Bliższa współpraca z marokańską uczelnią
Rozwój współpracy między uczelniami, mobilność studencka w ramach programu Erasmus+ i YUFE oraz prezentacja oferty edukacyjnej UMK były tematem wizyty delegacji z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w Hassan II University of Casablanca w Maroku.
Podczas wizyty nasz Uniwersytet reprezentowali: dr hab. Magdalena Barwiołek, prof. UMK – prorektorka ds. kontaktów międzynarodowych, prof. dr hab. Maciej Serowaniec – dziekan Wydziału Prawa i Administracji oraz mgr Katarzyna Pawlonka z Działu Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej. Przedstawiciele UMK spotkali się z władzami Hassan II University of Casablanca: prorektor ds. studenckich prof. Fatimą Zahrą Alami; dziekanem Wydziału Prawa, Ekonomii i Nauk Społecznych prof. Abdellatifem Komatem; prodziekanem ds. nauki i spraw międzynarodowych prof. Salahem Koubaa; prodziekan ds. studenckich Hind Tak-Tak oraz pracownikami Wydziału i Działu Współpracy Międzynarodowej.
Omówiliśmy dotychczasową współpracę pomiędzy Uniwersytetem Mikołaja Kopernika a Hassan II University of Casablanca, a także możliwości jej rozszerzenia poprzez program Erasmus+ czy nasz udział w konsorcjum YUFE – informuje prof. Magdalena Barwiołek. – Podczas spotkania poruszyliśmy również temat wyzwań stojących przed naszymi uczelniami w kontekście współpracy międzynarodowej oraz polityki wizowej Polski. Pojawiło się wiele pomysłów na współpracę i wymianę doświadczeń.
Wizyta była okazją do omówienia zagadnień związanych z realizacją obecnych i planowanych wspólnych projektów naukowych oraz edukacyjnych, a także publikacji. Delegacja z UMK spotkała się również ze studentami, aby porozmawiać z nimi o ofercie edukacyjnej naszego Uniwersytetu, potencjale Torunia i warunkach studiowania w Polsce, m.in. w ramach wymiany programu Erasmus+
W programie wyjazdu znalazło się też spotkanie z konsulem Rzeczypospolitej Polskiej w Rabacie Andrzejem Szydłą.
Hassan II University of Casablanca (UH2C) to publiczna marokańska uczelnia wyższa utworzona w 1975 r. Jej obecny kształt jest wynikiem połączenia w 2014 roku dwóch uniwersytetów: Hassan II University of Mohammedia z Hassan II University of Ain Chock. Uczelnię tworzy kilkanaście jednostek (wydziałów, szkół i kolegiów) zlokalizowanych w sześciu kampusach w Casablance i Mohammedii. Oferta studiów – prowadzonych głównie w języku francuskim i arabskim – obejmuje studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie m.in. w dziedzinie nauk ścisłych i technicznych, nauk o zdrowiu, sztuki i nauk humanistycznych, a także prawa, ekonomii i zarządzania. Aby zwiększać swój naukowy potencjał i międzynarodową widoczność, uniwersytet rozwija infrastrukturę badawczą (m.in. 125 laboratoriów, 8 centrów badawczych, obserwatorium) oraz zacieśnia współpracę z zagranicznymi partnerami. W ostatniej dekadzie uczelnia zawarła ponad 300 umów o współpracy z uczelniami i organizacjami z całego świata. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu ma w tym gronie status partnera strategicznego. Uczelnie (UMK jako lider, a UH2C jako jeden z partnerów) współpracują m.in. w projekcie CLIDE – "interCultural Leadership In the Digital Era", którego celem jest przygotowanie międzynarodowych wspólnych studiów magisterskich. UMK będzie wnioskować o grant na realizację programu w ramach Erasmus Mundus Joint Masters.