Nadchodzące wydarzenia

dowiedz się więcej

Wystawa obrazów Tytusa Brzozowskiego w Toruniu

Instytut Polonika oraz Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu zapraszają na uroczyste otwarcie wystawy "Tytus Brzozowski. 12 miast". Wydarzenie odbędzie się 22 lutego o godz. 13:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej (ul. Gagarina 13). Wstęp wolny.

Pałac Kinskich w Wiedniu, rzeźba „Centurione I” Igora Mitoraja w Londynie, Kolumna Barska w Rapperswillu, świątynie Wilna i Lwowa czy Teatr Dramatyczny Kote Mardżaniszwili w Tbilisi - te i wiele innych ważnych obiektów można zobaczyć na wystawie obrazów Tytusa Brzozowskiego.

Cykl malarski prezentuje 12 miast z różnych części świata, w których odnaleźć można materialne ślady obecności Polaków. Prezentowana wystawa akwareli to efekt współpracy Tytusa Brzozowskiego, architekta i akwarelisty, z Instytutem Polonika. Cykl akwarel wieńczy trzynasty obraz będący kolażem elementów zaczerpniętych z pozostałych 12 prac. Podczas wernisażu zostanie zaprezentowany krótki film ukazujący kulisy pracy artysty nad akwarelami.

Wystawa podróżuje po Polsce i po świecie. Do tej pory prezentowana była m.in. w Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie, w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, w Muzeum Historycznym Skierniewic, w Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie, w Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie, a dzięki dofinansowaniu z Programu MKiDN „Kultura inspirująca” również w Muzeum Polskim w Ameryce w Chicago, w Muzeum Polskim w Raperswilu, w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie czy w Ratuszu w Wilnie.

Wystawa "Tytus Brzozowski. 12 miast" będzie prezentowana w Bibliotece Uniwersyteckiej do 25 marca 2024 r.

Plakat wydarzenia

dowiedz się więcej

Aktywność fizyczna mimo wszystko

Uniwersyteckie Centrum Sportowe oraz Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają wszystkich zainteresowanych na konferencję pt. "Aktywność fizyczna mimo wszystko. Aktywność fizyczna drogą do zdrowia".

Celem konferencji jest zwrócenie uwagi na konieczność propagowania i rozwijania form aktywnego wypoczynku i atrakcyjnych form wychowania fizycznego. Podczas spotkań zostanie poruszony m.in. problem braku aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Prelegenci zaprezentują również zalecenia WHO na temat zdrowia i aktywności fizycznej oraz udzielą nauczycielom i nauczycielkom wskazówek metodycznych.

Konferencja odbędzie się 6 marca oraz 23 kwietnia 2024 r. na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK (ul. Lwowska 1, sala I) w godzinach 15:30-18:30.

Konferencja jest organizowana we współpracy z Toruńskim Ośrodkiem Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Torunia.

dowiedz się więcej

Lokalna Żywność w wielkanocnej odsłonie

Od 18 do 25 marca (do godz. 12:00) na stronie internetowej www.lokalna-zywnosc.pl otwarte będzie okienko zakupowe dla amatorów zdrowej żywności od rolników z województwa kujawsko-pomorskiego. Zamówienie będzie można odebrać 28 marca w jednym z trzech punktów w Toruniu lub skorzystać z dostawy do domu.

UMK jest partnerem pilotażowego programu Krótkiego Łańcucha Żywności, w ramach którego powstał sklep internetowy z lokalną żywnością. Podczas otwartych okienek zakupowych można zamówić produkty prosto od producentów z regionu, bez pośredników. W ofercie znajdują się zarówno sery, wędliny i przetwory produkowane z własnych surowców, jak i liczne produkty sezonowe. Na stronie internetowej przy każdym produkcie znajdują się krótkie opisy wyrobów i informacje o producentach.

W świątecznej odsłonie okna zakupowego można znaleźć m.in. baranki z masła, zapiekane pasztety z żurawiną lub grzybami, białą kiełbasę oraz serwatkę, która jest ważnym składnikiem domowej zupy z chrzanem. Jak zwykle można wybierać w szerokiej gamie produktów z mięsa, serów, ryb, przetworów, ziół, miodów i wielu innych. W tym miesiącu wśród nowości pojawiły się świeże sery ricotta, keczup dyniowo-pomidorowy i nektar z ciemnych winogron.

Zamówienia będzie można odbierać 28 marca w Auli UMK (w godz. 15:00-16:00) lub w jednym z dwóch pozostałych punktów odbioru w Toruniu. Aby odebrać swoją paczkę, wystarczy podać imię, nazwisko i numer zamówienia. Dostawa do punktu jest bezpłatna.

