Prof. dr hab. Dariusz Chruściński Prof. dr hab. Dariusz Chruściński Nauki ścisłe

Coraz bliżej Nagrody Heisiga

Prof. dr hab. Dariusz Chruściński z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK jako jeden z trzech polskich badaczy został nominowany do Nagrody Heisiga, nazywanej polskim odpowiednikiem Nagrody Nobla – najwyższego finansowo naukowego wyróżnienia w kraju.

W tym roku nagroda zostanie wręczona po raz pierwszy. Przyznaje ją Uniwersytet Wrocławski. Kandydatów mogły zgłaszać senaty dwudziestu polskich uczelni, które w 2018 roku wzięły udział w konkursie Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza. Ostatecznie zgłoszono dwunastu kandydatów, spośród których Komitet powołany przez rektora Uniwersytetu Wrocławskiego wyłonił trzech finalistów.

Swoich kandydatów do wyróżnienia zgłosiły dwa Wydziały UMK: Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, który wyłonił prof. dr. hab. Dariusza Chruścińskiego oraz Wydział Chemii, który wybrał prof. dr. hab. Bogusława Buszewskiego. Na lutowym posiedzeniu Senatu podjęto decyzję, że kandydatem do Nagrody Heisiga z UMK będzie prof. dr hab. Dariusz Chruściński.

W odróżnieniu od większości obecnie przyznawanych polskich nagród naukowych, wyróżnienie nie dotyczy całokształtu dorobku, lecz osiągnięć z ostatnich dziesięciu lat. Jego celem jest nagrodzenie naukowca, którego badania wyróżniają się innowacyjnością – w istotnym dla współczesnego świata zakresie, zostały zwieńczone konkretnym osiągnięciem i zyskały powszechne, światowe uznanie. Nagroda jest przeznaczona dla osób pracujących naukowo w Polsce.

Nazwisko laureata zostanie ogłoszone podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Wrocławskim 1 października 2021 roku.

Prof. dr hab. Dariusz Chruściński jest związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika od 1989 roku. Zajmuje się matematycznymi aspektami fizyki kwantowej. Tytuł profesora uzyskał w roku 2013. Jest autorem i współautorem ponad 170 publikacji w międzynarodowych czasopismach, cytowanych ponad 4 300 razy, oraz monografii "Geometric Phases in Classical and Quantum Mechanics" napisanej wspólnie z Andrzejem Jamiołkowskim, wydanej w Bostonie w prestiżowej serii "Progress in Mathematical Physics" (cytowanej 280 razy). Osiągnięcia zgłoszone do Nagrody dotyczą kwantowych układów otwartych i teorii kwantowego splątania. Więcej o finaliście i jego badaniach można przeczytać w czerwcowym Głosie Uczelni.

Profesor Norbert Heisig to niemiecki lekarz, który urodził się w 1933 roku we Wrocławiu. Studia medyczne łączył z filologią klasyczną na uniwersytetach we Fryburgu, Tybindze i Hamburgu. W 2000 roku przeszedł na emeryturę i zaangażował się we wsparcie środowiska akademickiego Uniwersytetu Wrocławskiego. Z jego inicjatywy odmalowano barokowe sklepienie w Oratorium Marianum w gmachu głównym Uniwersytetu. Teraz staje się fundatorem najwyższej nagrody naukowej w Polsce.

Dyskusje intelektualnej elity

Z mecenatem Lanckorońskich

Autoportret z tomografem

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film