Nadchodzące wydarzenia

dowiedz się więcej

Medale i monety Sebastiana Mikołajczaka w Ratuszu Staromiejskim

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na wernisaż wystawy "Pomiędzy – Awers/Rewers. Medale i Monety Sebastiana Mikołajczaka". Wydarzenie odbędzie się w Piwnicy Gdańskiej Ratusza Staromiejskiego 20 października 2023 r. o godz. 17:00.

"Pomiędzy – Awers/Rewers. Medale i Monety Sebastiana Mikołajczaka" to retrospektywna wystawa dr. hab. Sebastiana Mikołajczaka, prof. UMK z Katedry Architektury Wnętrz i Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych, cenionego toruńskiego medaliera i twórcy monet o międzynarodowej renomie. Ekspozycja przybliży twórczość medalierską autora odnoszącą się do współczesnych wydarzeń społecznych, zjawisk kulturowych, kondycji ludzkości i relacji człowieka z naturą. Zaprezentowane zostaną m.in. cykle "Świat", "Przyszłość natury", "Postacie", "Mity" oraz "Więzi". Ponadto wyeksponowane będą również monety kolekcjonerskie i obiegowe zrealizowane dla Narodowego Banku Polskiego oraz banków i mennic zagranicznych.

Wystawę będzie można oglądać do 17 grudnia 2023 r. Więcej informacji

dowiedz się więcej

Rośliny i zwierzęta nocy - konkurs fotograficzny

W ramach corocznej ogólnopolskiej akcji "Noc Biologów" Instytut Biologii oraz Instytut Medycyny Weterynaryjnej UMK zapraszają do udziału w konkursie fotograficznym "Rośliny i zwierzęta NOCY".

W konkursie fotograficznym mogą wziąć udział dzieci i młodzież od IV klasy szkoły podstawowej do V klasy szkoły średniej. Interpretacja tematu jest dowolna, polega na wykonaniu zdjęcia roślin lub zwierząt aktywnych nocą. Każdy uczestnik lub uczestniczka może zgłosić jedną pracę. Konkurs trwa do 5 stycznia 2024 r.

Szczegółowe informacje i regulamin

dowiedz się więcej

Europejskie jarmarki bożonarodzeniowe

Samorząd Studencki zaprasza do skorzystania z jednodniowych wyjazdów do czterech europejskich miast na jarmarki bożonarodzeniowe. W tym roku można zwiedzić Berlin, Pragę, Wiedeń i Drezno.

2-3 grudnia - wyjazd do Berlina z Torunia/Bydgoszczy/Poznania/Katowic/Krakowa/Wrocławia. W programie znajdzie się zwiedzanie Berlina z przewodnikiem, przerwę na obiad oraz czas wolny spędzony na jarmarku bożonarodzeniowym (program). Koszt wyjazdu obejmuje ubezpieczenie, przejazd, przewodników i śniadanie.

9-10 grudnia - wyjazd do Berlina z Gdańska/Łodzi/Warszawy. W programie znajdzie się zwiedzanie Berlina z przewodnikiem, przerwę na obiad oraz czas wolny spędzony na jarmarku bożonarodzeniowym (program). Koszt wyjazdu obejmuje ubezpieczenie, przejazd, przewodników i śniadanie.

9-10 grudnia - wyjazd do Wiednia z Katowic/Krakowa. W programie zwiedzanie Wiednia z przewodnikiem, przerwa na obiad i czas wolny na jarmarku bożonarodzeniowym (program). Koszt wyjazdu obejmuje ubezpieczenie, przejazd, przewodników i śniadanie. Dodatkowy koszt (2,5 euro) to opłata za wynajem sprzętu audio (płatne na miejscu).

16-17 grudnia - wyjazd do Drezna z Torunia/Bydgoszczy/Poznania. W programie zwiedzanie Drezna z przewodnikiem, przerwa na obiad i czas wolny na jarmarku bożonarodzeniowym (program). Koszt wyjazdu obejmuje ubezpieczenie, przejazd, przewodników i śniadanie.

16-17 grudnia - wyjazd do Pragi z Katowic/Krakowa. W programie zwiedzanie Pragi z przewodnikiem, przerwa na obiad i czas wolny na jarmarku bożonarodzeniowym (program). Koszt wyjazdu obejmuje ubezpieczenie, przejazd, przewodników i śniadanie. Dodatkowy koszt (650 CZK) to opłata za rejs statkiem i obiad (płatne na miejscu).

Więcej informacji

dowiedz się więcej

20 lat Muzeum Uniwersyteckiego

Muzeum Uniwersyteckie świętuje 20. rocznicę powstania. Z tej okazji przygotowano wystawę, na której zostaną zaprezentowane 92 prace 28 artystów-emigrantów. To niepowtarzalna okazja do zobaczenia najcenniejszych eksponatów z kolekcji Muzeum.

