Nadchodzące wydarzenia

dowiedz się więcej

Wernisaż wystawy "Kamienica"

Wydział Sztuk Pięknych zaprasza na pierwszą wystawę Kolektywu Odruch. Wernisaż wystawy odbędzie się 13 września o godz. 19:00 w Galerii Sztuki Wozownia. Kolekcję "Kamienica" będzie można oglądać do 13 października.

Kolektyw Odruch to część Młodzieżowej Rady Galerii Wozownia, w skład którego wchodzą studenci i absolwenci Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Młodzieżowa Rada Galerii została powołana w marcu tego roku.

Wystawa ma na celu zapoznanie odbiorcy z członkami kolektywu jako twórcami indywidualnymi, którzy wspólnie tworzą jeden, sprawny twórczo organizm. Nawiązując do twórczości wybitnego artysty Kurta Schwitersa, tytułowa kamienica przypomina swoisty Merzbau. Pomimo że z zewnątrz postrzegamy ją jako monolit, w swoim wnętrzu skrywa całe bogactwo osobistych historii, problemów i radości. Czas pozostawia swoje piętno na zamieszkujących je lokatorach, tworząc, podobnie jak ma się to w fotografii, klatki negatywu. W Galerii artyści stworzą przestrzenie imitujące pokoje. Sąsiadują ze sobą, lecz każdy z nich reprezentuje inny typ "sąsiada".

Tego dnia nastąpi również premiera numeru 0 zina Kolektywu.

Swoje prace zaprezentują: Agata Burnat, Albert Piotrowski-Pawlikowski, Alicja Gizińska, Ania Szczepaniak, Edyta Radziewicz, Jagoda Jaworska, Kajetan B Korkuć, Klementyna Papsiejew, Tomek Lingo, Zoha Bielawska. Kuratorem wystawy jest Jacek Świderski.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Lokalna Żywność po wakacjach

Od 30 września do 7 października (do godz. 12:00) na stronie internetowej www.lokalna-zywnosc.pl otwarte będzie okienko zakupowe dla amatorów zdrowej żywności od rolników z województwa kujawsko-pomorskiego. Zamówienie będzie można odebrać 10 października (czwartek) w jednym z trzech punktów w Toruniu lub skorzystać z dostawy do domu.

UMK jest partnerem pilotażowego programu Krótkiego Łańcucha Żywności, w ramach którego powstał sklep internetowy z lokalną żywnością. Podczas otwartych okienek zakupowych można zamówić produkty prosto od producentów z regionu, bez pośredników. W ofercie znajdują się zarówno sery, wędliny i przetwory produkowane z własnych surowców, jak i liczne produkty sezonowe. Na stronie internetowej przy każdym produkcie znajdują się krótkie opisy wyrobów i informacje o producentach.

W pierwszym powakacyjnym oknie zakupowym Lokalnej Żywności pojawiło się kilka nowości. Wśród świeżych warzyw można znaleźć m.in. papryczki chilli, czerwony jarmuż i pasternak. Ponadto dostawcy proponują pastę z chilli, różnego rodzaju miody, wędzone ryby i wyroby garmażeryjne. Nie zabrakło także przetworów z tegorocznych owoców, w tym konfitur i soków. Z przyczyn losowych w tym miesiącu w asortymencie sklepu nie ma produktów z Serowani Jasiurkowscy.

Zamówienia będzie można odbierać 10 października w Auli UMK (w godz. 15:00-16:00) lub w jednym z dwóch pozostałych punktów odbioru w Toruniu. Aby odebrać swoją paczkę, wystarczy podać imię, nazwisko i numer zamówienia. Dostawa do punktu jest bezpłatna.

Istnieje również możliwość dostawy zamówienia pod wybrany adres na terenie Torunia. Zamówienia od 200 zł dostarczane są gratis, a poniżej tej kwoty cena dostawy wynosi 20 zł. Wybierający tę opcję mogą spodziewać się realizacji zamówienia 10 października w godzinach 17:00-20:00.

Sklep internetowy Lokalna Żywność

dowiedz się więcej

Warsztaty brydżowe

W październiku 2024 wznowione zostaną bezpłatne zajęcia brydżowe dla absolwentów, studentów i pracowników UMK.

Spotkania odbywać się będą w każdy czwartek na parterze budynku Wydziału Teologicznego UMK przy ul. Gagarina 37 w Toruniu z instruktorem brydżowym Markiem Ulenieckim.