Istnieje również możliwość dostawy zamówienia pod wybrany adres na terenie Torunia. Zamówienia od 200 zł dostarczane są gratis, a poniżej tej kwoty cena dostawy wynosi 20 zł. Wybierający tę opcję mogą spodziewać się realizacji zamówienia 28 marca w godzinach 17:00-20:00.

Sklep internetowy Lokalna Żywność

dowiedz się więcej

Szkolenie na dobry start

Biuro Karier zaprasza na kolejne szkolenie z cyklu "Dobry start". Najbliższe spotkanie odbędzie się stacjonarnie 20 marca w godz. 12:00-14:00.

Podczas szkolenia uczestnicy i uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poćwiczyć kreatywność. Zebrani poznają trzy skuteczne metody rozwijania tej kompetencji i poćwiczą ją w praktyce. Spotkanie poprowadzi Ewa Banaszak.

Na warsztaty obowiązują zapisy: https://www.biurokarier.umk.pl/dobry-start-rekrutacja

dowiedz się więcej

Marzec miesiącem słuchu

Szpital Uniwersytecki im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy zaprasza na warsztaty edukacyjne pod hasłem "W trosce o swoje zdrowie: wyjmij aparat słuchowy z szuflady". Spotkanie odbędzie się 20 marca o godz. 12:30.

Warsztaty są skierowane do osób, które mają trudności z obsługą aparatu słuchowego. Jeśli sprzęt nie spełnił oczekiwań lub nie funkcjonuje prawidłowo, zespół pomoże rozwiązać problemy i odpowie na pytania. Warsztaty poprowadzą pracowniczki Wydziału Nauk o Zdrowiu CM UMK:

  • dr hab. Anna Sinkiewicz, prof. UMK – specjalista laryngolog, foniatra i audiolog, kierownik Kliniki Foniatrii i Audiologii. Zajmuje się diagnostyką, leczeniem i rehabilitacją narządu słuchu, głosu i mowy;
  • dr n. o zdr. Agnieszka Kubala-Owieśny – protetyk słuchu. Wykonuje badania diagnostyczne narządu słuchu i równowagi, specjalizuje się w dopasowywaniu aparatów słuchowych u dzieci i dorosłych;
  • mgr Agata Kozakiewicz-Rutkowska – audiofonolog, logopeda i protetyk słuchu. Prowadzi badania diagnostyczne narządu słuchu, rozumienia mowy i równowagi.

Spotkanie odbędzie się 20 marca o godz. 12:30 w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela (ul. Kornela Ujejskiego 75, Bydgoszcz), w sali audytoryjnej (poziom -1).

Na warsztaty obowiązują zapisy; aby zarezerwować miejsce, należy zadzwonić pod nr tel. 52 3655193. Linia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-14:00.

dowiedz się więcej

Czy noc powinna być ciemna?

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK i Polskie Towarzystwo Geograficzne Oddział w Toruniu zapraszają na spotkanie na temat zanieczyszczenia nieba, które odbędzie się 20 marca o godz. 18:00. Prelegentami będą dr inż. Dominika Daab i dr hab. Mieczysław Kunz, prof. UMK z WNoZiGP.

Środowisko narażone jest na różnego rodzaju negatywne działania człowieka, w tym zanieczyszczenie światłem. Nasza nieświadomość szkodliwości występowania nadmiaru emitowanego sztucznego światła doprowadziła do degradacji naturalnego nocnego środowiska. Efekty tego działania widać nie tylko w funkcjonowaniu samego człowieka, ale także zwierząt czy roślinności.

Problem występowania zjawiska zanieczyszczenia światłem – smogu świetlnego, staje się coraz bardziej rozpowszechniony i zajmuje się nim kilka zespołów naukowców z całego świata. W Polsce grupa ludzi utworzyła Light Pollution Think Tank (LPTT), który nie tylko rozpowszechnia wiedzę i edukuje na temat zanieczyszczenia światłem nocnego nieba, ale także jej członkowie zajmują się pomiarem i analizą wyników tego zjawiska.

Podczas wystąpienia prelegenci opowiedzą m.in. o tym, jak nadmierna emisja sztucznego światła wpływa na nasz ekosystem oraz o metodach pomiaru i jak przeciwdziałać zwiększaniu zasięgu i siły tego negatywnego zjawiska.

