
Czasopisma na światowym poziomie
W najnowszym zestawieniu SCImago Scientific Journal Ranking znalazło się 15 czasopism naukowych wydawanych przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Trzy tytuły zostały zakwalifikowane do najbardziej prestiżowych periodyków na świecie.
Scientific Journal Ranking tworzony jest na podstawie informacji zawartych w bazie danych Scopus. Wskaźnik SJR jest miarą prestiżu czasopism naukowych, która uwzględnia zarówno liczbę cytowań danych czasopism, jak i autorytet czasopism, w których wykorzystano cytaty. Przyjęta w tworzeniu tego zestawienia metodologia została opracowana przez SCImago Lab, które wywodzi się z grupy badawczej z Uniwersytetu w Granadzie.
Dzięki kwalifikacji tytułów do odpowiedniego kwartylu można ustalić, które czasopismo jest najbardziej wpływowe w swojej dziedzinie i dyscyplinie. Najwyższy kwartyl (Q1) obejmuje jedną czwartą periodyków z najwyższym wskaźnikiem SJR w danej kategorii.
Do najbardziej wpływowych czasopism z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zaliczono "Logic and Logical Philosophy", które jest również najlepszym czasopismem w Polsce w dyscyplinie filozofia. Drugie miejsce wśród najlepszych tytułów w tej dyscyplinie w Polsce również należy do czasopisma z UMK - "Scientia et Fides". Jednocześnie "Scientia et Fides" jest ujęte w dyscyplinie religioznawstwo, w której zajmuje pierwsze miejsce w Polsce. Duży wpływ na środowisko naukowe odnotowuje także tytuł "Bulletin of Geography. Socio-economic Series", klasyfikowany w czterech kategoriach nauk społecznych: (1) kulturoznawstwo, (2) demografia, (3) geografia, planowanie i rozwój oraz (4) studia miejskie. Wszystkie te czasopisma znalazły się wśród 25 proc. najbardziej wpływowych na świecie, czyli takich, które są w pierwszym kwartylu (Q1).
W drugim kwartylu znalazły się dwa czasopisma z UMK. Wydawane przez Centrum Badań Nieliniowych im. J. P. Schaudera "Topological Methods in Nonlinear Analysis" jest klasyfikowane w dwóch dyscyplinach: analiza (drugie miejsce w Polsce) oraz matematyka stosowana (czwarte miejsce w Polsce). Wśród 50 proc. najlepszych czasopism na świecie uplasował się również wydawany przez Wydział Teologiczny kwartalnik "Biblica et Patristica Thoruniensia".
"Ecological Questions", "Biuletyn Polskiej Misji Historycznej" oraz "Rocznik Przekładoznawczy" przypisane zostały do trzeciego kwartyla, a siedem czasopism wydawanych na UMK do czwartego.
Warto dodać, że w rankingu SCImago Institutions Rankings (SIR) 2025 Uniwersytet Mikołaja Kopernika znalazł się na piątym miejscu wśród uniwersytetów w Polsce. W zestawieniu pod uwagę branych jest 20 wskaźników podzielonych między trzy obszary: badania (50 proc.), innowacje (30 proc.) i wpływ społeczny jednostki mierzony widocznością w sieci (20 proc.).