Warsztaty dla początkujących - od 17 października 2024

  • w sali nr 2, w czwartki, w godz. 18:00-20:00
  • obowiązują jednorazowe zapisy

Warsztaty dla zaawansowanych - od 1 października 2024

  • w sali nr 1, w czwartki, w godz. 17:00-21:00
  • pierwsza godzina z instruktorem, pozostałe – wolne granie
  • bezpłatne dla osób zapisanych do Klubu Brydżowego UMK

Do zajęć dla początkujących można dołączyć do końca października. Grupa zaawansowana zaprasza na zajęcia w każdym momencie.

dowiedz się więcej

"Słowa" w Sekcji Sztuk Pięknych

W Sekcji Sztuk Pięknych w Bibliotece Uniwersyteckiej została otwarta wystawa "Słowa", na której swoje prace prezentują pracownicy Wydziału Sztuk Pięknych. Wernisaż był częścią wydarzeń inaugurujących nowy rok akademicki 2024/2025.

"Słowa" to wystawa prezentująca dzieła z zakresu malarstwa, rysunku, rzeźby i szkła artystycznego. Artystów, którzy prezentują swoje prace, łączy dążenie do zachowania indywidualizmu oraz wyrażenie własnej postawy twórczej poprzez różnorodne podejście do idei dzieła sztuki i znaczenia twórczej materii. Twórcy posługują się językiem wieloznacznym: odwołują się do otaczającego świata, przestrzeni wewnętrznych, sfery wyobraźni oraz utrwalonych w kulturze mitów i pojęć.

Na wystawie swoje prace prezentują: prof. dr hab. Anna Wysocka, dr hab. Iwona Szpak-Pawłowska, prof. UMK, dr hab. Piotr Zaporowicz, prof. UMK, dr Agnieszka Basak-Wysota, dr Justyna Grzebieniowska-Wolska i dr Anna Wójcicka z Katedry Malarstwa oraz dr Magdalena Chomiak z Katedry Technologii i Technik Sztuk Plastycznych.

dowiedz się więcej

Ochrona dobrostanu zwierząt - konferencja

Instytut Medycyny Weterynaryjnej UMK i Polskie Towarzystwo Nauk Weterynaryjnych organizują XXI konferencję naukową pt. "Etyczne i prawne aspekty ochrony dobrostanu zwierząt". Jest to największe tego typu spotkanie naukowe dla lekarzy weterynarii w Polsce.

Podczas konferencji prelegenci z Polski i zagranicy podejmą tematy związane z dobro-stanem zwierząt w różnych kontekstach. W tym roku specjaliści będą kontynuować podjęty na poprzedniej konferencji temat wegetarianizmu, ale tym razem u zwierząt mięsożernych. W pierwszym dniu obrad, zarówno wykłady, jak i panel dyskusyjny, będą poświęcone zadaniom weterynarii w ochronie dobrostanu zwierząt, czasem deprecjonowanej w dyskursie publicznym. Drugiego dnia dyskusja skupi się m.in. na prawnych aspektach ochrony zwierząt i oczekiwaniach konsumentów w sprawie regulacji prawnych dotyczących ich dobrostanu.

Sympozjum odbędzie się w dniach 3-4 października w Hotelu Copernicus przy ul Bulwar Filadelfijski 11. Więcej informacji oraz program wydarzenia można znaleźć na stronie https://rexan.pl/dobrostan2024/

 

 

dowiedz się więcej

X Toruński Kiermasz Książki Regionalnej

Biblioteka Uniwersytecka UMK i Toruński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zapraszają na X Toruński Kiermasz Książki Regionalnej. Wydarzenie odbędzie się 8 października 2024 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej w Toruniu (ul. Gagarina 13). W programie wydarzenia znajdą się targi wydawnicze i spotkania z autorami książek poświęconych regionom północnej Polski.

Kiermasz jest okazją, aby zaopatrzyć się w wartościowe książki, które nierzadko trudno już znaleźć w księgarniach. Będą to tytuły poświęcone "małym ojczyznom": Pomorzu Zachodniemu i Wschodniemu, Warmii i Mazurom, Powiślu oraz województwu kujawsko-pomorskiemu.

Uczestnicy spotkania przez cały dzień (od godz. 10:00 do 18:00) będą mieli możliwość zakupu książek na stoiskach wydawniczych w holu głównym Biblioteki Uniwersyteckiej.

