Gospodarka cyfrowa - studia z przyszłością
Gospodarka cyfrowa – innowacyjne i interdyscyplinarne studia, które łączą osiągnięcia naukowe i dydaktyczne nauczycieli akademickich z wiedzą praktyków biznesu, to nowość w tegorocznej ofercie kierunków proponowanych przez UMK. Nabór trwa do 12 lipca.
Studia pierwszego stopnia na kierunku gospodarka cyfrowa ruszą w roku akademickim 2023/2024 na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK. Jak podkreślają twórcy nowej propozycji w ofercie studiów UMK, gospodarka cyfrowa, oparta na wykorzystaniu nowoczesnych technologii IT do efektywnego prowadzenia działalności, jest współcześnie jednym z najszybciej rozwijających się sektorów biznesowych. Kluczowymi wyzwaniami w tej dziedzinie są: wdrażanie procesów transformacji cyfrowej, tworzenie oraz wprowadzanie na rynek innowacyjnych rozwiązań opartych na technologiach cyfrowych, a także wykorzystywanie danych do podejmowania decyzji na podstawie uzyskanej z nich wiedzy.
Kierunek gospodarka cyfrowa pozwoli osobom studiującym aktywnie uczestniczyć w rozwoju tego sektora, wykorzystywać kreatywność oraz rozwijać kompetencje cyfrowe w celu osiągnięcia sukcesu, zarówno w ramach kariery w korporacjach, jak i przy tworzeniu swoich startupów. E-commerce, FinTech, data science, big data, smart industry, marketing cyfrowy – to tylko część zagadnień, które będzie można zgłębić, wybierając ten kierunek.
Na uwagę zasługuje praktyczny charakter studiów – przedstawiciele świata biznesu nie tylko aktywnie uczestniczyli w tworzeniu programu, lecz także będą obecni w procesie nauczania, dzieląc się z osobami studiującymi swoim doświadczeniem.
W zależności od zainteresowań po pierwszym roku studiów na kierunku gospodarka cyfrowa będzie można wybrać jedną z dwóch specjalności:
- innowacje cyfrowe w biznesie i FinTech,
- Data Science w biznesie.
Wiedza i umiejętności zdobyte w trakcie studiów będą przydatne w nowoczesnych przedsiębiorstwach z każdej branży. Instytucje, wskazujące na zapotrzebowanie na kompetencje absolwentów kierunku gospodarka cyfrowa, to przede wszystkim:
- instytucje finansowe, w tym sektor bankowy,
- firmy i platformy dostarczające usługi cyfrowe,
- firmy IT działające na rzecz sektora finansowego,
- centra badawcze i analityczne, huby technologiczne,
- firmy konsultingowe,
- platformy e-commerce i m-commerce,
- centra przetwarzania danych,
- startupy FinTech,
- instytucje nadzoru i bank centralny.
Aby zapisać się na studia na UMK, należy założyć konto w systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów i wprowadzić wszystkie wymagane dane oraz dokonać opłaty rekrutacyjnej – kandydaci i kandydatki mają na to czas do 12 lipca. Wysokość opłaty wynosi 85 zł za kierunek. W rejestracji pomocna będzie strona "rekrutacja krok po kroku" oraz krótka instrukcja wideo:
Listy osób zakwalifikowanych w pierwszym etapie rekrutacji zostaną ogłoszone 17 lipca o godz. 14:00. Informację o kwalifikacji będzie można znaleźć po zalogowaniu się na swoje konto w IRK. Osoby przyjęte na studia będą miały czas na złożenie dokumentów między 18 a 22 lipca.