Nadchodzące wydarzenia

dowiedz się więcej

Wystawa w Collegium Humanisticum

"Na nieludzkiej ziemi. Jeńcy polscy w ZSRR" - to tytuł wystawy, którą będzie można oglądać od 20 marca w holu Collegium Humanisticum przy ul. Bojarskiego 1. Uroczyste otwarcie ekspozycji wypożyczonej z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych odbędzie się o godz. 9:00.

Wystawa jest poświęcona polskim jeńcom wojennym w niewoli radzieckiej, a w szczególności losom internowanych w trzech obozach specjalnych NKWD: Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz historii dochodzenia do prawdy o nich. Głównym tematem prezentacji jest zbrodnia katyńska. Na wystawie znalazło się jednak także miejsce dla historii żołnierzy, którzy trafili do obozów pracy i tam pracowali przy budowie kolei i dróg. Niektórzy z nich przeżyli niewolę, idąc śladem armii Andersa lub Berlinga.

Ekspozycja składa się z 10 części. Otwierają ją przedwojenne fotografie przyszłych jeńców. Następnie śledzimy ich drogę do niewoli, pobyt w obozach, okoliczności odkrycia zbrodni katyńskiej, kamuflowanie jej i polityczne rozgrywanie oraz trudny proces poszukiwania prawdy. Wystawa została przygotowana na podstawie bogatych zbiorów archiwalnych wielu instytucji i osób prywatnych.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 15 maja.

dowiedz się więcej

Dzień otwartości dla zdrowotności

Kopernikański Ośrodek Integracji i Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego zapraszają pracowniczki i pracowników UMK na dzień otwartości dla zdrowotności, który odbędzie się 7 maja w godzinach 13-16.

Piknik na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji będzie okazją nie tylko do odpoczynku, ale także aktywnego spędzenia czasu i zdobycia praktycznej wiedzy na temat swojego zdrowia fizycznego i psychicznego. Specjaliści z wielu dziedzin opowiedzą m.in. o profilaktyce chorób kobiecych, leczeniu okulistycznym, profilaktyce otyłości i zdrowym podejściu do sportu. Zaplanowano również warsztaty oddechowe oraz jogę na trawie, a także turniej Boccia.

Chętni będą mogli skorzystać również z mini-konsultacji u fizjoterapeutów, zaplanować ścieżkę rozwoju dopasowaną do swoich potrzeb i dopytać o różnicę między coachingiem i mentoringiem. Zainteresowani będą mogli poznać ofertę Przychodni Specjalistycznej Matopat, w której pracownicy i pracowniczki UMK otrzymują 10 proc. zniżki.

Wydarzenie na Facebooku

Plakat

dowiedz się więcej

Polska Od Nowa: Dominika Długosz

Po rocznej przerwie wraca Polska Od Nowa, cykl rozmów z ekspertami i ekspertkami o polskiej polityce. Gościnią dr hab. Marii Wincławskiej, prof. UMK oraz dr. hab. Wojciecha Peszyńskiego, prof. UMK będzie red. Dominika Długosz-Gierszewska.

Głównym tematem rozmowy będzie najnowsza książka red. Dominiki Długosz-Gierszewskiej "Kulisy pałacu prezydenckiego". Podczas wydarzenia uczestnicy i uczestniczki spotkania będą mieli możliwość zadania pytania, zdobycia autografu i zrobienia sobie wspólnego zdjęcia.

Spotkanie odbędzie się 7 maja o godz. 19 w ACKiS "Od Nowa" (ul. Gagarina 37a).

"Polska Od Nowa" to drugi filar inicjatywy "Świat Od Nowa", który od kilku lat z powodzeniem realizowany jest przez dr Agnieszkę Bryc, dr. hab. Marcina Czyżniewskiego, prof. UMK i dr. Patryka Tomaszewskiego. Pomysłodawcy nowego cyklu chcą pokazać, że o polskiej polityce można rozmawiać w sposób merytoryczny i pozbawiony emocji.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Konferencja "Ocenianie uczących się osób autystycznych"

Instytut Nauk Pedagogicznych UMK zaprasza na konferencję metodyczną pt. "Ocenianie uczących się osób autystycznych", która odbędzie się 8 maja w budynku przy ul. Lwowskiej 1, w sali 173. Początek o godzinie 9:00.

Do udziału w konferencji zaproszone są przede wszystkim osoby, które pracują z autystycznymi dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. W planie przewidziano kilka wystąpień ekspertów, którzy opowiedzą o sposobach oceniania osób autystycznych oraz jak to wpływa na ich motywację do rozwoju. Konferencja potrwa do godz. 12:00, a całe wydarzenie jest bezpłatne i nie wymaga zapisów.

