Nadchodzące wydarzenia

Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego
Od 20 do 23 września 2023 r. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu będzie gospodarzem 16. Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego. W wydarzeniu weźmie udział blisko 300 osób z całego świata.
Międzynarodowe spotkania Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego organizowane są co dwa lata.
W programie naukowym tegorocznej konferencji zaplanowano sześć wykładów plenarnych, 15 sympozjów oraz kilka wykładów specjalnych.
Wśród uczonych, których wystąpienia przewidziano podczas kongresu, znaleźli się: Christian Keysers (Netherlands Institute for Neuroscience, Holandia), Carl Petersen (EPFL Brain Mind Institute, Szwajcaria), Maria Grazia Spillantini (Cambridge University, Wielka Brytania), Bożena Kamińska (Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk), Zoltan Molnar (University of Oxford, Wielka Brytania) oraz Inbal Goshen (The Hebrew University, Izrael).
Pełny program
Więcej informacji

Zjazd Katedr Prawa Karnego
Wydział Prawa i Administracji UMK organizuje Zjazd Katedr Prawa Karnego, który zostanie połączony z jubileuszem prof. dr hab. Violetty Konarskiej-Wrzosek, wieloletniej kierownik Katedry Prawa Karnego UMK. Zjazd odbędzie się w dniach 20-21 września.
W Toruniu spotkają się polscy karniści, którzy będą dyskutować na temat stanu polskiego prawa karnego po 25 latach obowiązywania Kodeksu karnego z 1997 r. Obrady będą odbywały się w Hotelu Bulwar (ul. Bulwar Filadelfijski 18) w Toruniu.
Tegoroczny zjazd jest drugim tego typu wydarzeniem w grodzie Kopernika; pierwszy odbył się w 2010 r. i był połączony z jubileuszem prof. dr. hab. Andrzeja Marka.
Więcej informacji: https://zkpk-torun2023.umk.pl/pages/main_page/

Zjazd Historyków Ustroju i Prawa oraz Doktryn Polityczno-Prawnych
21 i 22 września odbędzie się w Toruniu XXIX Ogólnopolski Zjazd Historyków Ustroju i Prawa oraz Doktryn Polityczno-Prawnych „Znaczenie historii prawa dla współczesnego dyskursu prawniczego”.
Gospodarzami spotkania są w tym roku Katedra Historii Doktryn Polityczno-Prawnych i Prawa Niemieckiego oraz Katedra Prawa Rzymskiego, Historii Prawa i Ustrojów Państwowych UMK.
Udział w Zjeździe zapowiedziało 135 badaczy, reprezentujących ośrodki naukowe z Polski i z zagranicy. Na Wydziale Prawa i Administracji UMK toczyć się będą dyskusje poświęcone historii prawa polskiego, powszechnej historii prawa, prawa rzymskiego, historii doktryn politycznych i prawnych. Zaplanowano dwie sesje plenarne oraz 20 bardziej wyspecjalizowanych paneli.
Program obrad dostępny jest pod adresem: zjazdhistoriaprawa.umk.pl/pages/program/

XIX Konferencja "Informatyka w Edukacji"
W dniach 22-24 września 2023 r. na Wydziale Matematyki i Informatyki odbędzie się XIX Konferencja "Informatyka w Edukacji (IwE2023). Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest "Edukacja informatyczna - wyzwania współczesnego świata".
Sztuczna inteligencja w edukacji, myślenie komputacyjne, kompetencje cyfrowe, w tym cyberbezpieczeństwo - to często omawiane tematy naszych czasów. Edukacja musi sprostać wyzwaniom, które stawia nowa technologia. Zmiany w edukacji potrzebują zatem nauczycieli, zapewne w nieco innej roli, głównie przewodników i doradców uczniów, by przeprowadzać uczniów i uczennice przez te meandry naszpikowane technologią, jednocześnie uczulając na względy osobiste, ludzkie i społeczne. Od blisko dwóch lat w kilku uniwersytetach w Polsce przy wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki są prowadzone studia podyplomowe dla nauczycieli informatyki. To jeden z impulsów, by uczelnie poważnie potraktowały kształcenie nauczycieli, przygotowanych na te i inne wyzwania.
Konferencja kierowana jest do nauczycieli szkolnych i akademickich, naukowców, metodyków, instytucji edukacyjnych, ministerstw, ośrodków metodycznych, firm edukacyjnych i wszystkich zainteresowanych rozwojem edukacji informatycznej w naszym kraju i na świecie. Organizatorzy zachęcają do zgłaszania referatów, warsztatów i publikacji do 20 sierpnia 2023 roku.
Szczegółowe informacje o konferencji, zasady zgłaszania wystąpień, warsztatów i publikacji znajdują się na stronie https://iwe.mat.umk.pl.

