Etnowielkanoc pod palmami
Studentki i studenci z zagranicy, którzy spędzają semestr letni na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, wzięli udział w spotkaniu przybliżającym polskie tradycje i obrzędy związane z Wielkanocą. Warsztaty odbyły się w Muzeum Etnograficznym im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.
W warsztatach, które przygotował Dział Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej UMK, wzięło udział kilkadziesiąt osób studiujących na naszym Uniwersytecie, m.in. z Włoch, Ugandy, Turcji, Wietnamu, Rumunii, Japonii, Ukrainy, Czech, Węgier, Nigerii, Indonezji i Azerbejdżanu. Studentki i studenci, wspólnie z etnolożką Renatą Lesner-Szwarc, obejrzeli obiekty architektury ludowej znajdujące się na terenie muzealnego skansenu. Zwiedzający przenieśli się w czasie do wsi polskiej z przełomu XIX i XX wieku i podczas spaceru słuchali o życiu mieszkańców wsi i ich zwyczajach. Studentki i studenci dowiedzieli się m.in. czym była czarna kuchnia, z jakiego materiału robiono w przeszłości okna, jakie potrawy gościły na wielkanocnych stołach oraz dlaczego wejścia do domostw były niższe niż obecnie.
Kolejną część wydarzenia zapełniły historie o różnych rodzajach palm i tradycji śmigusa-dyngusa oraz poczęstunek. Następnie studentki i studenci wzięli udział w dwugodzinnych warsztatach robienia palm wielkanocnych. Inspiracją do tworzenia ozdób były rośliny występujące w Polsce oraz krajach pochodzenia uczestniczek i uczestników spotkania. Wielokolorowe palmy zostały podarowane dzieciom jednego z toruńskich przedszkoli.