Nadchodzące wydarzenia

dowiedz się więcej

20. urodziny Programu "Absolwent UMK"

Program "Absolwent UMK" został powołany do życia 19 lutego 2001 przy okazji rocznicy urodzin Patrona naszej Uczelni. Od 20 lat działamy na rzecz środowiska absolwenckiego.   Z okazji okrągłego jubileuszu Program Absolwent przygotował kilka akcji i atrakcji, którymi będzie dzielić się na swojej stronie oraz w tym wydarzeniu w ciągu całego roku 2021. Zachęcamy do przyłączania się do wspólnego świętowania!   Wydarzenia jublileuszowe AKTYWNE

 • Konkurs literacki "Fabulae de futuris" (do 31.03.2021)
NADCHODZĄCE
 • Fotozabawa "Nic nie UMKnie" (19-28.02.2021)

 

Program "Absolwent UMK" w internecie:

 • Strona Programu
 • Strona Facebookowa
 • Wydarzenie

dowiedz się więcej

HELPERS GONNA HELP - zostań dawcą na UMK!

Przed nami kolejna, wyjątkowa edycja studenckiego projektu HELPERS' GENERATION! Pomimo ciężkiej sytuacji epidemicznej, w której wszyscy się znajdujemy, robimy wszystko co w naszej mocy, aby do Was dotrzeć! W związku z tym pilnie poszukiwani są wolontariusze, którzy pod czujnym okiem naszych koordynatorów będą zajmować się dystrybucją pakietów rejestracyjnych. Nie ma się czego obawiać, to nic trudnego. Liderzy czekają na Was ze swoją pomocą!

Zgłosić można się poprzez wypełnienie formularza: https://forms.gle/A8SRptGAwYokGnLx6

Wolontariuszem może zostać każdy powyżej 18 roku życia, a kto może zostać dawcą szpiku?

 • każdy zdrowy człowiek, pomiędzy 18, a 55 rokiem życia;
 • mieszkający na stałe w Polsce.

Wszystkich zainteresowanych rejestracją jako potencjalny Dawca Szpiku prosimy o bezpośredni kontakt z Julią Strzelecką, liderką akcji.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Tydzień Uniwersyteckiego Ośrodka Wsparcia i Rozwoju Osobistego

Wykłady, wywiady, spotkania i konsultacje – tak zapowiada się inauguracyjny Tydzień Uniwersyteckiego Ośrodka Wsparcia i Rozwoju Osobistego, zaplanowany na 12-16 kwietnia. Wszystkie wydarzenia odbędą się w formule on-line.

Więcej informacji

Harmonogram:

12.04 (poniedziałek):

 • 10.00-11.00 – spotkanie na żywo z  Dyrektor Ośrodka Wsparcia i Rozwoju Osobistego, dr Małgorzatą Fopka-Kowalczyk „Troska i współczucie w praktyce – czyli kilka słów o Ośrodku”  (link do spotkania będzie aktywny 12.04 o godz. 10:00)

 • 13.00 – konkurs dla studentów: Samorząd Studencki UMK „Deal with it" (link do konkursu będzie aktywny 12.04 o godz. 13:00)

 • 14.00 – Wykład: dr hab. Arkadiusz Karwacki, prof. UMK "Uważność w społeczeństwie niepewności" (link do wykładu będzie aktywny 12.04 o godz. 14:00) 

13.04 (wtorek):

 • 9.00 – podróż po ścieżkach ośrodka - wycieczka po gabinecie Ośrodka (link do video będzie aktywny 13.04 o godz. 9:00) 

 • 11.00 – wywiad z Prorektor ds. Studenckich prof. dr hab. Beatą Przyborowską, dr hab. Arkadiuszem Karwackim, prof. UMK oraz dr Małgorzatą Fopka-Kowalczyk „UMK. W czym możemy pomóc?” (link do wywiadu będzie aktywny 13.04 o godz. 11:00) 

 • 14.00 – wykład: Prof. dr hab. Piotr Błajet „Moje zdrowie – co ja mogę?” (link  do wykładu będzie aktywny 13.04 o godz. 14:00) 

14.04 (środa):

