Nadchodzące wydarzenia
Medyczne Dni Nauki
W ostatnim tygodniu maja Collegium Medicum otwiera swoje drzwi dla wszystkich miłośników nauk medycznych. Uczestnicy i uczestniczki warsztatów przygotowanych z okazji Dni Nauki "Medicalia" będą mogli m.in. zobaczyć burzę w probówce, wcielić się w chirurga na sali operacyjnej i odkryć tajemnice tkanek ludzkiego ciała.
Festiwal nauki "Medicalia" to coroczna impreza popularyzująca nauki medyczne, organizowana przez Collegium Medicum UMK od 2003 r. W ciągu festiwalowego tygodnia odbywają się pokazy, warsztaty i wykłady, udostępniane są sale operacyjne, laboratoria i inne miejsca zazwyczaj niedostępne dla osób postronnych. Imprezy mają charakter edukacyjny i są bezpłatne.
Dni Nauki CM będą okazją do podzielenia się praktyczną wiedzą medyczną z mieszkańcami regionu. Eksperci i ekspertki poprowadzą warsztaty i pokazy dla osób w każdym wieku. Wśród propozycji znalazły się m.in. trening pamięci, wyobraźni i refleksu dla seniorów, warsztaty dla młodzieży szkolnej na temat sztucznej inteligencji lub zajęcia z tworzenia własnych kosmetyków.
W tym roku Medicalia potrwają od 26 do 31 maja. Cały program wraz z informacją o dostępności miejsc można sprawdzić na stronie Collegium Medicum. Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy. Miejsce na zajęcia można zarezerwować do 23 maja dzwoniąc lub pisząc do Działu Promocji i Komunikacji CM: tel. 52 585 38 19, e-mail: promocja@cm.umk.pl. Biuro jest otwarte dla interesantów w godz. 8:00-14:00.

Porozmawiajmy o równości i różnorodności
Kopernikański Ośrodek Integracji zaprasza społeczność akademicką oraz mieszkańców i mieszkanki Torunia na kolejne spotkanie z cyklu "Porozmawiajmy o równości i różnorodności".
Spotkanie odbędzie się we wtorek 27 maja o godz. 17:00 w dużej piwnicy Kopernikańskiego Ośrodka Integracji. Uczestnicy i uczestniczki wspólnie pochylą się nad raportem "Plany równości płci w instytucjach naukowych w Polsce. Analiza stanu wdrożenia. Raport 2024 Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego".
Spotkanie poprowadzi pełnomocniczka ds. równego traktowania - dr hab. Aleksandra Derra, prof. UMK.

Edukacja zdrowotna - konferencja popularnonaukowa
Uniwersyteckie Centrum Badań nad Sportem UMK zaprasza na konferencję popularnonaukową "Reakcja ruchowa jako nieodłączny element edukacji zdrowotnej". Spotkanie odbędzie się 30 maja w Collegium Maius.
Celem konferencji jest podkreślenie znaczenia rekreacji ruchowej w edukacji zdrowotnej oraz wymiana wiedzy i doświadczeń pomiędzy naukowcami, praktykami i entuzjastami aktywności fizycznej. W ramach wydarzenia omówione zostaną najnowsze badania i trendy w dziedzinie aktywności fizycznej oraz jej wpływu na zdrowie i jakość życia. Konferencja stworzy przestrzeń do interdyscyplinarnej debaty nad rolą aktywności fizycznej w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, promocji zdrowego stylu życia oraz integracji różnych środowisk zajmujących się rekreacją i edukacją zdrowotną.
Organizatorami konferencji, oprócz Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Sportem, jest Akademicki Związek Sportowy, Organizacja Środowiskowa Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Chęć udziału w wydarzeniu można zgłaszać za pomocą formularza: KLIK
Więcej informacji

VI Rozmowy Toruńsko-Getyńskie
Germanistyka UMK oraz Towarzystwo Polsko-Niemieckie we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu oraz Towarzystwem Niemiecko-Polskim w Getyndze zapraszają do udziału w VI Rozmowach Toruńsko-Getyńskich. Spotkanie odbędzie się między 30 maja a 1 czerwca.
Rozmowy Toruńsko-Getyńskie to trwająca od 2019 roku tradycja międzynarodowych spotkań odbywających się na przemian w Toruniu i w Getyndze. Uczestniczki i uczestnicy w atmosferze otwartości, szacunku i wzajemnego zrozumienia dyskutują o najważniejszych wyzwaniach w relacjach polsko-niemieckich.
Tegoroczna edycja odbywać się będzie pn. "Nowe perspektywy - nowe spojrzenie na dialog polsko-niemiecki: potencjał i impulsy społeczeństwa obywatelskiego". Skoncentruje się na roli społeczeństwa obywatelskiego w relacjach polsko-niemieckich oraz jego potencjale w kształtowaniu europejskiego dialogu i partnerstwa. W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele organizacji pozarządowych, polityki, nauki, mediów i kultury. Będzie to doskonała okazja do międzynarodowego spotkania, wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów.
Udział w samych debatach jest bezpłatny (podczas rejestracji należy dopisać "tylko debaty"). Uczestnicy, którzy chcieliby skorzystać z pełnego wyżywienia podczas wydarzenia (obiad, dwie kolacje) oraz wziąć udział w oprowadzaniu po wystawie oraz spływie łodzią flisacką, powinni uiścić opłatę w wysokości 25 euro/105 złotych (studenci i młodzież: 13 euro/55 złotych). Numer konta zostanie przesłany po rejestracji.
Więcej informacji oraz formularz rejestracyjny można znaleźć na stronie Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Toruniu.
Pytania i kontakt: dr Aleksandra Burdziej: aleksandra.burdziej@gmail.com

