Campus life

Wirtualna Noc Naukowców

— Liliana Radkiewicz
share on twitter share on facebook udostępnij na linkedin send by email print
Jedną z atrakcji będą efektowne doświadczenia przygotowane przez Wydział Chemii UMK
fot. Andrzej Romański

Wykłady, pokazy i wirtualna rzeczywistość - to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez naukowców i studentów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na tegoroczną Noc Naukowców. Będzie można uczestniczyć w nich online 25 września.

Mgr Ewa Wielocha, mgr Natalia Stawarz, mgr Magdalena Kozicka i mgr Patryk Banasiak z Koła Naukowego Studentów Archeologii podczas pokazu pt. "Za ostatni grosz - czyli wieczór w średniowiecznej karczmie" opowiedzą o tym, jak wyglądają badania archeologiczne średniowiecznych karczm. Początek o godz. 18:00.

O 18.40 prof. Włodzisław Duch z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej wygłosi wykład pt. "Sztuczna inteligencja i przyszłość cywilizacji". W erze stałej transformacji i ekspansji technologii informatycznych warto zadać sobie pytanie, co w tej dziedzinie jest możliwe, a co jest fantazją. Czy wkrótce podłączymy komputery bezpośrednio do naszych mózgów? Czy doprowadzi nas to do katastrofy, zagłady ludzkości, czy raczej do utopijnej wizji transhumanistów, ery powszechnej szczęśliwości?

O 19.20 mgr Agata Szumera i dr hab. Marek Wiśniewski, prof. UMK z Wydziału Chemii UMK opowiedzą o "Chemii zwykłej i niezwykłej". Będzie to okazja do zobaczenia efektownych doświadczeń i ciekawych zjawisk.

40 minut później będzie można wysłuchać wykładu dr. n. med. Marka Jurgowiaka z Wydziału Farmaceutycznego "Dietą w starość". Liczne przeprowadzone do tej pory badania wykazały, że redukcja spożycia kalorii ma wpływ na wydłużenie średniego i maksymalnego czasu życia nawet o 20-50 procent. Co więcej, restrykcja kaloryczna jest obecnie uznawana za jedyny niezwiązany z manipulacjami genetycznymi sposób wydłużania życia przy zachowaniu dobrej kondycji zdrowotnej. Efekt ten jest skutkiem zmian, jakie zachodzą w przemianach biochemicznych organizmu.

"Efekt Proteusa - czy wirtualna rzeczywistość może nas zmienić (na lepsze)?" - na to pytanie spróbują odpowiedzieć kognitywiści z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych: dr Daniel Żuromski, dr Adam Fedyniuk i Sebastian Larma. W prezentacji, która rozpocznie się o 20:40. naukowcy przybliżą zjawisko nazywane efektem Proteusa i pokażą, jak można je wykorzystywać do lepszego zrozumienia natury ludzkiego umysłu, ale również do tego, abyśmy stali się lepszymi ludźmi.

Podobnie jak w ubiegłym roku, imprezę uświetnią błyskawiczne prezentacje w wykonaniu naukowców z UMK. Poświęcone będą odpowiedziom na pytanie „Czym jest…?”. W programie trzy miniwykłady:

Wydarzenia przygotowane przez naukowców z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika będzie można śledzić na żywo za pośrednictwem kanału UMK TV na Youtube.

Transmisję z UMK będzie można zobaczyć także na dużym ekranie w przestrzeni wystawy "Rzeka" w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w godzinach 18.00-22.00.

Ponadto, również w CNMW,  o 17.30 rozpocznie się próba bicia rekordu w doświadczeniu "pasta dla słonia". W trakcie trwania Nocy Naukowców będzie można także zwiedzić stanowiska doświadczalne.

Wydarzenie na Facebooku

share on twitter share on facebook udostępnij na linkedin send by email print
On Nicolaus Copernicus University web pages „cookies” are used. On use of cookies read in Privacy.