Uniwersyteckie akcenty w Bałtyckim Triennale Medali
7 lipca w Muzeum Okręgowym w Toruniu odbędzie się wernisaż wystawy z okazji 500 lat sztuki medalierskiej na Litwie i w Polsce. XI Bałtyckie Triennale Medali potrwa do 15 września.
Bałtyckie Triennale Medali jest międzynarodową wystawą medalierską odbywającą się cyklicznie w krajach nadbałtyckich. W roku 2021 przypada jedenasta edycja tej imprezy, której pierwsza odsłona ma miejsce w Muzeum Okręgowym w Toruniu, w Ratuszu Staromiejskim. Następnie medale zostaną zaprezentowane w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie oraz w Muzeum Narodowym w Wilnie. Tematem przewodnim XI edycji Triennale jest 500 lat sztuki medalierskiej na Litwie i w Polsce. Inicjatorem projektu jest Litewski Związek Artystów Medalierów, który zaprosił do współpracy artystów z Litwy, Łotwy, Szwecji oraz Polski. Organizatorem ze strony polskiej jest Stowarzyszenie Artystyczne "OTWARTE", które do współpracy zaprosiło Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Muzeum Okręgowe w Toruniu.
Na wystawie można będzie zobaczyć blisko 150 obiektów medalierskich autorstwa 73 artystów. Reprezentantami Polski są artyści medalierzy z całego kraju o znaczącym dorobku i ugruntowanej pozycji w dziedzinie medalierstwa, jak również artyści dla których medalierstwo stanowi jeden z obszarów twórczych zainteresowań. Ekspozycji współczesnych medali towarzyszy zbiór wybranych medali historycznych z kolekcji Muzeum Okręgowego w Toruniu nawiązujący do przewodniego tematu wystawy. Kuratorem XI Bałtyckich Triennale Medali jest Lina Kalinauskaitė, natomiast kuratorem polskiej odsłony imprezy jest dr hab. Sebastian Mikołajczak z Katedry Architektury Wnętrz i Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych UMK.