Nadchodzące wydarzenia

dowiedz się więcej

20. urodziny Programu "Absolwent UMK"

Program "Absolwent UMK" został powołany do życia 19 lutego 2001 przy okazji rocznicy urodzin Patrona naszej Uczelni. Od 20 lat działamy na rzecz środowiska absolwenckiego.   Z okazji okrągłego jubileuszu Program Absolwent przygotował kilka akcji i atrakcji, którymi będzie dzielić się na swojej stronie oraz w tym wydarzeniu w ciągu całego roku 2021. Zachęcamy do przyłączania się do wspólnego świętowania!   Wydarzenia jublileuszowe AKTYWNE

 • Konkurs literacki "Fabulae de futuris" (do 31.03.2021)
NADCHODZĄCE
 • Fotozabawa "Nic nie UMKnie" (19-28.02.2021)

 

Program "Absolwent UMK" w internecie:

 • Strona Programu
 • Strona Facebookowa
 • Wydarzenie

dowiedz się więcej

Wakacyjne zajęcia sportowe dla absolwentów UMK

Program Absolwent UMK zaprasza na bezpłatne wakacyjne zajęcia sportowe w absolwenckim gronie. Zajęcia odbywają się w Uniwersyteckie Centrum Sportowe UMK (sala przy ul. Gagarina 35 w Toruniu) w okresie lipiec – wrzesień 2021 w godz. 18:00 – 19:30.

Plan spotkań sportowych:

 • siatkówka: poniedziałki, 18:00 – 19:30
 • tenis stołowy: wtorki, 18:00 – 19:30
 • koszykówka: piątki, 18:00 – 19:30

Na zajęcia obowiązują jednorazowe zapisy. Więcej informacji na stronie Programu "Absolwent UMK".

dowiedz się więcej

Zakony rycerskie i kobiety

Do 25 września 2021 r. potrwa XXI Konferencja z cyklu "Ordines Militares. Colloquia Torunensia Historica" organizowana przy współpracy Instytutu Historii i Archiwistyki Wydziału Nauk Historycznych UMK, Uniwersytetu w Hamburgu i Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Temat konferencji brzmi: "Zakony rycerskie i kobiety: donatorki‒przynależące‒siostry‒święte".

W czasie dwudniowych obrad zostanie zaprezentowanych 19 referatów dotyczących zagadnień relacji zakonów rycerskich z kobietami. W konferencji wezmą udział prelegentki i prelegenci z 13 krajów (Cypr, Estonia, Francja, Hiszpania, Niderlandy, Niemcy, Polska, Portugalia, Stany Zjednoczone, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy), jak również liczni dyskutanci. Obrady prowadzone będą w Sali Konferencyjnej Hotelu Uniwersyteckiego UMK (23 września) oraz w Sali Rady Wydziału im. Karola Górskiego w Collegium Humanisticum UMK (24 września).

Organizatorami konferencji są: dr hab. Krzysztof Kwiatkowski, prof. UMK z Instytutu Historii i Archiwistyki Wydziału Nauk Historycznych UMK oraz prof. dr Jürgen Sarnowsky z Instytutu Historii Uniwersytetu w Hamburgu (Historisches Seminar, Universität Hamburg). Honorowy patronat nad konferencją objął Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.

Program konferencji

dowiedz się więcej

Wracają dostawy lokalnej żywności

Do 27 września do godziny 12:00 na stronie internetowej www.lokalna-zywnosc.pl będzie otwarte kolejne okienko zakupowe. To okazja do nabycia tradycyjnej, lokalnej żywności od rolników i małych wytwórców z województwa kujawsko-pomorskiego.

Sklep internetowy Lokalna Żywność powstał w ramach kujawsko-pomorskiego pilotażu programu Krótkiego Łańcucha Żywności, którego UMK jest partnerem. Podczas comiesięcznych okienek zakupowych można zamówić produkty prosto od rolników z regionu. W ofercie są zarówno warzywa i owoce, jak i sery oraz przetwory i wędliny, produkowane z własnych surowców. Na stronie znajdują się nie tylko opisy produktów, ale także informacje o producentach. Oprócz dużej oferty przetworów warzywnych, owocowych i mięsnych, w asortymencie znajdują się również świeże owoce i warzywa (np. dynia, buraki, gruszki) oraz oleje, BIO mąki, zioła i chleby.

Zamówienia będzie można odbierać 30 września w Auli UMK (w godz 15:00-16:00) lub w jednym z dwóch pozostałych punktów odbioru w Toruniu. Więcej informacji w zakładce "Gdzie odebrać": https://lokalna-zywnosc.pl/dostawa/.

dowiedz się więcej

Sesja popularnonaukowa "Samuel Bogumił Linde - wybitny torunianin"

Towarzystwo Miłośników Torunia zaprasza na sesję popularnonaukową z okazji 250. rocznicy urodzin Samuela Bogumiła Lindego. Rozpocznie się ona o godz. 11:00 w piątek, 24 września 2021 r., w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Wstęp bezpłatny.