Program konferencji

Plakat wydarzenia

dowiedz się więcej

I Targi Sztuki Studenckiej

Młodzi artyści i artystki z Wydziału Sztuk Pięknych zapraszają na pierwsze Targi Sztuki Studenckiej, które odbędą się 10 maja w godzinach 10-18 w budynku wydziału przy ul. Sienkiewicza 30/32. Podczas wydarzenia będzie można nie tylko podziwiać prace artystów, ale także porozmawiać z twórcami oraz kupić prace studentów i studentek. Wstęp jest bezpłatny.

Targi Sztuki Studenckiej to otwarte wydarzenie artystyczne, podczas którego studenci prezentują i sprzedają swoje autorskie prace – od malarstwa i grafiki po rzeźbę, biżuterię i rękodzieło. To nie tylko okazja do zakupu unikalnych dzieł, ale także szansa na bezpośrednie spotkanie z młodymi twórcami, poznanie ich inspiracji i wsparcie początkujących artystów. Targi tworzą przestrzeń do wymiany doświadczeń, budowania społeczności miłośników sztuki oraz promowania kreatywności i innowacyjnych form wyrazu.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Kiermasz Książki Regionalnej

Biblioteka Uniwersytecka UMK, Książnica Kopernikańska oraz Toruński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zapraszają na targi książki w ramach XI Toruńskiego Kiermaszu Książki Regionalnej. Wydarzenie odbędzie się 12 i 13 maja 2025 r.

W ramach Kiermaszu w Bibliotece Uniwersyteckiej zorganizowane zostaną jednodniowe targi książki (13 maja), na które zaproszeni są wydawcy publikacji o tematyce regionalnej obejmującej Pomorze Wschodnie i Zachodnie, Powiśle, Warmię i Mazury oraz województwo kujawsko-pomorskie. Targom towarzyszyć będą spotkania z autorami książek i debaty. Część wydarzeń towarzyszących odbędzie się 12 maja w Książnicy Kopernikańskiej. Szczegółowy program Kiermaszu zostanie podany do wiadomości wkrótce.

Ewentualne pytania w sprawie kiermaszu należy kierować na adres kiermasz@umk.pl

Więcej informacji:

  • Biblioteka Uniwersytecka
  • Facebook

 

dowiedz się więcej

Jak powstają i upadają imperia?

Wydział Nauk Historycznych organizuje międzynarodową konferencję "Imperium i peryferia. Powstanie i upadek wielkich mocarstw", która odbędzie się 15-17 maja. Swój udział zapowiedzieli naukowcy z kraju i zagranicy, którzy specjalizują się w historii imperiów.

Celem konferencji jest dyskusja nad zagadnieniami dotyczącymi mechanizmów powstawania, funkcjonowania i rozpadów imperiów w ujęciu przekrojowym od starożytności po współczesność. W konferencji weźmie udział 13 referentów z obu ośrodków organizujących spotkanie, a także z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Uniwersytetu Łódzkiego i z Universität Hildesheim. W założeniu organizatorów wydarzenie ma zapoczątkować cykliczną współpracę w obrębie tytułowej problematyki. 

Organizatorami spotkania jest Towarzystwo Naukowe w Toruniu, Wydział Nauk Historycznych UMK w Toruniu oraz Carl von Ossietzky Universität w Oldenburgu. Wsparcia finansowego konferencji udzieliła Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej z siedzibą w Warszawie.

Obrady odbędą się w Collegium Humanisticum UMK (ul. W. Bojarskiego 1, sala C.0.39).

Więcej informacji

dowiedz się więcej

YUFE Academy: umiejętność krytycznego myślenia

22 maja o godz. 15:00 odbędzie się spotkanie w ramach cyklu YUFE Academy. W programie, poza dyskusją o krytycznym myśleniu, odbędzie się m.in wykład o AI w prewencji demencji, międzynarodowa debata o zaufaniu do sądownictwa, a także o potrzebie archiwizowania memów.

Spotkanie odbędzie się 22 maja o godzinie 15:00 w Kopernikańskim Ośrodku Integracji (ul. Olszewskiego 16), ale i na Uniwersytecie w Essex, Maastricht oraz Wschodniej Finlandii (UEF), a także wirtualnie. Podczas spotkania transmitowany będzie wykład prowadzony przez prof. Heidi Hyytinen (UEF),  a następnie uczestnicy i uczestniczki wezmą udział w dyskusji o krytycznym myśleniu. Po warsztatach wszyscy ponownie połączą się ze sobą wirtualnie i omówią swoje spostrzeżenia.

