Winning in life, winning in sport, w którym weźmie udział Uniwersytet Mikołaja Kopernika, to projekt europejski związany z prowadzeniem programów dwutorowych dla studentów-sportowców Sport

Erasmus plus sport

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu dołączył do beneficjentów programu Unii Europejskiej Erasmus+ Sport, którego ideą jest m.in. promocja sportu i aktywności fizycznej. Dzięki projektowi UMK rozwinie Program kariery dwutorowej student-sportowiec.

Erasmus+ w dziedzinie sportu to pomysł, dzięki któremu rozwija się ponadnarodowa sieć współpracy między organizacjami i instytucjami pracującymi ze sportowcami. Program pomaga m.in. w podnoszeniu jakości działań, transformacji i aktywnościach międzysektorowych. Organizacje mogą ubiegać się o wsparcie finansowe, które pomoże im w rozwiązywaniu problemów społecznych i wyzwaniach związanych ze sportem.

Winning in life, winning in sport, w którym weźmie udział Uniwersytet Mikołaja Kopernika, to projekt europejski związany z prowadzeniem programów dwutorowych dla studentów-sportowców. Wśród beneficjentów programu, oprócz UMK, znalazły się także Margherita Sport e Vita Basket z Włoch, University of Malta, Aristotle University of Thessaloniki z Grecji oraz NYSA Sweden, które pełnią funkcję partnerów. Partnerem stowarzyszonym jest University of Latvia, a koordynatorem projektu będzie Andara Plus z Łotwy.

Projekt zakłada stworzenie akademickiego kursu pod nazwą "Umiejętności XXI wieku zdobyte podczas treningów i zawodów sportowych ze zintegrowanymi podstawowymi zasadami zdrowego odżywiania w połączeniu ze sportem oraz innymi wskazówkami dotyczącymi kariery dwutorowej". W jego powstawaniu wezmą udział sportowcy, którzy podzielą się swoim doświadczeniem i umiejętnościami. Przewidziane jest również opracowanie wytycznych na temat wdrażania kursu w uczelni wyższej oraz podręcznika o tym, jak wykorzystać program kariery dwutorowej jako narzędzie promocyjne. Powstanie również zestaw rekomendacji dotyczących specjalnego systemu emerytalnego dla zawodowych sportowców.

Zespół UMK w swojej części będzie odpowiedzialny za opracowanie kursu, wytycznych dotyczących metodyki oraz podręcznika. Z wypracowanych efektów będą mogły skorzystać zarówno inne uczelnie, jak i UMK. Twórcy projektu liczą, że po zakończeniu programu kurs trafi do oferty zajęć ogólnouniwersyteckich. W ramach tego zadania powstaną także scenariusze do sześciu materiałów wideo z praktycznymi wskazówkami studentów-sportowców, w których podzielą się oni doświadczeniem zdobytym podczas łączenia kariery sportowej ze studiami.

Budżet całego projektu to 250 tys. euro, z czego 45 200 euro otrzyma zespół z UMK. Prace nad jego realizacją będą trwały 2 lata.

Zespół projektowy UMK tworzą dr hab. Dominik Antonowicz, prof. UMK; prof. dr hab. Piotr Błajet oraz dr Anna Kola z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych oraz pracownicy Uniwersyteckiego Centrum Sportowego: Zofia Berlikowska, Tomasz Górzyński (koordynator projektu) i Jan Rosicki.