Grafika przedstawiająca 3 osoby: dwóch mężczyzn i kobietę mających plecaki i trzymających książki, zeszyty, mają też przypinki z flagą Ukrainy Humanistyka i sztuka

Bliższy język polski

Ponad 430 osób z Ukrainy skorzysta z bezpłatnych kursów języka polskiego organizowanych przez Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Kursy realizowane będą w dwóch lokalizacjach: w Collegium Maius UMK (siedziba Wydziału Humanistycznego) oraz w Szkole Podstawowej w Złotorii, gdzie języka polskiego będzie uczyło się 60 osób.

Program kursu obejmuje 30 godzin nauki od podstaw, realizowanych w układzie dwóch lub trzech spotkań w tygodniu po 2 godziny lekcyjne. Zajęcia prowadzić będzie 33 wolontariuszy: lektorzy ze Studium Kultury i Języka Polskiego dla Obcokrajowców UMK i współpracownicy oraz nauczyciele akademiccy z Instytutu Językoznawstwa i Instytutu Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego, a także doktoranci i studenci.

Na razie powstały 33 grupy (po 12-15 osób): dla dzieci młodszych, dzieci starszych i dorosłych, jako że wiek uczestników jest bardzo zróżnicowany – od 3 do 75 lat.

Zapisy na kurs przyjmowane są pod adresem e-mail skjpo@umk.pl, a o możliwości dołączenia do kursu decyduje aktualna dostępność miejsc.

Więcej szczegółów na temat działań Uniwersytetu podejmowanych w związku z wojną w Ukrainie można znaleźć na stronie ukraina.umk.pl.

Понад 430 людей з України скористаються безкоштовними курсами польської мови, організованими Гуманітарним факультетом Університету Миколая Коперника в Торуні.

Курси проводитимуться у двох місцях: у Collegium Maius UMK (місцезнаходження Гуманітарного факультету) та у початковій школі у Злоторії, де польську мову вивчатимуть 60 осіб.

Програма курсів включає 30 годин навчання з нуля, вона буде реалізована у такій структурі: по 2 академічні години у двох-трьох зустрічах на тиждень. Заняття проводитимуть 33 волонтери: викладачі Центру польської культури та мови для іноземців УМК та його співробітники, академічні викладачі Інституту мовознавства та Інституту літератури Гуманітарного факультету, а також аспіранти та студенти.

Наразі створено 33 групи (по 12-15 осіб): для дітей молодшого віку, дітей старшого віку та дорослих, оскільки вік учасників дуже різний – від 3-х до 75-ти років.

Реєстрація на курси здійснюється за електронною адресою skjpo@umk.pl, а можливість долучитися до занять залежить від доступності місць.

Детальніше про діяльність Університету у зв'язку з війною в Україні можна дізнатися на сайті ukraina.umk.pl.

Przeniesienie na UMK z ukraińskich uczelni

Razem możemy więcej

#studenciUKRAINIE - wolontariat bez granic

Finansowe wsparcie dla ukraińskiej społeczności UMK