Ekspertyzy dla "małego atomu"
Zespół naukowców z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK zrealizuje szereg badań i analiz lokalizacyjnych dla obiektu jądrowego – reaktora typu BWRX-300, który ma powstać w Stawach Monowskich.
Inwestycję w Małopolsce planuje spółka Orlen Synthos Green Energy, która do 2030 r. zamierza wybudować w Polsce co najmniej jeden reaktor modułowy, tzw. mały atom (z ang. small modular reactor, SMR). To urządzenie zajmujące powierzchnię wielkości boiska piłkarskiego, które jest w stanie dostarczyć elektryczność i ciepło potrzebne miastu, w którym mieszka 150 tys. osób.
Zadaniem ekspertów z UMK będzie opracowanie metodyki monitoringu hydrologicznego i meteorologicznego wraz z rekomendacją sposobu prowadzenia badań. Będą one stanowić podstawę przewidzianych na dwa lata terenowych obserwacji hydrologicznych i meteorologicznych. Ich wyniki są niezbędne do opracowania raportu lokalizacyjnego, koniecznego do prowadzenia dalszych etapów inwestycji.
W realizację zadania zaangażowanych jest sześcioro pracowników naukowych Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK, którzy w większości mają już doświadczenie w realizacji podobnych badań dla lokalizacji elektrowni jądrowej na Pomorzu lub w prowadzeniu Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego. Są to: prof. dr hab. Włodzimierz Marszelewski – kierujący realizacją mowy, dr Marcin Nowak i dr Bożena Pius z Katedry Hydrologii i Gospodarki Wodnej oraz dr hab. Marek Kejna prof. UMK – kierujący pracami w zakresie monitoringu meteorologicznego, dr hab. Andrzej Araźny, prof. UMK i mgr Sławomir Sulik z Katedry Meteorologii i Klimatologii. W projekcie uczestniczy również dr Anetta Drzeniecka-Osiadacz z Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego.