20-40-80
- Najbliższy rok akademicki będzie rokiem trzech ważnych jubileuszy – mówi prof. dr hab. Andrzej Tretyn, rektor UMK. – Świętujemy 40-lecie powstania Akademii Medycznej w Bydgoszczy i 20-lecie jej połączenia z UMK oraz powołania Collegium Medicum, a także 80-lecie naszego Uniwersytetu.
W czwartek 19 września nowe władze rektorskie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu spotkały się z przedstawicielami mediów. Prof. dr hab. Andrzej Tretyn, rektor UMK w pierwszej kolejności przedstawił zebranym dziennikarzom i dziennikarkom zespół powołanych przez siebie prorektorów i prorektorek: dr. hab. Adama Kolę, prof. UMK, prorektora ds. nauki, pierwszego zastępcę rektora, dr hab. Magdalenę Barwiołek, prof. UMK, prorektorkę ds. kontaktów międzynarodowych, prof. dr. hab. Dariusza Grzankę, prorektora ds. Collegium Medicum, dr hab. Joannę Kucharzewską, prof. UMK, prorektorkę ds. promocji i współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, dr. hab. Radosława Sojaka, prof. UMK, prorektora ds. kadrowych i polityki finansowej oraz dr hab. Monikę Wałachowską, prof. UMK, prorektorkę ds. studenckich i kształcenia. Tematem głównym spotkania były planowane obchody jubileuszowe na naszym Uniwersytecie.
Najbliższy rok będzie niezwykle pracowity pod względem promowania UMK zarówno w kraju, jak i poza jego granicami – mówił rektor Andrzej Tretyn. – Będzie też rokiem trzech ważnych jubileuszy. Chcemy przedstawić plany ich obchodów i zaprosić do wspólnego świętowania.
Logo na potrójne urodziny
W rozpoczynającym się niedługo roku akademickim świętować będziemy trzy ważne daty w historii naszej uczelni: 20-lecie połączenia z Akademią Medyczną w Bydgoszczy i utworzenia Collegium Medicum z UMK, 40-lecie powstania Akademii Medycznej w Bydgoszczy, oraz 80-lecie Uniwersytetu.
Ważne daty:
21 lipca 1984 r. – ustawa o utworzeniu Akademii Medycznej im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy na bazie Zamiejscowego Wydziału Lekarskiego Gdańskiej Akademii Medycznej
24 listopada 2004 r. – połączenie UMK z Akademią Medyczną w Bydgoszczy
24 sierpnia 1945 r. – Dekret Rady Ministrów (zatwierdzony 11 września przez Krajową Radę Narodową) o utworzeniu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uniwersytet tworzyły początkowo dwa wydziały: humanistyczny (z sekcją sztuk pięknych) i matematyczno-przyrodniczy. Rektorem i faktycznym organizatorem uczelni został wcześniej prof. Ludwik Kolankowski.
5 stycznia 1946 r. – uroczysta inauguracja pierwszego roku akademickiego na UMK w Collegium Maius. Wykłady inauguracyjne wygłosili: historyk prof. Kazimierz Hartleb i astronom prof. Władysław Dziewulski. Indeksy odebrało 1605 studentów.
– Każda tak ważna rocznica to okazja do stworzenia spójnej identyfikacji wizualnej. Tak było w przypadku świętowania innych okrągłych rocznic, m.in. 60- i 70-lecia UMK – mówi prof. Joanna Kucharzewska. – Zorganizowany został więc konkurs: zależało nam, by projekt odzwierciedlał te trzy ważne dla nas rocznice i był jednocześnie integralnie związany z naszym logo.
Wspólne świętowanie
Zgodnie z intencją władz UMK nie będzie to wewnętrzne święto, skierowane wyłącznie do środowiska akademickiego, a okazja, by pokazać uczelnię jako nowoczesną i otwartą na świat oraz zacieśnić współpracę z miastem. W planach są więc koncerty, wystawy, imprezy o charakterze artystycznym i sportowym. Nie zabraknie też wydarzeń o naukowym charakterze, m.in. debat i konferencji.
Wśród całego wachlarza wydarzeń wyróżnić jednak można kilka ważnych dat, podczas których nastąpi kumulacja jubileuszowego świętowania. Pierwszą jest zbliżająca się inauguracja nowego roku akademickiego. Kolejną – 25 listopada, kiedy to uroczystości związane z rocznicami odbędą się w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.
To dla nas dwie bardzo ważne daty. Wielkie świętowanie zaczynamy więc od nas – Collegium Medicum – mówi prof. dr hab. Dariusz Grzanka, prorektor ds. Collegium Medicum. – Rok jubileuszowy będzie też dla nas rokiem inwestycji.
W Filharmonii zaplanowano uroczyste posiedzenie Rady Rektorskiej i Senatu, występy chórów oraz wręczenie wyróżnień Laurus Aesculapii.
– Nasi koledzy i koleżanki z Bydgoszczy zwrócili nam uwagę, że w Toruniu mamy Convallarię Copernicanę, wyróżnienie przyznawane za wybitny wkład naukowy lub szczególne zasługi dla rozwoju uczelni. Zasugerowali, że w bydgoskiej części uniwersytetu brakuje podobnego wyróżnienia – mówi prof. Joanna Kucharzewska. – Pochyliliśmy się nad tą prośbą i od tego roku za zasługi dla rozwoju Collegium Medicum będzie przyznawane Laurus Aesculapii.
Kolejną datą jest 19 lutego, czyli urodziny Mikołaja Kopernika, patrona uczelni, które również upłyną w duchu jubileuszowych obchodów. Jednym z planowanych wydarzeń jest wystawa Jacka Yerki w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa".
Władze UMK chcą, by po roku jubileuszy pozostał trwały ślad. Wiadomo, że jednym z nich będą murale: jeden w Toruniu na wieżowcu przy ul. Gagarina, drugi zaś w Bydgoszczy na budynku przy ul. Karłowicza. Projekty zostały wybrane w konkursie, który wygrał artysta Andrzej Poprostu.
Przygotowujemy także dwutomowe wydawnictwo: pierwszy tom będzie poświęcony historii Collegium Medicum, drugi historii UMK. Będą wydane osobno do powszechnej dystrybucji, jak również w dwutomowej wersji kolekcjonerskiej – mówi prof. Joanna Kucharzewska. – Wydarzeń w ramach obchodów będzie wiele i bardzo różnorodnych, część przygotowujemy wspólnie z miastem. Kierujemy je do szerokiego grona odbiorców: nie tylko społeczności akademickiej, ale mieszkańców Torunia i regionu.