Nadchodzące wydarzenia

dowiedz się więcej

Aktywność fizyczna mimo wszystko

Uniwersyteckie Centrum Sportowe oraz Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają wszystkich zainteresowanych na konferencję pt. "Aktywność fizyczna mimo wszystko. Aktywność fizyczna drogą do zdrowia".

Celem konferencji jest zwrócenie uwagi na konieczność propagowania i rozwijania form aktywnego wypoczynku i atrakcyjnych form wychowania fizycznego. Podczas spotkań zostanie poruszony m.in. problem braku aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Prelegenci zaprezentują również zalecenia WHO na temat zdrowia i aktywności fizycznej oraz udzielą nauczycielom i nauczycielkom wskazówek metodycznych.

Konferencja odbędzie się 6 marca oraz 23 kwietnia 2024 r. na Wydziale Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK (ul. Lwowska 1, sala I) w godzinach 15:30-18:30.

Konferencja jest organizowana we współpracy z Toruńskim Ośrodkiem Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Torunia.

dowiedz się więcej

Przedmaturalna powtórka z geografii

Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu organizuje kolejną edycję bezpłatnego i otwartego repetytorium online z geografii dla tegorocznych maturzystów.

Do uczestnictwa w kursie szczególnie zaproszeni są uczniowie przystępujący do egzaminu maturalnego z geografii, jak również wszyscy inni zainteresowani geografią – zarówno jej aspektami przyrodniczymi, jak i społeczno-gospodarczymi. Jest to niepowtarzalna okazja do powtórzenia, uzupełnienia i utrwalenia materiału do najważniejszego egzaminu w życiu młodego człowieka – egzaminu maturalnego.

Zajęcia w postaci zdalnej na platformie MS Teams będą poprowadzone przez pracowników naukowych Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK w Toruniu, ludzi z pasją do nauki i edukacji. Proponowane spotkania będą miały formę warsztatowo-wykładową, umożliwiającą ugruntowanie i pogłębienie wiedzy uczennic i uczniów oraz rozwój ich indywidualnych pasji i zainteresowań.

Mając na względzie ograniczony czas maturzystów oraz obserwowaną skuteczność kumulowanych i ukierunkowanych zajęć, otwarte repetytorium online odbędzie się w czterech blokach w dniach 15-18 kwietnia 2024 roku w godzinach 16:00-19:10.

Osoby zainteresowane udziałem do 10 kwietnia 2024 roku powinny wypełnić zgłoszenie elektroniczne dostępne pod adresem: https://goo.gl/forms/iemwennT6ywPXjn03. W ciągu kilku dni od dnia rejestracji uczestnicy otrzymają linki do poszczególnych spotkań tematycznych.

dowiedz się więcej

Otwarte okno Lokalnej Żywności

Od 15 do 22 kwietnia (do godz. 12:00) na stronie internetowej www.lokalna-zywnosc.pl otwarte będzie okienko zakupowe dla amatorów zdrowej żywności od rolników z województwa kujawsko-pomorskiego. Zamówienie będzie można odebrać 25 kwietnia w jednym z trzech punktów w Toruniu lub skorzystać z dostawy do domu.

UMK jest partnerem pilotażowego programu Krótkiego Łańcucha Żywności, w ramach którego powstał sklep internetowy z lokalną żywnością. Podczas otwartych okienek zakupowych można zamówić produkty prosto od producentów z regionu, bez pośredników. W ofercie znajdują się zarówno sery, wędliny i przetwory produkowane z własnych surowców, jak i liczne produkty sezonowe. Na stronie internetowej przy każdym produkcie znajdują się krótkie opisy wyrobów i informacje o producentach.

W tym miesiącu wśród świeżych warzyw dostawcy proponują m.in. miks sałat, rzeżucha i świeży szpinak baby. Wśród nowości można znaleźć również kiełbasę grillową z serem lub papryką, kiełbasę chłopską, zestaw serów podpuszczkowych, maślanka i jogurt naturalny. Jak zawsze do wyboru jest także wiele produktów mlecznych, wędlin, miodów i przetworów.

Zamówienia będzie można odbierać 25 kwietnia w Auli UMK (w godz. 15:00-16:00) lub w jednym z dwóch pozostałych punktów odbioru w Toruniu. Aby odebrać swoją paczkę, wystarczy podać imię, nazwisko i numer zamówienia. Dostawa do punktu jest bezpłatna.

