Kobiety z Witkacym w tle

Instytut Witkacego i Katedra Edytorstwa i Literatury Polskiej Instytutu Literaturoznawstwa UMK w Toruniu zapraszają do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji naukowej, z okazji rocznicy urodzin Marii z Pietrzkiewiczów Witkiewiczowej (1853-1931), "Kobiety z Witkacym w tle".

Do udziału w konferencji zaproszone są osoby chcące podzielić się wynikami swoich badań biograficznych, literaturoznawczych, teatrologicznych, zajmujących się dorobkiem kobiet w obszarach historii sztuki, historii literatury, performatyki oraz edytorstwa, a także prześwietlające twórczość i biografię Stanisława Ignacego Witkiewicza z perspektywy feministycznej.

Konferencja odbędzie się 20-21 stycznia 2022 r. online z wykorzystaniem platformy BigBlueButton. Formularze zgłoszeniowe można wysyłać do 30 października 2021 r. na adres mariawozniak9821@gmail.com. Kierownikami konferencji są dr hab. Magdalena Bizior-Dombrowska, prof. UMK (madom@umk.pl) i dr Przemysław Pawlak (kontakt@witkacy.eu).

Plakat konferencji

Pandemia COVID a dyskryminacja

Sojusz YUFE zaprasza na kolejny wykład z cyklu "Diversity and Inclusivity".

Podczas najbliższego spotkania, które odbędzie się 25 stycznia o godz. 15:00, omawiane będą wytyczne Rady Europy dotyczące przestrzegania równości oraz ochrony przed dyskryminacją i nienawiścią podczas pandemii COVID-19 i podobnych kryzysów w przyszłości.

Wykład poprowadzi Triantafillos Loukarelis – Przewodniczący Komitetu Sterującego ds. Różnorodności, Inkluzywności i Przeciwdziałania Dyskryminacji (CDADI) Rady Europy oraz Direttore Generale, Presidenza del Consiglio dei Ministri, Dipartimento per le Pari Opportunità, UNAR – Ufficio Nazionale Antidication Razziali).

Abstrakt: Wybuch pandemii COVID-19 w 2020 r. i jej skutki społeczno-gospodarcze szczególnie dotkliwie uderzyły w osoby należące do niektórych grup w całej Europie. Dbanie o równość oraz ochrona przed dyskryminacją i nienawiścią podczas pandemii, a także innych tego typu kryzysów, to kluczowe aspekty, a ważną rolę odgrywają władze centralne, regionalne i lokalne, a także krajowe instytucje praw człowieka i organy ds. równości. Kryzys często uwidacznia długotrwałe nierówności, które istniały już przed jego wybuchem. Instytucje na wszystkich poziomach powinny wyeliminować strukturalne nierówności i niedogodności, aby zwiększyć gotowość na przyszłe kryzysy.

Grupa docelowa: wykład otwarty dla wszystkich;

Data i godzina (CET): 25 stycznia 2022 r, godz. 15.00;

Język: angielski;

Termin rejestracji: 24 stycznia 2022;

Link do rejestracji: https://essex-university.zoom.us/webinar/register/WN_a4TlrM9sTr-qx549svVJ5w

Medyczna Środa: Internet jako źródło informacji medycznej

26 stycznia 2022 r. w ramach cyklu "Medyczna Środa" dr hab. Marek Foksiński, prof. UMK z Wydziału Farmaceutycznego UMK wygłosi wykład pt. "Internet jako źródło informacji medycznej - zagrożenia i konsekwencje".

Wykłady w formie stacjonarnej prowadzone będą w budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji (ul. Władysława Łokietka 1-3), początek zawsze o godz. 18:00. Wstęp jest wolny. Z uwagi na reżim sanitarny liczba miejsc jest ograniczona.

Wystąpienia będzie można obejrzeć również zdalnie - za pośrednictwem kanału Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy" na YouTube. Link do transmisji: https://youtu.be/2t30n83Wk0s