Bydgoskie laury
Podczas uroczystej sesji Rady Miasta, która uświetniła obchody 678. urodzin Bydgoszczy, prezydent Rafał Bruski wręczył nagrody i stypendia osobom związanym z bydgoskim środowiskiem naukowym lub tym, których dzieło nawiązuje do miasta. Wśród wyróżnionych nie zabrakło reprezentacji Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Urodzinowa sesja Rady Miasta Bydgoszczy odbyła się 18 kwietnia w Teatrze Kameralnym. Była to okazja do nagrodzenia tych, których działalność wpływa pozytywnie na wizerunek miasta w Polsce i na świecie.
W dziedzinie nauk ścisłych, medycznych i nauk o zdrowiu Nagroda Naukowa Prezydenta Miasta trafiła w ręce dr hab. Macieja W. Sochy z Katedry Perinatologii, Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej CM UMK. Dr hab. Maciej W. Socha jest lekarzem specjalistą położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej, perinatologii. Należy do Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej, Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej i Polskiego Towarzystwa Andrologicznego.
W gronie dwóch osób uhonorowanych Stypendium Prezydenta Miasta Bydgoszczy dla wybitnych młodych naukowców znalazła się dr n. med. Natalia Wiktorczyk-Kapischke, asystentka Katedry Mikrobiologii Wydziału Farmaceutycznego CM UMK. Laureatka jest autorką 53 pełnotekstowych publikacji naukowych, w tym 41 prac w czasopismach z bazy JCR oraz 4 rozdziałów w monografiach. Wśród jej zainteresowań naukowych można wymienić przede wszystkim badania nad bakteriami Listeria monocytogenes izolowanymi z różnych źródeł, w tym z materiału klinicznego, żywności, środowiska produkcji spożywczej oraz środowiska naturalnego. Bada właściwości fenotypowe i genotypowe bakterii oraz ocenia, jaki wpływ na nie mają działania przeciwdrobnoustrojowe i czynniki stresowe.
Wśród laureatek stypendium dla wyróżniających się studentów znalazła się lek. Klaudyna Grzelakowska, najlepsza absolwentka Wydziału Lekarskiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w roku akademickim 2021/2022. Obecnie jest doktorantką w Szkole Doktorskiej Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu na UMK, gdzie realizuje projekt w Katedrze Kardiologii i Chorób Wewnętrznych.
II nagrodą za pracę naukową poświęconą Bydgoszczy została doceniona dr Katarzyna Gębarowska z Wydziału Sztuk Pięknych UMK za rozprawę doktorską pt. "Wywołane herstorie. Bydgoskie pionierki fotografii zawodowej 1888-1945". Autorka uzyskała stopień doktora w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Jej praca dotyczyła bogatych tradycji fotograficznych Bydgoszczy i zapomnianym w tej historii udziale kobiet, które w XIX i w pierwszej połowie XX wieku prowadziły wiele zakładów fotograficznych.
Inż. Marta Marciniak – wraz z promotorką dr Katarzyną Kubiak-Wójcicką z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej – otrzymała I nagrodę za pracę inżynierską pt. "Planowanie przestrzenne w aspekcie retencjonowania wód deszczowych na przykładzie miasta Bydgoszczy". W swojej pracy autorka zidentyfikowała problemy z zagospodarowaniem wód opadowych na terenie Bydgoszczy i przygotowała koncepcje zagospodarowania przestrzennego dla dwóch wybranych obszarów.