Istnieje również możliwość dostawy zamówienia pod wybrany adres na terenie Torunia. Zamówienia od 200 zł dostarczane są gratis, a poniżej tej kwoty cena dostawy wynosi 20 zł. Wybierający tę opcję mogą spodziewać się realizacji zamówienia 25 kwietnia w godzinach 17:00-20:00.

Sklep internetowy Lokalna Żywność

dowiedz się więcej

Polska Od Nowa: Europejski Sondaż Społeczny

Pracownicy Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu "Polska Od Nowa". Tym razem gościem dr hab. Marii Wincławskiej, prof. UMK i dr. Wojciecha Peszyńskiego będzie dr Michał Kotnarowski, socjolog i politolog z Polskiej Akademii Nauk.

Prof. Wincławska i dr Peszyński razem z gościem będą debatować o rezultatach Europejskiego Sondażu Społecznego. Badanie skupia się na polityce i demokracji, ale także m.in. na stosunku do imigrantów, opiniach dotyczących zmian klimatu oraz na podejściu do osób LGBT. Badacze z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN przepytali ponad 2 tys. Polaków. Socjologowie zapytali o najważniejsze obszary życia społecznego. Ich celem było zdiagnozowanie polskiego społeczeństwa. Te same pytania zadano mieszkańcom kilkudziesięciu krajów Europy.

"Polska Od Nowa" to drugi filar inicjatywy "Świat Od Nowa", który od kilku lat z powodzeniem realizowany jest przez dr Agnieszkę Bryc, dr. hab. Marcina Czyżniewskiego, prof. UMK i dr. Patryka Tomaszewskiego. Pomysłodawcy nowego cyklu chcą pokazać, że o polskiej polityce można rozmawiać w sposób merytoryczny i pozbawiony emocji.

Spotkanie odbędzie się 24 kwietnia 2024 r. o godz. 19:30 w ACKiS Od Nowa (ul. Gagarina 37a).

Wydarzenie na Facebooku

dowiedz się więcej

Konferencja "Neuroróżnorodność - rzadkie zespoły genetyczne"

Instytut Nauk Pedagogicznych UMK zaprasza na konferencję naukową "Neuroróżnorodność - rzadkie zespoły genetyczne". Sympozjum odbędzie się 9 maja w godz. 9:00-14:30 w budynku przy ul. Lwowskiej 1 w Toruniu.

Do udziału w ogólnopolskiej konferencji zaproszeni są m.in. naukowcy, specjaliści pracujący z dziećmi i młodzieżą z rzadkimi zespołami genetycznymi, lekarze, psychologowie i pedagodzy specjalni oraz osoby pracujące w organizacjach pozarządowych. O 12:30 odbędą się warsztaty dla studentów i studentek, na które złoży się pięć zajęć z zakresu terapii i wspierania dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami.

Konferencję otworzą dr hab. Ditta Baczała, prof. UMK, mgr Alicja Golon i mgr Aleksandra Sadowska-Krajewska. Następnie swoje wystąpienia przedstawią specjaliści, którzy omówią ważne aspekty dotyczące różnych metod nauczania, pracy i terapii dla osób z rzadkimi zespołami genetycznymi.

Szczegółowy program konferencji

Konferencja jest bezpłatna. Link do zapisów

dowiedz się więcej

X Bieg z książką

26 maja odbędzie się jubileuszowa edycja Biegu z książką pn. "Galop Gombrowicza". Nazwa biegu nawiązuje twórczości Witolda Gombrowicza, którego imieniem ogłoszono rok 2024.

Bieg z książką to otwarta impreza biegowa dla społeczności UMK oraz sympatyczek i sympatyków naszej uczelni. Jej celem jest promocja ruchu i popularyzacja czytelnictwa. W ramach imprezy odbędzie się bieg główny, sztafeta oraz bieg dodatkowy "Rozbiegana Mama".

Rok 2024 został ogłoszony rokiem gombrowiczowskim z okazji 120 rocznicy urodzin pisarza. Tegoroczny Bieg z książką nawiązuje więc do życia i twórczości autora "Ferdydurke". Dystans biegu głównego odmierzany będzie w galopach (jednostka zaczerpnięta z "Operetki" Gombrowicza). Do pokonania będzie 1200 galopów, czyli 4,2 km. Dystans został obliczony następująco: 120 (rocznica urodzin patrona) x 10 (dziesiąta edycja biegu) x 3,5 m (jeden galop).