 • 10.00 – wykład: mgr Anna Mielczarek-Taica "Samoukojenie - czyli jak radzić sobie ze stresem na co dzień"  (link do wykładu będzie aktywny 14.04 o godz. 10:00) 
 • wywiad z Dyrektor Ośrodka, dr Małgorzatą Fopka-Kowalczyk dla Głosu Uczelni: „Pomagać i wspierać” (link  do wywiadu) 

15.04 (czwartek):

 • 10.00 – wykład: dr Małgorzata Stankiewicz „Samotroska w czasach pandemii” (link do wykładu będzie aktywny 15.04 o godz. 10:00) 

 • 13.00 – spotkanie ze sportowcami: Patrycją Lorkowską, Julią Walczak, Adrianem Brzezińskim – „Studia – sport – rozwój osobisty” (link do spotkania będzie aktywny 15.04 o godz. 13:00) 

 16.04 (piątek):

 • 10.30-11.30 - konsultacje na żywo z Pełnomocnikami JM Rektora: dr hab. Aleksandrą Derrą, prof. UMK,  dr Magdaleną Kalińską i dr Bartłomiejem Chludzińskim: W czym możemy pomóc? - równość, bezpieczeństwo, rozwiązywanie sporów” (link do spotkania będzie aktywny 16.04 o godz. 10:30) 

 • 14.00-15.30 – spotkanie na żywo z psychologami UMK: dr Magdaleną Cyrklaff-Gorczycą i mgr Barbarą Lorek: "Dlaczego rozmowa jest ważna? Kilka słów o pracy psychologa"  (link  do spotkania będzie aktywny 16.04 o godz. 14:00) 

 • 16.00 – Zakończenie Tygodnia Ośrodka

dowiedz się więcej

Watch Docs o prawach człowieka

Od 12 do 14 kwietnia odbędzie się organizowany w Toruniu przez ACKiS "Od Nowa" 19. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

W tym roku festiwal odbędzie się całkowicie online. Organizatorzy przygotowali selekcję najlepszych filmów dokumentalnych ostatniego sezonu, nie zabraknie również wydarzeń towarzyszących, które odbędą się zdalnie.

Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie jest organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka we współpracy z wieloma partnerami z całej Polski – organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami i innymi instytucjami kulturalnymi. W Toruniu już po raz 18. festiwal współorganizuje Akademickie Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa".

Nazwa festiwalu pochodzi od gry słów "watchdog" (angielski skrót organizacji, które "patrzą władzy na ręce") i "watch docs" (oglądaj filmy dokumentalne).

Dostęp do wszystkich projekcji filmowych jest bezpłatny. W celu otrzymania darmowego dostępu do wszystkich projekcji, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Program Festiwalu:

12 kwietnia (poniedziałek)

 • 17:00 "Zielone kłamstwa", reż. Werner Boote ➡ https://watchdocs.pl/watch-docs/2020/filmy/zielone-klamstwa
 • 18:30 "Morze pod prądem", reż. Christopher Smith ➡ https://watchdocs.pl/watch-docs/2020/filmy/morze-pod-pradem
 • 19:30 "Stolen Fish. Kiedy zabraknie ryb", reż. Gosia Juszczak ➡ https://watchdocs.pl/.../stolen-fish-kiedy-zabraknie-ryb

13 kwietnia (wtorek)

 • 17:00 "Kiedy już wiesz", reż. Emmanuel Cappellin ➡ https://watchdocs.pl/watch-docs/2020/filmy/kiedy-juz-wiesz
 • 19:00 "Jak mogę Ci pomóc?", reż. Jekaterina Markawiec ➡ https://watchdocs.pl/watch.../2020/filmy/jak-moge-ci-pomoc-
 • 19:30 "Pewnego razu w Wenezueli", reż. Anabel Rodríguez Ríos ➡ https://watchdocs.pl/.../2020/filmy/pewnego-razu-w-wenezueli

14 kwietnia (środa)

