Wpływowa humanistyka
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się wśród uczelni nominowanych do nagrody ELSEVIER Research Impact Leaders Awards, którą wyróżnia się instytucje mające największy wpływ na badania naukowe.
Research Impact Leaders Award, przyznana po raz pierwszy w roku 2016, jest częścią światowej inicjatywy Elsevier, mającej na celu wspomaganie badań oraz rozwoju nauki w różnych dyscyplinach. Nagrody są wyrazem uznania dla wybitnych instytucji badawczych, które mają największy wpływ na badania naukowe i przyczyniają się do lepszej rozpoznawalności polskiej nauki na świecie.
Nagrody za rok 2020 przyznane zostały w sześciu kategoriach: Agricultural Sciences, Engineering and Technologies, Humanities, Medical Sciences, Natural Sciences i Social Sciences, a ich wręczenie towarzyszyło V Konferencji "Polskie uczelnie w światowej perspektywie – Rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą".
UMK jest jedną z trzech uczelni – obok Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS i Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu – które otrzymały nominację w kategorii nauki humanistyczne. Nagrodę przyznano Uniwersytetowi SWPS.
W uzasadnieniu nominacji dla Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, czytamy: "18% publikacji w czasopismach z pierwszego decyla to znak, że dla autorów z UMK jakość ma ogromne znaczenie. Dodatkowo ważną rolę odgrywa współpraca (13% publikacji). Autorzy z UMK publikowali w takich tytułach jak "Biblica et Patristica Thoruniensia", "Avant", "Bulletin of Section of Logic". Topowi autorzy pod względem liczby publikacji z tego obszaru to prof. Andrzej Pietruszczak, dr hab. Grzegorz Osipowicz, prof. UMK i ks. prof. Piotr Roszak".
Elsevier jest globalną firmą zajmującą się analizą i udostępnianiem danych oraz informacji naukowej i jednym z największych światowych wydawnictw naukowych. Publikuje głównie książki i czasopisma z dziedziny nauk przyrodniczych, medycznych i ścisłych, w tym "The Lancet" oraz "Cell". Firma Elsevier jest również odpowiedzialna za powstanie popularnych narzędzi on-line dla naukowców i pracowników sektora akademickiego, w tym naukowej bazy bibliograficznej Scopus, platformy SciVal do oceny skuteczności badań naukowych czy akademickiej sieci społecznościowej Mendeley.