Sukces do kwadratu
Prof. dr hab. Krzysztof Frączek z Wydziału Matematyki i Informatyki UMK został powołany do kolegium redakcyjnego dwóch prestiżowych czasopism wydawanych przez American Mathematical Society.
"Transactions of the American Mathematical Society" jest flagowym czasopismem naukowym wydawanym przez Amerykańskie Towarzystwo Matematyczne od 1900 roku. Miesięcznik publikuje kluczowe rezultaty z zakresu matematyki czystej i stosowanej w przypadku artykułów nie krótszych niż 15 stron. Drugi periodyk, "Memoirs of the American Mathematical Society", jest czasopismem matematycznym przeznaczonym do publikowania długich prac dotyczących nowatorskich badań matematycznych o długości od 80 do 200 stron. Zwykle każdy numer składa się z jednej pracy, czyli jest rodzajem monografii. W bazie Web of Science oba tytuły są notowane w pierwszych 10 procentach najczęściej cytowanych czasopism matematycznych.
Prof. Frączek jest pierwszym w historii polskim matematykiem pracującym poza USA, który został powołany w skład komitetu redakcyjnego obu czasopism. Będzie pełnił swoją funkcję przez cztery lata.
Prof. Krzysztof Frączek - studia matematyczne ukończył na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w 1995 roku, gdzie następnie uzyskał stopień doktora (1998 r.). Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał w roku 2005, a Prezydent RP nadał mu tytuł profesora nauk matematycznych w roku 2014. W latach 2006-2012 kierował Katedrą Teorii Ergodycznej i Układów Dynamicznych na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK. W latach 2012-2019 (dwie kadencje) pełnił funkcję prodziekana ds. naukowych WMiI. Od 2016 do 2019 roku był członkiem Senatu UMK. Obecnie jest Przewodniczącym Rady Dyscypliny Matematyka. Zainteresowania naukowe prof. Frączka koncentrują się wokół problemów teorii ergodycznej i układów dynamicznych. Jest autorem artykułów naukowych publikowanych w prestiżowych czasopismach, m.in. "Advances in Mathematics", "Analysis and PDE", "Communications in Mathematical Physics", "Inventiones Mathematicae", "Mathematische Annalen", "Proceedings of the London Mathematical Society". Jest laureatem polskich nagród naukowych, m.in. Stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (1999) oraz Nagrody Głównej Polskiego Towarzystwa Matematycznego im. Stefana Banacha (2015). Blisko współpracuje z matematykami z całego świata, m.in. Tel Aviv University, Universite d'Aix-Marseille, Universite d'Haute Normandie, University of Maryland, University of Utah, University of Zurich, Weizmann Institute of Science. Jest członkiem kolegium redakcyjnego czasopisma matematycznego "Colloquium Mathematicum", a od niedawna również prestiżowych czasopism amerykańskich "Transactions of the American Mathematical Society" oraz "Memoirs of the American Mathematical Society".