 • 17:00 "Jeszcze będzie normalnie", reż. Andrej Kuciła ➡ https://watchdocs.pl/.../2020/filmy/jeszcze-bedzie-normalnie
 • 17:30 "Co będziemy robić jutro", reż. Maksim Szwed ➡ https://watchdocs.pl/.../2020/filmy/co-bedziemy-robic-jutro-
 • 18:00 DYSKUSJA ONLINE: "Prawdę mówiąc na Białorusi - media i adwokaci na celowniku władzy" ➡ https://www.facebook.com/events/441248696935703
 • 19:30 "Bo nie wiedzą co czynią", reż. Daniel Karslake ➡ https://watchdocs.pl/festiwa.../filmy/fusce-elementum-dictum

Więcej informacji

dowiedz się więcej

Pojęcie „ruchu pojazdu”, a ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów

Wydział Prawa i Administracji UMK zaprasza na pierwsze w 2021 roku seminarium organizowane przez AIDA Polska oraz Katedrę Prawa Ubezpieczeniowego i Medycznego UMK w Toruniu pt. "Pojęcie ruchu pojazdu, a ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Uwagi na tle najnowszego orzecznictwa". Seminarium odbędzie się 15 kwietnia br. w godzinach 10:00-12:00 za pośrednictwem platformy MS Teams.

Prelegentami seminarium będą: prof. Monika Wałachowska (UMK), prof. Marcin Orlicki (UAM), prof. Bartosz Kucharski (UŁ) oraz dr Michał P. Ziemiak (UMK).

Od wydania przez TSUE orzeczenia w sprawie C-514/16 Rodrigues de Andrade, pojęcie „ruchu pojazdu” w kontekście obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych znowu stało się przedmiotem analiz i kontrowersji. W dotychczasowym orzecznictwie sądowym przyjmowano bowiem że pojazd znajduje się w ruchu od momentu uruchomienia jego jednostki napędowej, nawet jeżeli fizycznie się nie porusza. Tymczasem z orzeczenia TSUE płynie dość jednoznaczny wniosek, że pojazd nie znajduje się w ruchu, jeżeli wykorzystywany był nie w charakterze środka transportu, ale jako narzędzie pracy, i to mimo włączonego silnika. W podobnym tonie wypowiedział się też Sąd Najwyższy w wyroku z 18 września 2019 r. (IV CSK 292/18).

W trakcie seminarium zaprezentowane oraz omówione zostanie najnowsze orzecznictwo sądowe dotyczące wykładni pojęcia „ruchu pojazdu” oraz możliwych implikacji orzeczenia w sprawie C-514/16 Rodrigues de Andrade m.in. dla zakładów ubezpieczeń. Przede wszystkim seminarium ma jednak stworzyć platformę do wymiany poglądów oraz dyskusji pomiędzy światem nauki, a praktyki dotyczącej tego kluczowego dla ubezpieczeń komunikacyjnych pojęcia.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Czwartkowe Kolokwium Fizyczne

15 kwietnia 2021 roku o godzinie 12:30 na platformie Webex prof. Aleksandra Foltynowicz (Department of Physics, Umeå University, Sweden) wygłosi wykład pt. „High-Resolution Optical Frequency Comb Fourier Transform Spectroscopy".

Więcej informacji

dowiedz się więcej

III Charytatywna Gala Copernicana

Samorząd Studencki wraz z Samorządem Doktorantów UMK ma zaszczyt zaprosić całą społeczność akademicką na Uniwersytecką Galę Charytatywną. W związku z zaistniałą sytuacją epidemiczną, wydarzenie planowane jest jako transmisja online, która odbędzie się 21 kwietnia o godzinie 18:00.

Czym jest Gala Copernicana? Jest to plebiscyt, który ma na celu wyłonienie inicjatyw i liderów, na których warto zwrócić uwagę. W czasie trwania Gali odbędzie się wręczenie statuetek w ośmiu kategoriach, w których zgłoszone przez środowisko akademickie osoby oraz instytucje zebrały najwięcej głosów.

