Wspólnie dla energii przyszłości
Koncepcja utworzenia Klastra Wodorowego oraz rozwój metod pozyskiwania zielonego wodoru były tematem spotkania z udziałem przedstawicieli środowiska naukowego, biznesowego i władz samorządowych, zorganizowanego przez zespół Centrum Transferu Technologii UMK Sp. z o.o.
Wśród panelistów, którzy podzielili się z uczestnikami wiedzą i informacjami dotyczącymi gospodarki wodorowej, znaleźli się prof. dr hab. Włodzimierz Jaskólski – prorektor UMK ds. współpracy z otoczeniem społecznym i gospodarczym, dr Marlena Krohn – prezes Centrum Transferu Technologii UMK Sp. z o.o., Tomoho Umeda – przewodniczący Komitetu ds. Technologii Wodorowych przy Krajowej Izbie Gospodarczej, a także naukowcy z UMK rozwijający metody pozyskiwania zielonego wodoru: prof. dr hab. Jerzy P. Łukaszewicz – dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK oraz dr hab. Krzysztof Zienkiewicz, prof. UMK, również z ICNT.
- Pomysł budowy klastra pojawił się podczas panelu wodorowego na tegorocznym Welconomy Forum – mówi dr Marlena Krohn, prezes CTT. - Świat się zmienia, a my musimy zmieniać się razem z nim. Żeby być konkurencyjnym, trzeba będzie być "wodorowym" i to już niedługo. Zadaniem klastra, jeśli powstanie, będzie przede wszystkim współpraca z samorządami, skupienie się na potrzebach przedsiębiorców oraz rozwijanie świadomości związanej z przyszłością energetyki.
Jakie są prognozy dotyczące tej przyszłości? - Rzeczywistość zmieni się w ten sposób, że wytwarzanie energii, wytwarzanie paliw będzie się odbywało dużo bliżej nas – prognozuje Tomoho Umeda. - Ogromną rolę będą odgrywały w niej samorządy, które będą stawały się coraz bardziej niezależne energetycznie. Struktura rynku, do której jesteśmy przyzwyczajeni – rynku wielkich wytwórców ropy, energii – będzie się rozpraszać i rozdrabniać. Czeka nas boom wodorowy i to w bardzo krótkim czasie. Możemy spodziewać się, że w ciągu najbliższych trzech lat lawinowo wzrosną moce wytwórcze zielonego wodoru, co dotyczy również samorządów i ciepłownictwa.
UMK jako uczelnia badawcza, która dysponuje wiedzą w tym zakresie i uczestniczy w projektach badawczych dotyczących zielonego wodoru, będzie dla samorządów i przedsiębiorców doskonałym naukowym zapleczem, z którego można czerpać inspiracje i innowacyjne rozwiązania.
Do naukowego udziału w "wodorowej rewolucji" przygotowuje się jest m.in. interdyscyplinarny zespół prof. Jerzego P. Łukaszewicza i dr. hab. Krzysztofa Zienkiewicza, prof. UMK. – Jako pierwsi w Polsce pracujemy na mikroglonach, które chcemy zmusić do produkcji całkowicie zielonego wodoru – zapowiada prof. Zienkiewicz. – Przed nami jeszcze dużo pracy: selekcja szczepów, które sprawdzą się najlepiej w tym zadaniu, zdobycie funduszy na dalsze badania, a także budowa czegoś na kształt bioreaktora, w którym nasze glony będą rosły, a wydzielany przez nie wodór będzie separowany i dostarczany do miejsca magazynowania.
Organizatorzy zapowiadają, że współpraca będzie miała charakter długoterminowe, a spotkania na temat budowy Klastra Wodorowego będą kontynuowane.