W ramach Kiermaszu odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących:

  • 11:00 uroczysta inauguracja kiermaszu;
  • 11:30 "Torunianin z pomnika. Lech Bądkowski – pisarz, żołnierz, obywatel" – rozmowa ze Sławiną Kosmulską i Janem Wyrowińskim przy książce "Myśl polityczna Lecha Bądkowskiego". Prowadzenie: dr Michał Targowski;
  • 13:00 "Niemcy o Mazurach w XIX wieku. O Mazurach Alberta Zwecka" – rozmowa z udziałem dr Liliany Lewandowskiej i prof. Janusza Małłka. Prowadzenie: red. Waldemar Mierzwa (spotkanie z cyklu "Mazury w Toruniu");
  • 14:30 – "Wspólnoty pracy i wiary. Sztuka cechów Prus Królewskich" – spotkanie z dr. Franciszkiem Skibińskim i prof. Jackiem Tylickim promujące najnowszą publikację Muzeum Narodowego w Gdańsku. Prowadzenie: dr hab. Piotr Birecki, prof. UMK;
  • 16:00 – "Wokół borowiackich tradycji" - spotkanie z Marią Ollick, autorką książki "Od adwentu do adwentu. Doroczne obrzędy i zwyczaje w Borach". Prowadzenie: dr Jarosław Ellwart;
  • 17:00 – "Ars illuminandi. Promocja publikacji Średniowieczne rękopisy iluminowane z cysterskiego skryptorium w Pelplinie" – spotkanie z autorem, Mateuszem F. Marszałkowskim. Prowadzenie: Weronika Brączkowska;
  • 18:00 – "Z kamerą w międzywojennym Toruniu" - pokaz archiwalnych filmów z prywatnych i publicznych kolekcji. Prowadzenie: red. Szymon Spandowski

Wszystkie wydarzenia odbywają się w sali audytoryjnej Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu (parter). Wstęp na kiermasz i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

Wśród wystawców zaprezentują się: Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej. Archiwum i Muzeum Pomorskie AK oraz Wojskowej Służby Polek, Hanna Pawłowska, Miejska Biblioteka Publiczna w Tucholi im. Aleksandra Janty-Połczyńskiego, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prufferowej w Toruniu, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Oficyna Wydawnicza RETMAN, Toruński Antykwariat Księgarski, Towarzystwo Miłośników Torunia, Towarzystwo Naukowe w Toruniu, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Wydawnictwo Region, Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

dowiedz się więcej

YUFE Academy - świat zapachów

8 października o godz. 13:00 dr hab. Agnieszka Hamerlińska, prof. UMK z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych wygłosi wykład o świecie zapachów. Prelekcja będzie częścią kolejnej edycji YUFE Academy.

YUFE Academy to seria otwartych wykładów organizowanych na partnerskich uczelniach sojuszu Young Universities for the Future of Europe. W wydarzeniach można brać udział wirtualnie, a spotkania prowadzone są w różnych językach. Wszystkie planowane wykłady zebrano w katalogu opublikowanym na YUFE Virtual Campus. Na tej platformie odbywa się również rejestracja na spotkania.

Wykład prof. Hamerlińskiej będzie dotyczył kwestii związanych z rolą zapachów w życiu człowieka, konsekwencji zaburzeń węchu, stymulacji zmysłu powonienia i możliwych sposobów jego wykorzystania w terapii. Wykład w języku angielskim pt. "Welcome to the world of scents" został zaplanowany na 8 października o godz. 13:00, a rejestracja na spotkanie będzie trwała do 7 października.

dowiedz się więcej

Hanna Pawłowska - spotkanie autorskie

Program Absolwencki UMK i Instytut Nauk Pedagogicznych zapraszają na spotkanie autorskie z Hanną Pawłowską, absolwentką pedagogiki, dziennikarką i autorką książki "Pismaczka". Wydarzenie odbędzie się 9 października o godz. 18:00 w sali nr 1 Collegium Minus. Wstęp wolny.

