Wydarzenia: Lipiec 2025

Eliminacje do Mistrzostw Polski w Carcassonne
W sobotę 5 lipca w Kopernikańskim Ośrodku Integracji UMK odbędzie się turniej eliminacyjny do Mistrzostwo Polski w grę Carcassonne. W wydarzeniu mogą wziąć udział osoby ze społeczności UMK oraz sympatycy naszej uczelni.
Trzech najlepszych graczy w eliminacjach zostanie zakwalifikowanych do udziału w wielkim finale, który odbędzie się 6 września w Krakowie. Zwycięzca krakowskiego finału otrzyma nagrody rzeczowe oraz zwrot kosztów wyjazdu do Essen na finał Międzynarodowych Mistrzostw Świata Carcassonne.
Wydarzenie odbędzie się 5 lipca w godz. 12-18. Chętni powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy do 3 lipca do godz. 12. Do wygrania są gry planszowe wydawnictwa Bard oraz gadżety uniwersyteckie. Więcej informacji można znaleźć na stronie turnieju.
Wydarzenie na Facebooku

Eliminacje do Mistrzostw Polski w Catan
W sobotę 12 lipca w Kopernikańskim Ośrodku Integracji odbędzie się turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski w grę Catan. W wydarzeniu mogą wziąć udział osoby ze społeczności UMK oraz sympatycy naszej uczelni.
Dwóch najlepszych graczy z turnieju eliminacyjnego zostanie zakwalifikowanych do udziału w wielkim finale, który odbędzie się we wrześniu w Krakowie podczas wydarzenia "Galaktikon 2025".
Turniej odbędzie się 12 lipca w godz. 12:30-16:30. Chętni do udziału powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy do 10 lipca do godz. 12. Do wygrania są gry planszowe i gadżety wydawnictwa Galakta oraz gadżety uniwersyteckie. Więcej informacji można znaleźć na stronie turnieju.
Wydarzenie na Facebooku

Most między pokoleniami - warsztaty dla seniorów
Kopernikański Ośrodek Integracji zaprasza seniorki i seniorów na letnie warsztaty pod hasłem "Most między pokoleniami", które będą odbywać się od 14 do 25 lipca. Zgłoszenia będą przyjmowane do 2 lipca.
Letnie spotkania przygotowane przez Kopernikański Ośrodek Integracji to szansa na wspólne spędzenie czasu z młodymi wolontariuszami z całego świata. W ramach międzypokoleniowej integracji zaplanowano m.in. wspólne gotowanie, pielęgnowanie ogrodu społecznego i spacery. To szansa, by wzajemnie dzielić się tym, co najważniejsze: swoją wiedzą, doświadczeniem i polską kulturą.
Dla seniorów i seniorek to także okazja, by nawiązać nowe relacje, przełamać pokoleniowe bariery i poćwiczyć znajomość języków obcych w praktyce. Organizatorzy zapewniają pomoc w tłumaczeniu na język angielski.
O uczestnictwie w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń. Aby zarezerwować miejsce należy do 2 lipca napisać wiadomość na adres koi@umk.pl. Pytania dotyczące wydarzenia należy kierować na adres koi@umk.pl lub telefonicznie: 56 611 27 88.
Plan wydarzeń:
Dzień 1: Zapoznanie się Wolontariuszy/Wolontariuszek z Seniorami/Seniorkami (gry towarzyskie)
Dzień 2: Spacer po Jadalnym Ogrodzie oraz przygotowanie grządek do siewu.
Dzień 3: Tradycyjne metody siewu, zebranie dostępnych plonów i wspólne gotowanie.
Dzień 4: Praca nad infrastrukturą ogrodu; naprawa grządek, drewnianych doniczek itp. Wieczór filmowy.
Dzień 5: Wizyta na lokalnym targowisku/ryneczku. Wspólne gotowanie z wykorzystaniem zakupionych produktów.
Dzień 6: Przygotowanie wydarzenia otwartego w Jadalnym Ogrodzie; dekoracje i aktywności.
Dzień 7: Dzień ładowania baterii (odpoczynku).
Dzień 8: Warsztaty międzypokoleniowe, opowiadanie historii.
Dzień 9: Zbieranie plonów i przygotowanie ogrodu do siewu.
Dzień 10: Wymiana kompetencji cyfrowych, warsztaty artystyczne.
Dzień 11: Budowa miejsca pamięci w ogrodzie.
Dzień 12: Przygotowania do imprezy kończącej udział w projekcie.
Dzień 13: Impreza pożegnalna.

Wszyscy jedziemy na jednym wózku
Najbliższe spotkanie z cyklu "Wszyscy jedziemy na jednym wózku" odbędzie się 16 lipca o godz. 15:00. Jego temat to przygotowania do "Akcji 100 kobiet", która już wkrótce ruszy na UMK.
"Akcja 100 kobiet" to seria wydarzeń skierowanych do pracowniczek UMK, które chcą zadbać o swoje zdrowie. Podczas spotkania roboczego omówione zostaną kwestie związane z ich przygotowaniem, organizacją i przeprowadzeniem. Mowa będzie także m.in. o współpracy między toruńską a bydgoską częścią Uniwersytetu. Organizatorzy zapowiadają, że w planach jest także "Akcja 100 mężczyzn".
Osobą od kontaktu jest Justyna Mindak, pomysłodawczyni cyklu (justyna.mindak@umk.pl).
Spotkanie prowadzone będzie w języku polskim w budynku "Współpraca" w Kopernikańskim Ośrodku Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu.

Botaniczny spacer z dr Sarą Orzechowską
Kopernikański Ośrodek Kopernikański zaprasza na spacer zielarski, podczas którego uczestnicy zapoznają się z roślinami na danym terenie oraz dowiedzą się, jak je rozpoznawać, co z nich można uzyskać, jak je przetworzyć, do czego użyć - w domowym lecznictwie, kuchni, kosmetyce. Warsztaty poprowadzi dr Sara Orzechowska, która od 9 lat zajmuje się etnobotaniką, zielarstwem, folklorem. Ukończyła interdyscyplinarne studia dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze (UWM), gdzie pobierała nauki biologiczne i antropologiczne (lic. „Rośliny nieśmiertelności w mitach i legendach kultur indoeuropejskich"); kontynuowała naukę na UMK, gdzie skończyła studia magisterskie z folklorystyki i antropologii oraz obroniła doktorat z zakresu etnobotaniki wydany w formie książki "Kobiety i rośliny w folklorze polskim" (Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2024). Jest także z wykształcenia zielarzem-fitoterapeutą, certyfikowanym towaroznawcą zielarskim, ukończyła kursy uniwersyteckie (UMK) z botaniki farmaceutycznej, fitochemii, fizjologii roślin. Jest autorką publikacji i artykułów naukowych oraz popularnonaukowych, posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć z zakresu edukacji etnobotanicznej i zielarskiej.
- Udział jest bezpłatny, ale wymagane jest wysłanie zgłoszenia mailowego na adres: jadalnyogrodkoi@umk.pl
- Kiedy? Piątek 25.07.2025, od 17:00 do 18:30
- Gdzie? Kopernikański Ośrodek Integracji, ul. Olszewskiego 16 (miejsce zbiórki)