Impreza ma charakter amatorski. Przewidziano nagrody nie tylko dla najszybszych biegaczy. W klasyfikacji "Z Gombrowiczem" wynik obliczany będzie za pomocą algorytmu uwzględniającego czas przebycia trasy oraz parametry książki. Aby wziąć udział w tej klasyfikacji trzeba pobiec z książką autorstwa patrona biegu. Każda mama z dzieckiem/dziećmi, która ukończy bieg dodatkowy, otrzyma drobny upominek.

Wydarzenie organizuje Program Absolwencki UMK oraz Klub Maratoński UMK.

Szczegóły i zapisy

dowiedz się więcej

Międzynarodowa konferencja Polskiej Misji Historycznej

Polska Misja Historyczna zaprasza na międzynarodową konferencję naukową pt. "Nie wolno nikogo torturować ani karać lub traktować w sposób okrutny, nieludzki lub poniżający. Tortury i zakaz tortur w Europie Środkowej (do 1989 r.)". Wydarzenie odbędzie się 23-24 września 2024 r. w Würzburgu.

W minionych wiekach toczono intensywne dyskusje nad celem tortur, ich sensownością i znaczeniem. Zasady poddawania ludzi torturom oraz formy kar, jakie stosowano, określano w różny sposób, w zależności od rodzaju przestępstwa, cech osób podejrzanych o jego dokonanie i ich pozycji społecznej. Debaty te znajdowały odzwierciedlenie w ustawodawstwie świeckim oraz kościelnych normach prawnych. Miały również wpływ na interpretację prawa w praktyce.

Wśród tematów, które zostaną podjęte podczas konferencji, znajdą się zagadnienia dotyczące dziedzictwa antycznego i przyjmowanych w różnych okresach historycznych rozwiązań prawnych w zakresie stosowania tortur oraz zakazu ich praktykowania w odniesieniu do określonych osób i grup społecznych. Uczestnicy i uczestniczki konferencji przyjrzą się także temu, co w różnych epokach rozumiano pod pojęciem uzasadnionych tortur, jaki miał być ich rezultat oraz czy pozyskane w ten sposób informacje traktowano jako wartościowe. W dyskusji będzie brany pod uwagę także wątek przemian na gruncie filozofii i teologii.

Konferencja skierowana jest do wszystkich osób zajmujących się badaniami naukowymi w zakresie tematycznym odpowiadającym planowanej sesji. Językami konferencji są niemiecki i angielski. Na każdy wykład przewidziano około 20 minut. Propozycje referatów (wraz z wypełnionymi formularzami rejestracyjnymi) należy wysyłać mailowo do dr Renaty Skowrońskiej (renata.skowronska@uni-wuerzburg.de) do 15 stycznia 2024 r.

Więcej informacji oraz niezbędne dokumenty można znaleźć na stronie http://pmh.umk.pl/start/tortury/

Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności.
Ustawienia zaawansowane
Na stronach internetowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika są stosowane pliki „cookies” zgodnie z Polityką prywatności. Stosowane przez nas ciasteczka służą wyłącznie do poprawienia funkcjonalności strony. Zbierane dane są przetwarzane w sposób zanonimizowany i służą do budowania analiz i statystyk, na podstawie których będziemy mogli dostosować sposób prezentowanych treści do ogólnych potrzeb użytkowników oraz podnosić ich jakość. W tym celu korzystamy z narzędzi Google Analytics, CUX i Facebook Pixel. Poniżej możliwość włączenia/wyłączenia poszczególnych z nich.
  włącz/wyłącz
Google Analitics

Korzystamy z narzędzia analitycznego Google Analytics, które umożliwia zbieranie informacji na temat korzystania ze stron Portalu (wyświetlane podstrony, ścieżki nawigacji pomiędzy stronami, czas korzystania z Portalu)

CUX

Korzystamy z narzędzia analitycznego CUX, które pozwala na rejestrowanie odwiedzin na stronach Portalu.

Facebook Pixel

Korzystamy z narzędzia marketingowego Facebook Pixel, które umożliwia gromadzenie informacji na temat korzystania z Portalu w zakresie przeglądanych stron.