Uczelnia badawcza w Mieście Nauki
Zaangażowana nauka, przekraczanie granic i odporne społeczeństwa to trzy główne motywy konferencji EuroScience Open Forum 2022 Regional Site, która odbędzie się 15 lipca w Katowicach. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest organizatorem i współorganizatorem dwóch sesji tego kongresu.
Od 13 do 16 lipca w Lejdzie - Europejskim Mieście Nauki 2022 - potrwa konferencja naukowa EuroScience Open Forum (ESOF) 2022. Jednocześnie w Katowicach – mieście przygotowującym się do przyjęcia tytułu w 2024 – zaplanowano wydarzenie towarzyszące ESOF 2022 - Regional Site, które odbędzie się 15 lipca.
W katowickiej konferencji swój udział wyraźnie zaznaczy Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Panel tematyczny "Space for Science" pt. "Bright side of the dark Universe", który odbędzie się 15 lipca o 16:00, poprowadzi dr Agata Karska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. Czworo specjalistów i specjalistek z Polski i Niderlandów podejmie dyskusję na temat tego, dlaczego ważne jest badanie Wszechświata, jakie są jego ukryte składniki i jak przyszły postęp może ucierpieć na rozwoju konstelacji satelitów.
Tego samego dnia o godz. 8:00 przedstawiciele UMK oraz programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności poprowadzą panel tematyczny "Sustainable academic careers", podczas którego eksperci i ekspertki dyskutować będą o tym, czy Europa jest gotowa na alternatywny model uniwersytetu oraz rozwiną kwestie długiej i wyboistej drogi do Inicjatywy Uniwersytetów Europejskich.
Spotkanie odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, ale udział w wydarzeniach jest możliwy również online. Do 8 lipca potrwa bezpłatna rejestracja za pomocą formularza zgłoszeniowego. Ewentualne pytania należy kierować na adres esof@us.edu.pl.
EuroScience Open Forum jest ogólnoeuropejskim hybrydowym wydarzeniem podejmującym dialog na temat nauki, technologii, polityki i społeczeństwa. To platforma wymiany doświadczeń i prezentacji najnowszych osiągnięć naukowych, innowacji i technologicznego rozwoju. Marka ESOF przyciąga do miast pełniących rolę gospodarzy naukowców, polityków, biznesmenów i przedstawicieli mediów z całego świata. Tytuł Europejskiego Miasta Nauki umożliwia zwiększenie zaangażowania mieszkańców regionu i środowiska naukowego w rozwiązywanie problemów lokalnych, wzmacnia również możliwości pozyskania środków do realizacji planów inwestycyjnych w regionalną naukę, zwiększa turystyczną atrakcyjność miasta na arenie międzynarodowej oraz pozwala na zwiększenie oddziaływania lokalnych uczelni na wszystkie sfery życia i zwiększa ich rozpoznawalność na arenie międzynarodowej.