Trzecia Debata Kopernikańska
Międzynarodowe Centrum Badań Kopernikańskich wraz z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim oraz Muzeum Warmii i Mazur organizują trzecią - po krakowskiej i toruńskiej - Debatę Kopernikańską pt. "Czy nauka to użyteczna fikcja? O prawdzie w nauce i nie tylko". Wydarzenie odbędzie się 30 maja i będzie transmitowane.
Czy prawda jest nadrzędną wartością nauki? Czy naukowcy rzeczywiście dążą do jej odkrycia? Jaką swobodę mają badacze w prowadzeniu swoich prac? Na te oraz wiele innych pytań spróbują odpowiedzieć zaproszeni goście:
- prof. Robert I. Frost - historyk, profesor Uniwersytetu w Aberdeen, specjalizujący się w historii Europy Wschodniej i Północnej, zwłaszcza państwa polsko-litewskiego (XIV-XVIII w.);
- prof. Marek Kuś - fizyk, profesor w Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, ekspert w dziedzinie fizyki matematycznej, informatyki kwantowej oraz filozofii nauki;
Debatę poprowadzi Marek Jarmołowicz - dziennikarz, popularyzator nauki, redaktor naczelny Telewizji Kopernik.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00 w Salach Kopernikańskich Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Transmisję wydarzenia będzie można oglądać na YouTube (link).
Wydarzenie na Facebooku

Mystery Friend: tajemnicze kubki
Fundacja Amicus Universitatis Nicolai Copernici wraz z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają na kolejne spotkanie integracyjne w ramach projektu "Mystery Friend".
Ostatnie w tym roku akademickim spotkanie to "Tajemnicze Kubki". Osoby biorące udział w warsztatach stworzą unikatowe kubki, z których każdy będzie miał przypisaną jedną tajemniczą wskazówkę dotyczącą stylu dekorowania. Na koniec uczestnicy będą wspólnie zgadywać koncepcje, które kryją się za dekoracjami.
Warsztaty odbędą się 5 czerwca o godz. 17:00 w Kopernikańskim Ośrodku Integracji, obowiązują zapisy przez formularz zgłoszeniowy.
Więcej informacji

Moc zaangażowania społecznego
"University-Community Engagement for Staff: What’s in it for me?" - to krótkie, praktyczne szkolenie online skierowane do osób zatrudnionych na uczelniach – kadry badawczo-dydaktycznej i administracyjnej oraz władz uniwersyteckich. Trzy sesje pokażą, jak wzmacniać trzecią misję uczelni.
Szkolenie zaplanowano na 13 czerwca w godz. 9:00-11:00 w trybie online i w języku angielskim. Do udziału zaproszone są osoby zatrudnione na uczelni, w szczególności te, które są zainteresowane łączeniem swojej pracy z oddziaływaniem społecznym. Po kursie uczestnicy i uczestniczki otrzymają certyfikat.
Rejestracja trwa do 11 czerwca, zapisy przyjmowane są przez Wirtualny Kampus YUFE.
Program:
- 9:00–10:00
Bojana Ćulum Ilić (University of Rijeka), "University–Community Engagement Training for Staff: Why Should I Care?"
Jak zaangażowanie społeczne uczelni rozwija zarówno instytucję, jak i osoby w niej pracujące. - 10:00–10:30
Eva Van Moer (University of Antwerp), "Science Shop: Fostering Community-Engaged Student Research"
Jak wspierać studenckie badania odpowiadające na rzeczywiste potrzeby społeczności. - 10:30–11:00
Agnieszka Marczak (UMK w Toruniu), “Service-Learning Help Desks: Boosting Student Engagement & Social Impact”
Dlaczego warto i jak uruchomić Poradnię Studencką UMK.
Szkolenie organizowane w ramach YUFE 2030. Więcej informacji: https://www.yufe.eu/community-engagement/

Wydajność roślin i bezpieczeństwo żywności - konferencja
Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych oraz Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej organizują V edycję międzynarodowej konferencji "Plant Productivity and Food Safety: Microbiology, Soil Science, Food Quality and Agricultural Genetics", która odbędzie się 23-24 czerwca. Abstrakty wystąpień można przesyłać do końca maja.
Głównym celem konferencji naukowej OBSIDIAN jest inicjowanie i promowanie interdyscyplinarnej współpracy naukowej. Tradycją konferencji stało się dzielenie się najnowszymi osiągnięciami naukowymi w takich dziedzinach jak mikrobiologia, gleboznawstwo, jakość żywności i genetyka rolnicza przez najwybitniejszych naukowców i specjalistów z całego świata.
Konferencja będzie okazją do dyskusji o wyzwaniach i możliwościach zwiększenia produktywności roślin przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa żywności w warunkach dynamicznych zmian środowiskowych i technologicznych. Wiodącym tematem tegorocznego spotkania będzie zasolenie i jego wpływ na środowisko, ludzi, rośliny i zwierzęta.
Do udziału w konferencji zaproszeni są naukowcy, doktoranci oraz studenci, których zainteresowania naukowe koncentrują się wokół mikrobiologii, nauk o glebie, genetyki rolniczej lub jakości i bezpieczeństwa żywności.
Szczegółowe informacje i formularz rejestracyjny są dostępne na stronie konferencji.