Dr Bartłomiej Chludziński i dr hab. Aleksandra Derra, prof. UMK Dr Bartłomiej Chludziński i dr hab. Aleksandra Derra, prof. UMK Życie kampusu

Bezpieczeństwo i równość w akademickiej sieci

Pełnomocniczka ds. równego traktowania dr hab. Aleksandra Derra, prof. UMK oraz rzecznik akademicki dr Bartłomiej Chludziński zostali wybrani do zarządu Stowarzyszenia Akademicka Sieć Bezpieczeństwa i Równości.

Celem Stowarzyszenia Akademicka Sieć Bezpieczeństwa i Równości jest prowadzenie oraz wspieranie działań na rzecz urzeczywistnienia idei uczelni wyższych jako miejsc inkluzywnych, bezpiecznych i wolnych od dyskryminacji, nierównego traktowania i wszelkich form przemocy (w tym mobbingu), w których przestrzegane są prawa całej wspólnoty akademickiej. Zadaniem Stowarzyszenia jest także prowadzenie badań i innych działań o charakterze naukowym, szkoleniowym i edukacyjnym w tym zakresie.

Organizacja zrzesza kilkadziesiąt osób reprezentujących publiczne i niepubliczne uczelnie wyższe. Spotkanie założycielskie oraz wybory do jego władz odbyły się w kwietniu na Uniwersytecie Jagiellońskim, natomiast rejestracja ASBiR nastąpiła 10 maja 2023 r.

Bartłomiej Chludziński adiunkt w Katedrze Prawa Administracyjnego Wydziału Prawa i Administracji UMK, pełnomocnik rektora – rzecznika akademicki, członek Europejskiego Stowarzyszenia Rzeczników Akademickich Szkolnictwa Wyższego oraz Stowarzyszenia Akademicka Sieć Bezpieczeństwa i Równości. Prowadzi zajęcia i szkolenia z zakresu technik negocjacji i mediacji. Zaangażowany w badania nad wykorzystaniem alternatywnych metod rozwiązywania sporów w administracji publicznej.

Aleksandra Derra - profesorka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pracuje w Instytucie Filozofii na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych UMK. Od 2020 roku pełnomocniczka rektora do spraw równego traktowania. Naukowo zajmuje się relacjami między społeczeństwem, nauką i technologią, stereotypami płciowymi w nauce oraz teoriami feministycznymi. Bada mechanizmy powstawania i stabilizowania wykluczenia i obcości w kulturze. Zaangażowana w kształtowanie polityki naukowej w ramach IDUB oraz YUFE promującego równość i różnorodność.

Więcej informacji: https://www.umk.pl/uczelnia/wladze/pelnomocnicy/

Na straży bezpieczeństwa