Wernisaż odbędzie się 12 grudnia o godz. 12:00 w Muzeum Uniwersyteckim przy pl. Rapackiego 1.

Podczas okolicznościowej wystawy pt. "20 lat Muzeum Uniwersyteckiego, ale obrazków znacznie więcej..." będzie można oglądać m.in. prace malarzy, grafików i rzeźbiarzy. Gościem specjalnym wernisażu będzie Andrzej Borkowski z Wielkiej Brytanii – jeden z wystawianych artystów. Ekspozycję będzie można podziwiać do 28 czerwca 2024 r.

Muzeum Uniwersyteckie przypomina także o trwającej wystawie "Marek Żuławski. Malarstwo z kolekcji Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu" w Centrum Sztuki Współczesnej, która została przedłużona do 7 stycznia 2024 r. i również jest częścią obchodów 20-lecia Muzeum UMK.

dowiedz się więcej

Spotkanie z cyklu meeit.live

Wydział Matematyki i Informatyki zaprasza na trzecie w tym roku akademickim spotkanie z cyklu meetit.live, które odbędzie się 13 grudnia o godzinie 18:00 w sali S9 na WMiI (Toruń, ul. Chopina 12/18). Prelegentem będzie Patryk Kisielewski, który wygłosi wykład pt. "Niskopoziomowe biblioteki w nowoczesnych aplikacjach".

Meetit.live to wydarzenia cykliczne w postaci wieczornych wykładów obejmujących tematykę powiązaną z tą podejmowaną na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK we wszystkich obszarach prowadzonych studiów.

Niskopoziomowe biblioteki uzyskują dostęp do warstwy sprzętowej komputera i zasobów systemowych. Rozwijanie i użycie takich bibliotek pozwala na optymalizowanie oprogramowania pod kątem m.in. zarządzania pamięcią, użytych instrukcji procesora i zmniejszenia ich liczby wykonań. Prelegent zaprezentuje praktyczne użycie niskopoziomowej, natywnej biblioteki napisanej w języku C++ w nowoczesnych aplikacjach przez połączenie jej z oprogramowaniem uruchamianym w różnych środowiskach i napisanym w innych językach programowania (Java, Kotlin, Swift, JavaScript, TypeScript). Gość przedstawi również przykłady zastosowań biblioteki w aplikacjach dla systemów mobilnych (Android, iOS), multiplatformowej aplikacji desktopowej w Electronie i aplikacji internetowej w przeglądarce. Omówi zalety i wady tych rozwiązań oraz opowie o swoich doświadczeniach i problemach, które napotkał w swojej pracy.

Patryk Kisielewski jest inżynierem oprogramowania w Simplito, absolwentem Wydziału Matematyki i Informatyki na kierunku informatyka, gdzie w roku akademickim 2019/2020 uzyskał tytuł najlepszego studenta.

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych, ale ze względów organizacyjnych należy zapisać się przez formularz na stronie: https://app.evenea.pl/event/meetitlive-10/.

dowiedz się więcej

Jak tworzyć gry wideo?

Studentki i studenci zainteresowani tworzeniem gier będą mieli okazję na spotkanie z twórcami gry Achilles: Legends Untold z firmy Dark Point Games. Organizatorzy zapraszają na wydarzenie do Sali Audytoryjnej COK na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (ul. Grudziądzka 5) 14 grudnia o godz. 11:00.

Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się jak tworzyć gry oraz uzyskać więcej informacji o kursie, który wkrótce wystartuje na UMK. W trakcie jednego semestru zajęć studentki i studenci UMK będą mogli zdobyć wiedzę na temat procesu tworzenia gier wideo ze szczegółowym omówieniem m.in. tworzenia i koncepcji gry, prototypowania, pracy w silniku Unreal Engine oraz zarządzania projektem. To kurs, który pozwoli poznać fascynującą branżę tworzenia gier od środka i nawiązać kontakty z doświadczonymi ekspertami w polskim gamedevie.

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Rusz się! Dobrostan psychiczny

Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego zaprasza społeczność akademicką do udziału w cyklu spotkań online „Rusz się! Przy biurku i nie tylko…”.

Spotkania, które zaplanowano w kolejne czwartki grudnia w godz. 14:30-15:00, obejmują krótką prelekcję na temat różnych aspektów dobrostanu człowieka oraz sekwencję ćwiczeń, które można wykonać w miejscu pracy.

14 grudnia dr Magdalena Cyrklaff-Gorczyca opowie o dobrostanie psychicznym.

Ćwiczenia przy biurku, które wypełnią drugą część spotkania, pomogą rozluźnić napięte i zmęczone mięśnie oraz wzmocnić te, które są osłabione. Wspomogą również prawidłową postawę ciała oraz jego właściwe ustawienie podczas pracy przy biurku, a elementy rozciągania oraz świadomy oddech pozwolą uwolnić się od napięć i stresu.

