Kreatywne warsztaty dla seniorów

Kopernikański Ośrodek Integracji zaprasza wszystkie osoby powyżej 60. roku życia na międzypokoleniowe i międzykulturowe warsztaty kreatywne, które będą połączone z badaniem naukowym.

Projekt przygotowany wspólnie z Katedrą Kognitywistyki opiera się na zajęciach tworzenia dzieł sztuki z wykorzystaniem tzw. suchych śmieci. Warsztaty zaplanowano jako cykl pięciu spotkań z osobami z zagranicy studiującymi na UMK. Pierwsze zajęcia odbędą się 20 maja o godz. 12:00 i będą odbywać się w poniedziałki w Kopernikańskim Ośrodku Integracji (ul. Olszewskiego 16).

Wydarzenie powiązane jest z projektem naukowym Katedry Kognitywistyki UMK, który bada wpływ takich spotkań na aktywność mózgu. Osoby uczestniczące będą miały okazję wziąć udział w innowacyjnym badaniu naukowym wykorzystującym technologię EEG. Celem badania jest poznanie sekretów funkcjonowania mózgu seniorów i seniorek. Zaangażowanie osób, które zdecydują się na udział w warsztatach pomoże badaczom zgłębić tajniki starzenia się mózgu i opracować nowe metody wsparcia w procesie starzenia się.

Wzięcie udziału w projekcie jest jednoznaczne ze zgodą na dwukrotne przeprowadzenie badań przed i po odbyciu warsztatów. Do wzięcia udziału w projekcie zaproszone są również osoby powyżej 60 roku życia, które nie są pracownikami UMK. Zgłoszenia będą przyjmowane do 15 maja osobiście w KOI (w godz. 9:00-15:00) lub mailowo na adres: koi@umk.pl. Kontakt w sprawie badań: tel. 691-851-106.

Ogrodowe piątki dla szkół

Kopernikański Ośrodek Integracji zaprasza klasy szkolne na warsztaty do społecznego ogródka warzywno-ziołowego, gdzie specjaliści i specjalistki prowadzą terenową edukację klimatyczną.

Zajęcia dotyczą takich tematów jak uprawy, bioróżnorodność, gleba i woda. Udział w nich mogą wziąć uczniowie szkół podstawowych i szkół średnich. Zajęcia trwają około 60 min i odbywają się w piątki w godzinach 11:00-13:00 do końca czerwca.

Zapisy pod adresem: jadalnyogrodkoi@umk.pl

Międzynarodowa konferencja Polskiej Misji Historycznej

Polska Misja Historyczna zaprasza na międzynarodową konferencję naukową pt. "Nie wolno nikogo torturować ani karać lub traktować w sposób okrutny, nieludzki lub poniżający. Tortury i zakaz tortur w Europie Środkowej (do 1989 r.)". Wydarzenie odbędzie się 23-24 września 2024 r. w Würzburgu.

W minionych wiekach toczono intensywne dyskusje nad celem tortur, ich sensownością i znaczeniem. Zasady poddawania ludzi torturom oraz formy kar, jakie stosowano, określano w różny sposób, w zależności od rodzaju przestępstwa, cech osób podejrzanych o jego dokonanie i ich pozycji społecznej. Debaty te znajdowały odzwierciedlenie w ustawodawstwie świeckim oraz kościelnych normach prawnych. Miały również wpływ na interpretację prawa w praktyce.

Wśród tematów, które zostaną podjęte podczas konferencji, znajdą się zagadnienia dotyczące dziedzictwa antycznego i przyjmowanych w różnych okresach historycznych rozwiązań prawnych w zakresie stosowania tortur oraz zakazu ich praktykowania w odniesieniu do określonych osób i grup społecznych. Uczestnicy i uczestniczki konferencji przyjrzą się także temu, co w różnych epokach rozumiano pod pojęciem uzasadnionych tortur, jaki miał być ich rezultat oraz czy pozyskane w ten sposób informacje traktowano jako wartościowe. W dyskusji będzie brany pod uwagę także wątek przemian na gruncie filozofii i teologii.

Konferencja skierowana jest do wszystkich osób zajmujących się badaniami naukowymi w zakresie tematycznym odpowiadającym planowanej sesji. Językami konferencji są niemiecki i angielski. Na każdy wykład przewidziano około 20 minut. Propozycje referatów (wraz z wypełnionymi formularzami rejestracyjnymi) należy wysyłać mailowo do dr Renaty Skowrońskiej (renata.skowronska@uni-wuerzburg.de) do 15 stycznia 2024 r.

Więcej informacji oraz niezbędne dokumenty można znaleźć na stronie http://pmh.umk.pl/start/tortury/