Prelekcja odbędzie się w formie stacjonarnej na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK (ul. Lwowska 1, 87-100 Toruń, sala 104). Spotkanie będzie również transmitowane przez MS Teams.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Historia toruńskiego Teatru Miejskiego

Z okazji przypadającej w tym roku 120. rocznicy budowy Teatru Miejskiego w Toruniu Książnica Kopernikańska zaprasza na wykład dr. hab. Marka Podlasiaka, prof. UMK z Wydziału Humanistycznego, który opowie o propagandowych aspektach budowy toruńskiej sceny dramatycznej i jej przebudowy w latach 1941-42. Spotkanie odbędzie się 27 marca o godz. 18:00 w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8.

Prof. Podlasiak przedstawi polskie reakcje na budowę teatru, która była realizowana według projektu znanej wiedeńskiej firmy architektonicznej Fellner&Helmer. Miały być w nim prezentowane wyłącznie sztuki w języku niemieckim. Ten wymóg był warunkiem koniecznym, który umożliwiał finansowanie budowy toruńskiego teatru oraz subwencjonowania jego działalności m.in. przez cesarza Wilhelma II. Naukowiec omówi również podłoże ideologiczne przebudowy Teatru Miejskiego podczas II wojny światowej  i jego stylistyczne "dopasowanie" do nazistowskich wytycznych z zakresu architektury.

Podczas spotkania organizatorzy podarują dwa podwójne zaproszenia do Teatru Muzycznego w Toruniu na spektakl "Once".

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Polska Od Nowa: Radomir Wit

Pracownicy Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie zapraszają kolejne, szóste spotkanie z cyklu "Polska Od Nowa". Tym razem zaproszenie dr hab. Marii Wincławskiej, prof. UMK i dr. Wojciecha Peszyńskiego przyjął Radomir Wit, dziennikarz stacji TVN24.

Głównym tematem rozmowy z gościem będzie jego książka "Sejm Wita, czyli czego nie mówią wam politycy" oraz aktualna sytuacja na polskiej scenie politycznej i w mediach.

"Polska Od Nowa" to drugi filar inicjatywy "Świat Od Nowa", który od kilku lat z powodzeniem realizowany jest przez dr Agnieszkę Bryc, dr. hab. Marcina Czyżniewskiego, prof. UMK i dr. Patryka Tomaszewskiego. Pomysłodawcy nowego cyklu chcą pokazać, że o polskiej polityce można rozmawiać w sposób merytoryczny i pozbawiony emocji.

Spotkanie odbędzie się 27 marca 2024 r. o godz. 19:30 w ACKiS Od Nowa (ul. Gagarina 37a).

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Międzynarodowa konferencja Polskiej Misji Historycznej

Polska Misja Historyczna zaprasza na międzynarodową konferencję naukową pt. "Nie wolno nikogo torturować ani karać lub traktować w sposób okrutny, nieludzki lub poniżający. Tortury i zakaz tortur w Europie Środkowej (do 1989 r.)". Wydarzenie odbędzie się 23-24 września 2024 r. w Würzburgu.

W minionych wiekach toczono intensywne dyskusje nad celem tortur, ich sensownością i znaczeniem. Zasady poddawania ludzi torturom oraz formy kar, jakie stosowano, określano w różny sposób, w zależności od rodzaju przestępstwa, cech osób podejrzanych o jego dokonanie i ich pozycji społecznej. Debaty te znajdowały odzwierciedlenie w ustawodawstwie świeckim oraz kościelnych normach prawnych. Miały również wpływ na interpretację prawa w praktyce.

Wśród tematów, które zostaną podjęte podczas konferencji, znajdą się zagadnienia dotyczące dziedzictwa antycznego i przyjmowanych w różnych okresach historycznych rozwiązań prawnych w zakresie stosowania tortur oraz zakazu ich praktykowania w odniesieniu do określonych osób i grup społecznych. Uczestnicy i uczestniczki konferencji przyjrzą się także temu, co w różnych epokach rozumiano pod pojęciem uzasadnionych tortur, jaki miał być ich rezultat oraz czy pozyskane w ten sposób informacje traktowano jako wartościowe. W dyskusji będzie brany pod uwagę także wątek przemian na gruncie filozofii i teologii.

Konferencja skierowana jest do wszystkich osób zajmujących się badaniami naukowymi w zakresie tematycznym odpowiadającym planowanej sesji. Językami konferencji są niemiecki i angielski. Na każdy wykład przewidziano około 20 minut. Propozycje referatów (wraz z wypełnionymi formularzami rejestracyjnymi) należy wysyłać mailowo do dr Renaty Skowrońskiej (renata.skowronska@uni-wuerzburg.de) do 15 stycznia 2024 r.

Więcej informacji oraz niezbędne dokumenty można znaleźć na stronie http://pmh.umk.pl/start/tortury/

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.