Spotkanie organizowane jest w ramach YUFE Academy, serii otwartych wykładów odbywających się na zrzeszonych uniwersytetach. Międzynarodowa dyskusja odbędzie się dzięki relacjom, jakie UMK nawiązało z partnerskimi uczelniami tworzącymi sojusz Young Universities for the Future of Europe.

Wykład prowadzony będzie po angielsku, a warsztaty w obu językach. Na wydarzenie obowiązują zapisy. Kompletny program dostępny jest na stronie yufe.eu/academy

dowiedz się więcej

Mystery Friend: tajemnicze poszukiwanie skarbów

"Tajemnicze Poszukiwanie Skarbów" – to temat przewodni spotkania, które odbędzie się 22 maja o godz. 17:00 w ramach cyklicznych spotkań "Mystery Friend". Wydarzenie organizuje Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici wraz z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

"Mystery Friend" to seria comiesięcznych spotkań integracyjnych pełnych niespodzianek. Każde spotkanie to nowe wyzwanie i szansa na rozwój w atmosferze międzykulturowej wymiany oraz edukacji społecznej. Celem projektu jest integracja całej społeczności akademickiej oraz mieszkańców i mieszkanek Torunia. Pod szyldem "Mystery Friend" odbyło się już kilka wydarzeń, m.in. warsztaty malowania tajemniczych portretów, wspólne gotowanie oraz tworzenie karmników i budek dla ptaków.

Tym razem będzie to gra terenowa na terenie kampusu uniwersyteckiego, podczas której uczestnicy i uczestniczki będą rozwiązywać zagadki i podążać za wskazówkami, by odnaleźć ukryte skarby i gadżety. To okazja, by w niecodzienny sposób poznać miasteczko uniwersyteckie i nawiązać nowe przyjaźnie. Zapisy przyjmowane są przez formularz zgłoszeniowy.

Więcej informacji

dowiedz się więcej

YUFE Academy: Czy możemy ufać sądom?

"Can we trust courts?" - to temat międzynarodowego panelu ekspertów i praktyków zorganizowanego w ramach cyklu YUFE Academy. Spotkanie odbędzie się 23 maja w godz. 10-12, dyskusję moderować będzie prof. dr hab. Maciej Serowaniec, dziekan Wydziału Prawa i Administracji UMK.

Czy możemy ufać sądom? Co gdy podejrzewamy o stronniczość instytucję, która miała być bezstronna? O kryzysie w sądownictwie polskim mówi się od lat. Pisano o nim na łamach gazet także poza granicami kraju. A jakim zaufaniem społecznym cieszą się sądy w Europie?

W spotkaniu udział wezmą:

  • Prof. dr. Nikitas Hatzimihail z Uniwersytetu Cypryjskiego,
  • Dr. Anastasia Karatzia z Uniwersytetu w Essex,
  • Prof. dr. sc. Ivana Kunda z Uniwersytetu w Rijece,
  • Prof. Patricia Popelier z Uniwersytetu w Antwerpii,
  • Prof. Dr. Lars Viellechner z Uniwersytetu w Bremie,
  • Bartosz Pilitowski, prezes Fundacji Court Watch Polska.

Na panel obowiązują zapisy. Kompletny program dostępny jest na stronie yufe.eu/academy.

Wydarzenie organizowane jest w ramach YUFE Academy, serii otwartych wykładów organizowanych na partnerskich uczelniach zrzeszonych w sojuszu Young Universities for the Future of Europe. W programie, poza debatą o sądownictwie, m.in wykład o AI w prewencji demencji, a także o potrzebie archiwizowania memów.

dowiedz się więcej

Mystery Friend: tajemnicze kubki

Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici wraz z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają na kolejne spotkanie integracyjne w ramach projektu "Mystery Friend".

Ostatnie w tym roku akademickim spotkanie to "Tajemnicze Kubki". Osoby biorące udział w warsztatach stworzą unikatowe kubki, z których każdy będzie miał przypisaną jedną tajemniczą wskazówkę dotyczącą stylu dekorowania. Na koniec uczestnicy będą wspólnie zgadywać koncepcje, które kryją się za dekoracjami.

Warsztaty odbędą się 5 czerwca o godz. 17:00 w Kopernikańskim Ośrodku Integracji, obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy.

Więcej informacji

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.