W tym roku cały dochód z licytacji towarzyszących Gali zostanie przekazany na stworzenie mobilnej świetlicy dla dzieci UCZUŚ, będącej inicjatywą Stowarzyszenia Dzieciom i Młodzieży Wędka im. każdego Człowieka. Wszystkie licytacje będą odbywać się za pomocą portalu https://charytatywni.allegro.pl/

Podczas gali zostaną wręczone statuetki w ośmiu kategoriach:

 1. Najlepszy dziekanat
 2. Najlepszy wykładowca
 3. Najlepiej zorganizowana katedra
 4. Najlepsze koło naukowe
 5. Wzór studenta
 6. Wzór doktoranta
 7. Najlepszy studencki projekt
 8. Najlepszy prodziekan ds. Studenckich

Wydział, który wykaże się największą ilością zgłoszeń i liczbą nagrodzonych laureatów, otrzyma tytuł Najlepszego Wydziału 2021 roku.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

NeuroHackator 2021

Organizatorzy międzynarodowego wydarzenia NeuroHackator 2021 i studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zapraszają na wydarzenie typu hackathon, podczas którego studenci staną przed zadaniem rozwiązania określonego problemu związanego z neuronauką. Odbędzie się ono od 23 do 25 kwietnia online (na platformie Discord). Do wydarzenia zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane neuronaukami, technologiami oraz programowaniem, które chcą zdobyć nowe doświadczenie.

Pierwszego dnia wydarzenia studenci zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w prelekcjach naukowców, których ogłosimy już niedługo. Następnego dnia, od godziny 10:00, zebrane drużyny staną przed projektem, który będzie miał na celu wprowadzenie rozwiązania technologicznego mogącego poprawić codzienne funkcjonowanie ludzi. W trakcie wydarzenia do dyspozycji uczestników będą dostępni Mentorzy, którzy pomogą w rozwiązywaniu wszelkich problemów.

Aby wziąć udział w wydarzeniu należy zebrać drużynę złożoną z od 3 do 5 osób, a uczestnicy każdej z drużyny są zobowiązani do wypełnienia formularza rejestracyjnego: https://forms.gle/rp356xF6gDGRcuGq6. Zapraszamy wszystkich studentów, którzy chcieliby zdobyć nowe doświadczenia. Wydarzenie odbędzie się w języku angielskim. Przewidujemy nagrody dla drużyn, które znajdą się na podium.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

I Ogólnopolska Konferencja Kopernikańska

Samorząd doktorantów UMK zaprasza na I Ogólnopolską Konferencję Kopernikańską. Motywem przewodnim wydarzenia jest pandemia COVID-19. Celem wydarzenia jest wspieranie inicjatyw badawczych naukowców, w szczególności doktorantów i młodych pracowników nauki. Do wygłoszenia referatów organizatorzy zachęcają również doświadczonych badaczy.

Uczestnicy konferencji będą badać, jakie wyzwania we współczesnej nauce wiążą się z obecnością koronawirusa. Organizatorów interesują rozmaite ujęcia problemu, zarówno z perspektywy nauk humanistycznych i społecznych, jak i przyrodniczych i ścisłych. Zależy im na uchwycenie metapoziomu oraz indywidualnej perspektywy badacza/badaczki. Interesujące jest również to, w jaki sposób dotychczas tworzone teorie mogą zmieniać się, gdy koronawirusa potraktujemy jako matrycę do nich przyłożoną. Kładąc największy nacisk na interdyscyplinarne ujęcie tematu oraz integralność, które wyznaczają ścieżkę wdrażania strategii „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, konferencję podzielono na bloki tematyczne, zgodnie z obowiązującym wykazem dyscyplin.

 • Nauki humanistyczne, społeczne, teologiczne i o sztuce;
 • Nauki inżynieryjno-techniczne;
 • Nauki ścisłe, przyrodnicze i rolnicze;
 • Nauki medyczne i o zdrowiu.

Efektem wydarzenia będzie wydana przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu recenzowana (double blind review) monografia naukowa (2 tomy), zgodnie ze wskazanymi blokami tematycznymi.

Zgłoszenia: formularz zgłoszeniowy spod adresu https://okk.umk.pl/pages/Zgloszenie/ należy przesyłać do 25 kwietnia 2021 r. na adres mailowy okk@umk.pl.

Opłaty: 100 zł dla osób spoza UMK; 50 zł dla osób z UMK.

Wydarzenie na Facebooku

Strona Ogólnopolskiej Konferencji Kopernikańskiej

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.

>