału Nauk Historycznych UMK i dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu wybitnych zasług w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o najnowszej historii Polski.
19 maja podczas kameralnej uroczystości w Belwederze czworo pracowników Instytutu Pamięci Narodowej - w tym prof. Mirosław Golon - otrzymało odznaczenia z rąk Andrzeja Dery, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Prof. dr hab. Mirosław Golon - w 1984 r. zdał maturę w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Olsztynie i podjął studia historyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studia ukończył w 1989 r. jako najlepszy absolwent UMK. Po studiach został zatrudniony jako asystent stażysta, a od 1991 r. - jako asystent w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK. Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii uzyskał w 1999 r. za pracę o polityce radzieckich władz wojskowych i policyjnych na Pomorzu Nadwiślańskim w latach 1945-1947, której promotorem był prof. dr hab. Ryszard Kozłowski. W latach 2002-2005 był Pełnomocnikiem Prorektora ds. Studentów. Jest dyrektorem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku, członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego i Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Od 7 lutego 2018 jest członkiem Rady przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jego zainteresowania badawcze dotyczą stosunków polsko-radzieckich w latach 1944-1956, historii Pomorza Nadwiślańskiego po 1945 roku, konspiracji niepodległościowej w latach 1944-1956 oraz mniejszości narodowych w Polsce w XX wieku. Jest autorem ok. 90 pozycji: książek, monografii w pracach zbiorowych, książki pod współredakcją, ponad 50 artykułów i innych publikacji. Wydał także kilkanaście artykułów i notatek popularyzatorskich. W 2010 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za wkład w dokumentowanie i upamiętnianie prawdy o najnowszej historii Polski.