Historyczny jubileusz
Na sesji naukowej zorganizowanej z okazji 60. urodzin prof. dr. hab. Wojciecha Polaka z Wydziału Nauk Historycznych UMK prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył jubilatowi Medal Honorowy "Thorunium". W trakcie uroczystości profesora obdarowano również księgą pamiątkową.
Z okazji 60. urodzin prof. Wojciecha Polaka w Dworze Artusa odbyła się sesja naukowa "Opozycja i opór społeczny w regionie kujawsko-pomorskim w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku". Podczas uroczystości prof. Janusz Małłek, promotor pracy doktorskiej prof. Wojciecha Polaka, wygłosił laudację, w której przybliżył bogaty życiorys jubilata oraz jego wkład w budowanie polskiej historii nowożytnej. Osiągnięcia w zakresie historii najnowszej i politologii przedstawiła zgromadzonym także dr hab. Sylwia Galij-Skarbińska, prof. UMK.
Medal, który otrzymał prof. Polak z rąk prezydenta Torunia, to najwyższe wyróżnienie prezydenckie przyznawane zasłużonym dla Torunia osobom i instytucjom. Współpracownicy z Centrum Badania Historii "Solidarności" i Oporu Społecznego w PRL przygotowali i wręczyli jubilatowi księgę pamiątkową "Historia zawsze bliska". Profesor został uhonorowany także statuetką im. Adama Schedlin-Czarlińskiego, którą wręczył starosta toruński Marek Olszewski. Nagroda przyznawana jest osobom szczególnie zasłużonym w działalności społecznej i wspierającym demokratyczne przemiany wspólnoty samorządowej.
Podczas uroczystości prof. Polak wygłosił wykład pt. "Humor i satyra w stanie wojennym", a zwieńczeniem wydarzeń był panel dyskusyjny "Wokół opozycji i oporu społecznego dekady lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych minionego wieku", w którym udział wzięli prof. Roman Bäcker z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie, prof. Mirosław Golon z Wydziału Nauk Historycznych, dr hab. Mariusz Krzysztofiński, ks. dr Jarosław Wąsowicz i Jan Wyrowiński.
Prof. dr hab. Wojciech Polak urodził się 22 lutego 1962 r. w Olsztynie. W 1980 r. zaczął studia historyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Był członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMK. W lutym 1981 r. został członkiem Zarządu Uczelnianego NZS UMK. Działalność podziemną w NZS prowadził także po wprowadzeniu stanu wojennego, był członkiem podziemnego Tymczasowego Zarządu Uczelnianego NZS UMK. Równocześnie przez całe lata osiemdziesiąte współpracował ze strukturami podziemnymi "Solidarności" Regionu Toruńskiego i Regionu Olsztyńskiego (m.in. drukowanie gazetek, kolportaż, działalność publicystyczna).
W 1985 r. uzyskał tytuł magistra i rozpoczął pracę w Instytucie Historii i Archiwistyki. Pracę doktorską "Polityka Rzeczypospolitej wobec Moskwy w latach 1607–1613" obronił w 1994 r. Od listopada 2004 r. pracował w Instytucie Politologii UMK, a od października 2005 r. był kierownikiem Zakładu Systemów Politycznych. W 2007 r. został odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność podziemną i niezależną w latach osiemdziesiątych. 29 lutego 2008 r. otrzymał z rąk Prezydenta Kaczyńskiego tytuł profesora nauk humanistycznych. W latach 2010–2014 pełnił funkcję kierownika Ośrodka Badań Historycznych Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. Został konsultantem wystawy stałej Europejskiego Centrum Solidarności. W 2016 r. otrzymał powołanie do Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP Andrzeju Dudzie. Uchwałą Senatu RP z dnia 24 czerwca 2016 r. powołany został na członka Kolegium IPN. Przez trzy kadencje pełnił funkcję przewodniczącego Kolegium.
Jest zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego UMK na Wydziale Nauk Historycznych. W ostatnich latach prowadzi badania dotyczące głównie dziejów PRL (stan wojenny w Polsce, działalność Służby Bezpieczeństwa, relacje państwo–Kościół, historia opozycji demokratycznej i "Solidarności"). Ich owocem jest m.in. 25 książek autorskich na ten temat, publikowanych w latach 2003–2016. W grudniu 2015 r. został odznaczony medalem Rady Miasta Torunia "Zasłużony dla Miasta Torunia" na wstędze, a w lutym 2016 r. Krzyżem Wolności i Solidarności. W roku 2020 otrzymał od Prezydenta RP Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.