Doktoranci o doktorantach
"Model funkcjonowania szkół doktorskich" był tematem spotkania, które zorganizowano z okazji jubileuszu 15-lecia istnienia Krajowej Reprezentacji Doktorantów.
Wydarzenie w formie hybrydowej odbywało od 19 do 21 listopada 2021 r. Część stacjonarną zlokalizowano w auli budynku dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu Warszawskiego .
Wśród tematów poruszanych podczas jubileuszowego spotkania znalazły się m.in. dobre praktyki oceny śródokresowej, aktualne problemy prawne doktorantek i doktorantów oraz samorządność doktorancka w świetle ustawy 2.0.
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu reprezentowali mgr inż. Jakub Szczepkowski, wiceprzewodniczący Krajowej Reprezentacji Doktorantów, mgr Wojciech Kiełbasiński, Rzecznik Praw Doktoranta oraz mgr Zofia Kurzawińska.
Krajowa Reprezentacja Doktorantów (KRD) jest ogólnopolskim przedstawicielem i wyrazicielem woli środowiska doktorantów; ma prawo do wyrażania opinii i kierowania wniosków w sprawach dotyczących ogółu doktorantów, w tym do opiniowania aktów prawnych. Do zadań statutowych KRD należą m.in.:
- reprezentowanie i promowanie środowiska doktorantów, a także jego potrzeb edukacyjnych, socjalnych, ekonomicznych i kulturalnych
- ochrona praw i interesów doktorantów w kraju oraz polskich doktorantów za granicą
- dbanie o podnoszenie jakości kształcenia doktorantów
- wspieranie i promowanie samorządności doktorantów
- identyfikacja i znoszenie barier w rozwoju naukowym, kulturalnym i sportowym doktorantów
- podnoszenie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych wśród doktorantów przez działalność informacyjną, naukową i kulturalną w zakresie szkolnictwa wyższego i nauki, edukacji, oświaty, wychowania i kultury fizycznej
- wspieranie mobilności doktorantów
- prowadzenie działalności upowszechniającej naukę.