W programie przewidziano wystąpienia:
 • dr Marian Ptaszyk, Samuel Bogumił Linde – torunianin
 • prof. Jerzy Dygdała, Toruń w czasach dzieciństwa i młodości Samuela Bogumiła Lindego
 • prof. dr hab. Krzysztof Mikulski, Dom i środowisko rodzinne Samuela Bogumiła Lindego
 • prof. dr hab. Bogusław Dybaś, Samuel Bogumił Linde w Lipsku i Wiedniu. U źródeł "Słownika języka polskiego"
 • dr Patrycja Potoniec, "Dykcjonarz słów wszystkich" – "Słownik języka polskiego" Samuela Bogumiła Lindego jako leksykon totalny
 • prof. Małgorzata Karpińska, Sukcesy i porażki. Warszawskie lata Samuela Bogumiła Lindego
 • dr Katarzyna Tomkowiak, Toruńskie pamiątki po twórcy "Słownika języka polskiego"

W ramach wydarzenia odbędzie się również recital fortepianowy Stanisława Oracza. Wysłuchamy kompozycji napisanych przez zaprzyjaźnionego z Samuelem Bogumiłem Lindem Fryderyka Chopina.

Sesję organizuje Towarzystwo Miłośników Torunia we współpracy z Muzeum Okręgowym w Toruniu, Książnicą Kopernikańską w Toruniu, Archiwum Państwowym w Toruniu i Biblioteką Uniwersytecką w Toruniu. Działanie jest realizowane dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miasta Toruń.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Forum Przedsiębiorczości Akademickiej

26-29 września 2021 r. w Toruniu odbędzie się Forum Inteligentnego Rozwoju. To ogólnopolski kongres naukowo-technologiczny ukierunkowany na wypracowywanie najskuteczniejszych metod wprowadzania innowacyjnych badań i technologii do praktyki gospodarczej.

W trakcie kongresu, 29 września, odbywać się będzie Forum Przedsiębiorczości Akademickiej, organizowane przez Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii UMK. Tegoroczne wydarzenie jest już dziewiątą edycją tej imprezy, opartą na pogłębionych kontaktach środowiska akademickiego z przedsiębiorcami i przedstawicielami władz regionu. Ideą Forum jest zbliżenie ludzi nauki z gospodarką rozwijającą się w oparciu o innowacje.

W tym roku Forum otworzy dr hab. Jacek Jemielity, prof. UW, twórca metody mRna zastosowanej w szczepionce przeciwko COVID-19 przez firmę PFIZER. Jak powstała metoda mRNA? Jak działa w szczepionce? Jak wyglądała droga wynalazku z laboratorium uniwersytetu na rynek? Uczestnicy zapoznają się również z trendami w przemyśle, dla których środowisko akademickie może być nieocenionym wsparciem z jednej strony, a dla akademii niewyczerpaną skarbnicą inspiracji dla badań i podnoszenia jakości dydaktyki. Tegoroczną imprezę zamknie dyskusja na temat patentów i strategii patentowania. Debatę zamkną eksperci zaproszeni przez dra Piotra Zakrzewskiego, Zastępcę Prezesa Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. 

Całemu wydarzeniu towarzyszą również inne liczne panele tematyczne i szkolenia, które rozpoczną się koncertem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, a zakończą uroczystą galą. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny dla zarejestrowanych uczestników.

Więcej o Forum Przedsiębiorczości Akademickiej

Więcej o Forum Inteligentnego Rozwoju

dowiedz się więcej

Zostań wolontariuszem na Forum Inteligentnego Rozwoju

Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii zaprasza studentki i studentów do współpracy przy organizacji Forum Inteligentnego Rozwoju, które odbędzie się 26-29 września 2021 r. w Toruniu. Na wolontariuszy czeka wiele ciekawych zadań.

Forum Inteligentnego Rozwoju jest ogólnopolskim kongresem naukowo-technologicznym ukierunkowanym na wypracowywanie najskuteczniejszych metod wprowadzania innowacyjnych badań i technologii do praktyki gospodarczej. Kongres służy nawiązywaniu trwałych relacji między przedsiębiorcami wizjonerami, wybitnymi polskimi naukowcami ukierunkowanymi w swym działaniu na współpracę z biznesem, inwestorami oraz samorządowcami stwarzającymi atrakcyjne warunki do lokowania biznesu w swoich regionach.

Osoby chętne do współpracy powinny wysłać zgłoszenie zawierające imię, nazwisko, nazwę wydziału i rok studiów na adres cpatt@umk.pl. W tytule wiadomości należy wpisać "Wolontariusz FIR". Po odbyciu wolontariatu Centrum Inteligentnego Rozwoju wystawi uczestnikom certyfikat.

