Campus life

Witamy studentów zagranicznych

— Redakcja
share on twitter share on facebook udostępnij na linkedin send by email print
fot. Andrzej Romański

60 studentów zagranicznych 1 października rozpoczyna naukę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w ramach programu wymiany Erasmus+. Właśnie z myślą o nich Dział Współpracy Międzynarodowej UMK przygotował Tydzień Orientacyjny.

Dział Współpracy Międzynarodowej UMK po raz kolejny organizuje Tydzień Orientacyjny, dedykowany studentom programu Erasmus+ przyjeżdżającym na naszą uczelnię. Ich liczba od kilku lat systematycznie wzrasta, jednak w tym semestrze, w związku z sytuacją epidemiczną, na taką mobilność zdecydowało się tylko kilkadziesiąt osób, a nie jak do tej pory – kilkaset. Część wybrała studia w formie zdalnej, część zdecydowała się odłożyć udział w programie na semestr letni. Ci, których gościmy obecnie, pochodzą z dziewięciu krajów: Turcji, Hiszpanii, Francji, Włoch, Belgii, Chorwacji, Niemiec, Rosji i Rumunii.

Tydzień Orientacyjny to seria spotkań dla zagranicznych studentów. W programie znajdują się ciekawe wykłady, ćwiczenia i warsztaty ukazujące różne aspekty kultury, z jakimi obcokrajowcy mogą zetknąć się w trakcie wizyty w Polsce. Goście dowiadują się wielu praktycznych informacji dotyczących studiowania na toruńskim uniwersytecie, a także życia w mieście. Dla wielu z nich studia w Polsce to pierwszy wyjazd zagraniczny w życiu, stąd starania, by jak najlepiej przygotować ich na kilkumiesięczny pobyt.

W tym roku ze względu na COVID-19 gala powitalna studentów Erasmus+ została przygotowana w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa", a oprawa wydarzenia miała dużo skromniejszy wymiar niż zazwyczaj W formie online gości przywitali prezydent Torunia Michał Zaleski oraz marszałek województwa Piotr Całbecki. Jarosław Paralusz ze Straży Miejskiej w Toruniu przybliżył najważniejsze zasady bezpieczeństwa. Studenci zapoznali się też z aspektami historii Torunia i Polski, a także dowiedzieli się więcej o mieście i Uniwersytecie. Wcześniej brali udział w pokazie kulinarnym online, podczas którego poznali tradycyjne polskie potrawy.

Kolejne wydarzenia i szkolenia zaplanowano w nadchodzących dniach. Przed studentami między innymi warsztaty psychologiczne oraz interkulturowe. Dodatkowo, studentom zagranicznym zapewniona zostanie możliwość uczestniczenia w krótkim kursie języka polskiego.

Tydzień Orientacyjny zakończy się 6 października spotkaniami z wydziałowymi koordynatorami programu Erasmus+.

Gallery

share on twitter share on facebook udostępnij na linkedin send by email print

Related articles

Pomoc UMK dla białoruskich studentów

On Nicolaus Copernicus University web pages „cookies” are used. On use of cookies read in Privacy.