Spotkania odbywają się za pośrednictwem platformy MS Teams

Więcej informacji o cyklu

dowiedz się więcej

Otwarte Grand Prix AZS UMK

15 grudnia o godz. 18:00 rozpocznie się turniej szachów błyskawicznych organizowany przez sekcję szachową AZS UMK Toruń.

Entuzjaści szachów spotkają się w salce konferencyjnej UCS przy ul. św. Józefa 17. Sędzią będzie Konrad Drozdowski.

Szczegółowe informacje

 

dowiedz się więcej

Grudniowy slam poetycki

18 grudnia o godz. 18:00 odbędzie się kolejny w tym sezonie slam poetycki. Na małą scenę klubu Od Nowa zaproszeni są wszyscy miłośnicy poezji.

Organizatorzy zapraszają do występowania, czytania wierszy, głosowania, komentowania i oklaskiwania. Dla najlepszych do zdobycia 100 zł, Kubeczek Obfitości od publiczności oraz nagroda niespodzianka od prowadzącej. Slam poprowadzi Justyna Kłosińska, zapisy będą prowadzone na miejscu.

Więcej informacji można znaleźć w wydarzeniu na Facebooku.

dowiedz się więcej

Rusz się! Dobrostan, wsparcie, rozwój

Uniwersytecki Ośrodek Wsparcia i Rozwoju Osobistego zaprasza społeczność akademicką do udziału w cyklu spotkań online „Rusz się! Przy biurku i nie tylko…”.

Spotkania, które zaplanowano w kolejne czwartki grudnia w godz. 14:30-15:00, obejmują krótką prelekcję na temat różnych aspektów dobrostanu człowieka oraz sekwencję ćwiczeń, które można wykonać w miejscu pracy.

21 grudnia dr hab. Hanna Solarczyk-Szwec, prof. UMK opowie o ofercie Ośrodka Wsparcia i Rozwoju Osobistego.

Ćwiczenia przy biurku, które wypełnią drugą część spotkania, pomogą rozluźnić napięte i zmęczone mięśnie oraz wzmocnić te, które są osłabione. Wspomogą również prawidłową postawę ciała oraz jego właściwe ustawienie podczas pracy przy biurku, a elementy rozciągania oraz świadomy oddech pozwolą uwolnić się od napięć i stresu.

Spotkania odbywają się za pośrednictwem platformy MS Teams

Więcej informacji o cyklu

dowiedz się więcej

Międzynarodowa konferencja Polskiej Misji Historycznej

Polska Misja Historyczna zaprasza na międzynarodową konferencję naukową pt. "Nie wolno nikogo torturować ani karać lub traktować w sposób okrutny, nieludzki lub poniżający. Tortury i zakaz tortur w Europie Środkowej (do 1989 r.)". Wydarzenie odbędzie się 23-24 września 2024 r. w Würzburgu.

W minionych wiekach toczono intensywne dyskusje nad celem tortur, ich sensownością i znaczeniem. Zasady poddawania ludzi torturom oraz formy kar, jakie stosowano, określano w różny sposób, w zależności od rodzaju przestępstwa, cech osób podejrzanych o jego dokonanie i ich pozycji społecznej. Debaty te znajdowały odzwierciedlenie w ustawodawstwie świeckim oraz kościelnych normach prawnych. Miały również wpływ na interpretację prawa w praktyce.

Wśród tematów, które zostaną podjęte podczas konferencji, znajdą się zagadnienia dotyczące dziedzictwa antycznego i przyjmowanych w różnych okresach historycznych rozwiązań prawnych w zakresie stosowania tortur oraz zakazu ich praktykowania w odniesieniu do określonych osób i grup społecznych. Uczestnicy i uczestniczki konferencji przyjrzą się także temu, co w różnych epokach rozumiano pod pojęciem uzasadnionych tortur, jaki miał być ich rezultat oraz czy pozyskane w ten sposób informacje traktowano jako wartościowe. W dyskusji będzie brany pod uwagę także wątek przemian na gruncie filozofii i teologii.

Konferencja skierowana jest do wszystkich osób zajmujących się badaniami naukowymi w zakresie tematycznym odpowiadającym planowanej sesji. Językami konferencji są niemiecki i angielski. Na każdy wykład przewidziano około 20 minut. Propozycje referatów (wraz z wypełnionymi formularzami rejestracyjnymi) należy wysyłać mailowo do dr Renaty Skowrońskiej (renata.skowronska@uni-wuerzburg.de) do 15 stycznia 2024 r.

Więcej informacji oraz niezbędne dokumenty można znaleźć na stronie http://pmh.umk.pl/start/tortury/

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.