Historie o bitwie wiedeńskiej
Miejsca pamięci i narracje wokół bitwy pod Wiedniem są głównym tematem rozmowy w drugim odcinku podcastu "Historie przy kawie". Gościem Anny Brzezińskiej jest prof. dr hab. Bogusław Dybaś z Wydziału Nauk Historycznych UMK.
Co do tego, że bitwa pod Wiedniem miała miejsce naprawdę, nikt nie ma żadnych wątpliwości. Gdyby jednak zapytać Polaków i Austriaków o to, gdzie konkretnie się ona zaczęła i jakie ma obecnie znaczenie historyczne, moglibyśmy usłyszeć dwie różne odpowiedzi. Rozmówcy poruszą temat dotyczący nie tylko samej bitwy, która w historii Polski jest jedną z najbardziej zapamiętanych batalii, opowiedzą również o historiach mniej znanych, jak na przykład o mszy odprawionej przed walką.
Jak się okaże, miejscami pamięci określane są nie tylko konkretne lokalizacje w przestrzeni. - Pierwsze nasze skojarzenia z pojęciem miejsc pamięci wiąże się z konkretnym topograficznym punktem. Jeżeli mówimy o lieux de mémoire w ujęciu Pierre'a Nora, nie mamy na myśli tylko miejsc w sensie topograficznym, ale całą masę różnych rzeczy, które funkcjonują w naszej pamięci. To mogą być na przykład rzeczy materialne, idee, pomysły, filmy, w których zapisuje się pamięć społeczeństwa - mówi prof. Dybaś.
Prof. Bogusław Dybaś przez ponad 10 lat był dyrektorem stacji naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu – trudno więc o kogoś bardziej z tym miastem związanego. Rozmowa pokaże, że historycy badają nie tylko fakty, ale również dobudowane do nich narracje i ich zmiany w czasie.