Nadchodzące wydarzenia
50 lat Stacji Polarnej UMK na zdjęciach
Centrum Badań Polarnych UMK organizuje wystawę fotograficzną "50 lat Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie". Otwarcie wystawy odbędzie się 27 czerwca o godz. 18:00 w Spitsbergen Kunstnersenter, Artists Center (vei 100.2, Longyearbyen, Svalbard).
W roku akademickim 2024/2025 Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu świętuje potrójny jubileusz: 80-lecie istnienia Uniwersytetu, 40-lecie powstania Akademii Medycznej w Bydgoszczy i 20-lecie jej połączenia z UMK oraz powołania Collegium Medicum UMK. To jednak nie jedyne powody do świętowania. 50-lecie swojej działalności obchodzi w tym roku także Stacja Polarna UMK na Spitsbergenie. To właśnie 27 czerwca 1975 roku na Kaffiøyrze rozpoczęła się pierwsza Toruńska Wyprawa Polarna, która zapoczątkowała działalność jednej z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych polskich stacji badawczych w Arktyce.
Z tej okazji przygotowano wystawę fotograficzną "50 lat Stacji Polarnej UMK na Spitsbergenie". Prezentowane prace ukazują historię, codzienność i wyjątkowość toruńskiej Stacji - miejsca, które dla wielu stało się nie tylko przestrzenią pracy naukowej, lecz także drugim domem, miejscem tworzonym z pasją, zaangażowaniem i oddaniem. To wydarzenie o szczególnym charakterze kierowane jest do mieszkańców Svalbardu, turystów, przedstawicieli świata nauki i administracji, a przede wszystkim do uczestników ekspedycji do Stacji Polarnej UMK, jej przyjaciół oraz miłośników regionów polarnych.
Ekspozycję będzie można oglądać do 5 września 2025 r. Wystawa odbywa się pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.

Eliminacje do Mistrzostw Polski w Carcassonne
W sobotę 5 lipca w Kopernikańskim Ośrodku Integracji UMK odbędzie się turniej eliminacyjny do Mistrzostwo Polski w grę Carcassonne. W wydarzeniu mogą wziąć udział osoby ze społeczności UMK oraz sympatycy naszej uczelni.
Trzech najlepszych graczy w eliminacjach zostanie zakwalifikowanych do udziału w wielkim finale, który odbędzie się 6 września w Krakowie. Zwycięzca krakowskiego finału otrzyma nagrody rzeczowe oraz zwrot kosztów wyjazdu do Essen na finał Międzynarodowych Mistrzostw Świata Carcassonne.
Wydarzenie odbędzie się 5 lipca w godz. 12-18. Chętni powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy do 3 lipca do godz. 12. Do wygrania są gry planszowe wydawnictwa Bard oraz gadżety uniwersyteckie. Więcej informacji można znaleźć na stronie turnieju.
Wydarzenie na Facebooku

Eliminacje do Mistrzostw Polski w Catan
W sobotę 12 lipca w Kopernikańskim Ośrodku Integracji odbędzie się turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski w grę Catan. W wydarzeniu mogą wziąć udział osoby ze społeczności UMK oraz sympatycy naszej uczelni.
Dwóch najlepszych graczy z turnieju eliminacyjnego zostanie zakwalifikowanych do udziału w wielkim finale, który odbędzie się we wrześniu w Krakowie podczas wydarzenia "Galaktikon 2025".
Turniej odbędzie się 12 lipca w godz. 12:30-16:30. Chętni do udziału powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy do 10 lipca do godz. 12. Do wygrania są gry planszowe i gadżety wydawnictwa Galakta oraz gadżety uniwersyteckie. Więcej informacji można znaleźć na stronie turnieju.
Wydarzenie na Facebooku

Most między pokoleniami - warsztaty dla seniorów
Kopernikański Ośrodek Integracji zaprasza seniorki i seniorów na letnie warsztaty pod hasłem "Most między pokoleniami", które będą odbywać się od 14 do 25 lipca. Zgłoszenia będą przyjmowane do 2 lipca.
Letnie spotkania przygotowane przez Kopernikański Ośrodek Integracji to szansa na wspólne spędzenie czasu z młodymi wolontariuszami z całego świata. W ramach międzypokoleniowej integracji zaplanowano m.in. wspólne gotowanie, pielęgnowanie ogrodu społecznego i spacery. To szansa, by wzajemnie dzielić się tym, co najważniejsze: swoją wiedzą, doświadczeniem i polską kulturą.
Dla seniorów i seniorek to także okazja, by nawiązać nowe relacje, przełamać pokoleniowe bariery i poćwiczyć znajomość języków obcych w praktyce. Organizatorzy zapewniają pomoc w tłumaczeniu na język angielski.
O uczestnictwie w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń. Aby zarezerwować miejsce należy do 2 lipca napisać wiadomość na adres koi@umk.pl. Pytania dotyczące wydarzenia należy kierować na adres koi@umk.pl lub telefonicznie: 56 611 27 88.
Plan wydarzeń:
Dzień 1: Zapoznanie się Wolontariuszy/Wolontariuszek z Seniorami/Seniorkami (gry towarzyskie)
Dzień 2: Spacer po Jadalnym Ogrodzie oraz przygotowanie grządek do siewu.
Dzień 3: Tradycyjne metody siewu, zebranie dostępnych plonów i wspólne gotowanie.
Dzień 4: Praca nad infrastrukturą ogrodu; naprawa grządek, drewnianych doniczek itp. Wieczór filmowy.
Dzień 5: Wizyta na lokalnym targowisku/ryneczku. Wspólne gotowanie z wykorzystaniem zakupionych produktów.
Dzień 6: Przygotowanie wydarzenia otwartego w Jadalnym Ogrodzie; dekoracje i aktywności.
Dzień 7: Dzień ładowania baterii (odpoczynku).
Dzień 8: Warsztaty międzypokoleniowe, opowiadanie historii.
Dzień 9: Zbieranie plonów i przygotowanie ogrodu do siewu.
Dzień 10: Wymiana kompetencji cyfrowych, warsztaty artystyczne.
Dzień 11: Budowa miejsca pamięci w ogrodzie.
Dzień 12: Przygotowania do imprezy kończącej udział w projekcie.
Dzień 13: Impreza pożegnalna.