Więcej informacji o kongresie można znaleźć na stronie https://irforum.pl/.

dowiedz się więcej

Nabór do Chóru Akademickiego

28 września w godzinach 18:00-20:00 odbędzie się nabór do Chóru Akademickiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wspólne próby Chóru odbywają się w każdy wtorek o godz. 18:00. Poszukiwane są osoby muzykalne, lubiące śpiew w dobrym towarzystwie i na wysokim poziomie.

W najbliższych planach koncertowych jest wykonanie Requiem W. A. Mozarta z Orkiestrą Symfoniczną. 

 • 29 października 2021 r., sala Koncertowa CKK Jordanki w Toruniu oraz 7 listopada 2021 r., Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy (ul. Szczecińska, Toruń Bielawy)
 • 11 listopada 2021 r., Aula UMK w Toruniu, koncert z okazji Odzyskania Niepodległości. Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Chór Akademicki UMK i soliści. W repertuarze pieśni patriotyczne.

Więcej informacji na temat działalności Chóru Akademickiego można znaleźć na stronie www.chor.umk.pl.

dowiedz się więcej

Zagraj z nami w brydża

6 października 2021 startują bezpłatne warsztaty nauki gry w brydża dla początkujących, organizowane z myślą o studentach i absolwentach UMK.

Spotkania będą się odbywać w środy o godz. 19:00,  w budynku Wydziału Teologicznego UMK (ul. Gagarina 37), parter, w sala nr 2. Warsztaty poprowadzi instruktor brydża sportowego Robert Kamiński. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie Programu "Absolwent UMK", w ramach którego działa Klub Brydżowy, skupiający społeczność UMK. 

dowiedz się więcej

VII Bieg z książką

Trwają zapisy na VII Bieg z książką NAUKA CHODZENIA Z RÓŻEWICZEM. Nazwa biegu nawiązuje do wydanego w 2007 roku tomiku wierszy poety pt. "Nauka chodzenia. Gehen lernen".

Rok 2021 został ogłoszony Rokiem Tadeusza Różewicza - jednego z najwybitniejszych poetów XX w. Bieg odbędzie się w sobotę 9 października 2021, w setną rocznicę urodzin twórcy, w lasku koło kampusu akademickiego na toruńskich Bielanach. Impreza ma charakter amatorski.

W ramach imprezy odbędzie się bieg główny (z powodu reżimu sanitarnego nie odbędzie się sztafeta). Dystans biegu mierzony jest w krokach (1 krok = 75 cm = 0,75 m). Pokonać trzeba będzie dystans 5600 kroków, czyli 5600 x 0,75 m = ~4,2 km. 5600 kroków to odległość między Schroniskiem Samotnia a Świątynią Wang w Karpaczu, koło której - zgodnie z ostatnią wolą poety, miłośnika Karkonoszy - zostały złożone jego prochy.

Wszyscy zawodnicy pobiegną z książką w ręku (minimalny ciężar książki 100 gramów). Biegacze, którzy ukończą bieg z książką autorstwa Tadeusza Różewicza, wezmą udział w specjalnej klasyfikacji. Nagrody przewidziano nie tylko dla najszybszych biegaczy - wynik obliczany będzie za pomocą algorytmu uwzględniającego czas przebycia trasy, parametry książki i specjalny przelicznik, który zostanie ujawniony tuż przed startem biegu.

Zgłoszenia przyjmowane będą do 5 października 2021. Opłaty (gotówką na miejscu):

 • 10 zł dla absolwentów i studentów UMK, członków Klubu Maratońskiego UMK, oraz uczniów ULO,
 • 20 zł dla pozostałych osób,
 • 30 zł w przy zapisach w dniu Biegu.

Organizatorami Biegu są: Program „Absolwent UMK” (tel. 56 6112236, program@absolwent.umk.pl) oraz Klub Maratoński UMK.

Szczegóły:

 • Zapisy (do 5.10.2021)
 • Strona Biegu (regulamin, nagrody, konto, wykaz najważniejszych dzieł Tadeusza Różewicza)
 • Wydarzenie na Facebooku
dowiedz się więcej

Konkurs "Inter-Art(s)"

Uniwersyteckie Centrum Doskonałości "Interakcje - umysł, społeczeństwo, środowisko" zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w konkursie InterArt(s). Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń to 15 października 2021.

Celem konkursu „Inter-Art(s)” jest poszukiwanie nowych języków komunikacji naukowej w porozumieniu ze sztuką, jak również interwencja sztuki w przestrzeń publiczną, poprzez opracowanie za pomocą sztuki konkretnego zadania badawczego, które jest ściśle skorelowane z działalnością badawczą Uniwersyteckiego Centrum Doskonałości Interakcje - umysł, społeczeństwo, środowisko (IMSErt).

Tytuł zadania badawczego/tematyki konkursowej w edycji w roku 2021: "I Ty możesz zmienić świat! Istota i uwarunkowania zachowań sprzyjających środowisku naturalnemu".

Więcej informacji

Konkursy w ramach programu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.