Absolwent z Kulturą: Bydgoski Sen
Program Absolwent UMK organizuje wycieczkę autokarową z cyklu "Absolwent z Kulturą". Kluczowym punktem wyjazdu będzie spektakl baletowy "Sen nocy letniej" w Operze Nova.
W wycieczce mogą wziąć udział absolwenci i absolwentki z osobami towarzyszącymi. Wyjazd zaplanowano na 23 września, a wycieczka zostanie podzielona na dwie grupy:
- grupa I - zwiedzanie Bydgoszczy i spektakl baletowy (godz. 10:00 - 23:00). W programie: Exploseum, Wyspa Młyńska, Dom Leona Wyczółkowskiego, Stare Miasto i okolice Brdy, spektakl baletowy. Dojazd i powrót na trasie Toruń – Bydgoszcz – Toruń autokarem. We wszystkich miejscach zwiedzanie z przewodnikiem lokalnym; w muzeach w podgrupach. Koszt: 140 zł + koszt obiadu grupowego (opcjonalnie).
- grupa II - tylko spektakl baletowy (godz. 18:30-22:00). Dojazd we własnym zakresie. Koszt 50 zł.
VII Szkolne Forum Badaczy
W Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym po raz siódmy odbędzie się Szkolne Forum Badaczy. Tematem przewodnim tego spotkania będą "Nowatorskie badania w naukach przyrodniczych".
Szkolne Forum Badaczy to wspólna inicjatywa nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, którzy dostrzegli potrzebę stworzenia platformy dla wymiany doświadczeń. Podczas wydarzenia głos zabierają specjaliści oraz uczennice i uczniowie. Młodzi badacze realizujący projekty z biologii, chemii, geografii i fizyki mają szansę na prezentację efektów swojej pracy. Forum jest organizowane cyklicznie od 2015 roku, a w trakcie nauczania zdalnego odbyło się w formie on-line.
W trakcie tegorocznego wydarzenia odbędą się prezentacje prac uczniowskich, sesja posterowa oraz wykłady zaproszonych gości. Wśród tematów prezentowanych przez uczniów są m.in. prototyp biodegradowalnych opakowań wielomateriałowych, możliwość przetworzenia alg na paliwo i multifuncyjna sonda wilgotności. Licealistki i licealiści przedstawią także swoje prace przygotowywane na olimpiady przedmiotowe.
W inicjatywie biorą udział badacze i badaczki z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalistki i specjaliści z Wydziału Chemii, Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych, Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej oraz Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą oraz wspierają uczniów, udzielając wskazówek do ich projektów i motywując do dalszej pracy.
VII Szkolne Forum Badaczy odbędzie się 27 września 2023 r. Dzień zostanie podzielony na dwie sesje. Przed południem (między godz. 9:00 a 12:30) odbędą się wystąpienia zaproszonych gości, prezentacje prac uczniów oraz sesja posterowa, która będzie kontynuowana także popołudniu. W sesji popołudniowej (13:30-16:30) zaplanowano jeszcze wykłady gości.
Plakat wydarzenia

Polska Od Nowa: Aleksander Kwaśniewski
Po wakacyjnej przerwie wracają spotkania z cyklu "Polska Od Nowa". Pierwszym gościem październikowego spotkania będzie były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski.
"Polska Od Nowa" to drugi filar inicjatywy "Świat Od Nowa", który od kilku lat z powodzeniem realizowany jest przez dr Agnieszkę Bryc, dr. hab. Marcina Czyżniewskiego, prof. UMK i dr. Patryka Tomaszewskiego. Pomysłodawcy nowego cyklu - dr hab. Maria Wincławska, prof. UMK i dr Wojciech Peszyński - chcą pokazać, że o polskiej polityce można rozmawiać w sposób merytoryczny i pozbawiony emocji.
Podczas spotkania, które zaplanowano na 4 października, głównym tematem rozmowy będzie książka "Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim". Rozmówcy poruszą nie tylko wątki dotyczące politycznej kariery prezydenta, ale porozmawiają także szerzej o przemianach ustrojowych, układach sił w latach 90., współtworzeniu konstytucji i zaangażowaniu Polski w układ NATO i Unię Europejską.
Spotkanie odbędzie się w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" 4 października o godz. 19:00. Na miejscu będzie można kupić książkę i uzyskać autograf.
Wydarzenie na Facebooku