Campus life

Wirtualnie witamy studentów zagranicznych

— Redakcja
share on twitter share on facebook udostępnij na linkedin send by email print
fot. Andrzej Romański

Prawie 100 studentów zagranicznych, uczestników programu Erasmus+, bierze udział w Tygodniu Orientacyjnym (15.02-25.02) zorganizowanym przez Dział Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej.

Tydzień Orientacyjny to specjalny program powitalny dla studentów zagranicznych programu Erasmus+, który ma pomóc w adaptacji cudzoziemców w Polsce i na uczelni. Na program wydarzenia składają się m.in.: prezentacje, warsztaty oraz zajęcia praktyczne. Studenci uczą się podstaw języka polskiego, poznają historię Polski, a także zapoznają się z przepisami i procedurami obowiązującymi na UMK. Studenci biorą też udział  w interkulturowych warsztatach, zwiedzają wirtualnie Toruń i dowiadują się, jak funkcjonuje biblioteka. W tym semestrze, w związku z sytuacją epidemiczną, spotkania odbywają się wyłącznie zdalnie. Nasi goście pochodzą m.in. z Turcji, Hiszpanii, Francji, Portugali, Włoch, Chorwacji i Maroka. Część studentów, którzy podjęli naukę w semestrze zimowym roku akademickiego 2020/2021, postanowiło kontynuować studia na UMK w semestrze letnim. Łącznie więc grupa „Erasmusów” liczy obecnie około 130 osób.

fot. nadesłana

 

W tym semestrze po raz pierwszy w Tygodniu Orientacyjnym razem ze studentami programu Erasmus+ biorą udział także studenci uczelni zrzeszonych w konsorcjum YUFE (Young Universities for the Future of Europe). Siedmioro uczestników pierwszej edycji programu „YUFE Diploma Supplement Track” rozpoczyna zajęcia w semestrze letnim na UMK. Ich macierzyste uniwersytety znajdują się w Antwerpii, Bremie, Maastricht, Madrycie, Nikozji i Rzymie. W tej edycji programu łącznie na wszystkich uniwersytetach zrzeszonych w YUFE bierze udział 90 studentów.

Powstałe w 2019 roku konsorcjum YUFE, czyli Młode Uniwersytety dla Przyszłości Europy, to jedno z 41 konsorcjów wybranych przez Komisję Europejską do budowy i testowania tzw. modelu Uniwersytetu Europejskiego. YUFE tworzy dziesięć dynamicznych, młodych, skoncentrowanych na studentach uniwersytetów badawczych i czterech partnerów nieakademickich zajmujących się edukacją wyższą, rynkiem pracy i przedsiębiorczością. Pilotażowa edycja projektu potrwa do grudnia 2022 roku, a więcej informacji można znaleźć na https://www.umk.pl/yufe/informacje/ oraz https://yufe.eu/.

share on twitter share on facebook udostępnij na linkedin send by email print

Related articles

Najlepsi w konkursie "International NCU Campus"

Z nauką dookoła świata


Coraz wyżej w rankingu QS

On Nicolaus Copernicus University web pages „cookies” are used. On use of cookies read in Privacy.