Spotkanie z Hanną Pawłowską będzie dotyczyło "Pismaczki", książki autobiograficzno-wspomnieniowej. Jedna trzecia jej treści dotyczy studiów na UMK i życia w Toruniu. Autorka opisuje swoje koleje losu na tle strajków studenckich, stanu wojennego oraz przemian ustrojowych i gospodarczych. Pisze o działalność Klubu Dziennikarzy Studenckich, wspomina również znajomość m.in. ze Sławkiem Wierzcholskim, Ireneuszem Dudkiem, Mariuszem Lubomskim, Grzegorzem Ciechowskim, Krystyną Kutą, prof. Danutą Kunstler-Langner i prof. Krystyną Budek-Szafraniec. 

"Pismaczka" to także opowieść o ludziach spotykanych przez nią w czasie pracy zawodowej, takimi jak: Ryszard Kapuściński, Konstanty Andrzej Kulka, Waldemar Pawlak, czy Adam Struzik. Książka zawiera wiele archiwalnych, nigdy niepublikowanych zdjęć i dokumentów.

Dzień wcześniej autorka weźmie udział w X Kiermaszu Książki Regionalnej w Bibliotece Uniwersyteckiej na Bielanach.

Spotkanie odbędzie się 9 października o godz. 18:00 w Collegium Minus (ul. Fosa Staromiejska 1A) w sali nr 1 na parterze.

  • Więcej o Hannie Pawłowskiej i jej twórczości
  • Wydarzenie na FB
dowiedz się więcej

Jesienne Smaki Wiedzy

Wydział Farmaceutyczny zaprasza studentów i studentki pierwszego roku analityki medycznej, farmacji i kosmetologii na Integracyjno-Edukacyjny Piknik "Jesienne Smaki Wiedzy". Spotkanie będzie okazją zarówno do integracji, jak i poszerzenia wiedzy.

Wydarzenie odbędzie się 10 października 2024 roku na terenie Collegium Medicum przy ul. Jagiellońskiej 13 w Bydgoszczy, w godzinach 12:00-16:00. Przed rozpoczęciem Pikniku, o godzinie 10:30 w Auli A, odbędzie się szkolenie dotyczące praw i obowiązków studentów Wydziału Farmaceutycznego.

W programie pikniku znajdą się ciekawe prezentacje naukowe, gry inspirowane popularnym programem "1 z 10", występy artystyczne studentów z Indii oraz wspólne grillowanie.

Patronat nad wydarzeniem objął prof. dr hab. Dariusz Grzanka, prorektor ds. Collegium Medicum. Organizację Pikniku wspiera również dziekan Wydziału Farmaceutycznego, dr hab. Marek Foksiński, prof. UMK.

Plakat wydarzenia

dowiedz się więcej

Osoba z niepełnosprawnością w zatrudnieniu - konferencja

"Nowe wyzwania, nowe możliwości" - to hasło przewodnie tegorocznej konferencji "Osoba z niepełnosprawnością w zatrudnieniu". XII edycja wydarzenia odbędzie się 15 października 2024 r. w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa". Początek o godz. 10:00.

Celem przedsięwzięcia jest aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami poprzez podnoszenie świadomości społecznej dotyczącej tejże problematyki. Tegoroczna konferencja poświęcona będzie tematyce zrównoważonego rozwoju oraz dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

Pełny program wydarzenia

Osoby chcące wziąć udział w wydarzeniu powinny potwierdzić obecność do 7 października pisząc na adres prewencja@bydgoszcz.pip.gov.pl. Konferencja będzie także transmitowana na żywo za pośrednictwem kanału Okręgowego Inspektoratu Pracy w Bydgoszczy w serwisie YouTube: https://tinyurl.com/2s3phs4k. Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy.

Organizatorami wydarzenia są: Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorski Oddział PFRON i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

dowiedz się więcej

Krzysztof P. Czyżewski - spotkanie autorskie

17 października 2024 r. o godz. 13:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej odbędzie się spotkanie autorskie z Krzysztofem P. Czyżewskim, absolwentem prawa i autorem powieści kryminalnej "Ostrakon. Da Vinci i Kopernik - spotkanie, o którym Watykan wolałby zapomnieć". Wstęp wolny.

Spotkanie będzie dotyczyło najnowszej książki Czyżewskiego, a poprowadzą je dr hab. Rafał Moczkodan, prof. UMK i dr hab. Adam Kola, prof. UMK z Wydziału Humanistycznego.

Autor z zawodu jest adwokatem, który zajmuje się prawem własności intelektualnej i prawem filmowym. W swoim dorobku ma już kilka innych powieści. UMK patronuje jego najnowszej książce, której akcja dzieje się w Toruniu i na toruńskim uniwersytecie.

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.