Honory dla historii
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został obsypany nagrodami Polskiego Towarzystwa Historycznego, których wręczenie towarzyszyło XXI Powszechnemu Zjazdowi Historyków Polskich w Białymstoku.
Tegoroczny Powszechny Zjazd Historyków Polskich odbył się 17-20 września w Białymstoku. Inicjatorem spotkania było Polskie Towarzystwo Historyczne, które w tym roku obchodzi stulecie swojego istnienia. W programie wydarzenia znalazły się liczne bloki tematyczne, panele dyskusyjne, wykłady i imprezy towarzyszące, a w sympozjum uczestniczyło ponad tysiąc osób, nie tylko z Polski. Zjazdy organizowane są zwykle co pięć lat w różnych ośrodkach akademickich w Polsce, a kolejny kongres odbędzie się w Łodzi.
Podczas towarzyszącej zjazdowi Gali Historyka zostały wręczone złote, srebrne i brązowe medale Polskiego Towarzystwa Historycznego za różne osiągnięcia i wkład w popularyzację wiedzy oraz Nagrody Honorowe im. Joachima Lelewela, z których aż trzy przypadły inicjatywom i osobom związanym z UMK.
W kategorii wydarzenie roku doceniono organizację Światowego Kongresu Kopernikańskiego – wspólne dzieło Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uroczystości związane z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika odbyły się w 2023 roku w trzech polskich miastach, z którymi związał swoje życie: Toruniu, Krakowie i Olsztynie. Głównym celem wydarzeń było przedstawienie stanu badań nad życiem i działalnością wybitnego astronoma i wykazanie wpływu jego działalności na naukę, kulturę i sztukę.
Nagrodą Honorową im. Joachima Lelewela za zaangażowanie w rozwój nauki wyróżniono również Katedrę Archiwistyki i Zarządzania Dokumentacją w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK, a prof. dr. hab. Krzysztofa Kopińskiego z Katedry Historii Nowożytnej i Edytorstwa Źródeł – za znaczący wkład w naukę w dziedzinie wydawnictw źródłowych.
Nagrodzeni otrzymali dyplomy oraz statuetki przedstawiające Joachima Lelewela, których autorem jest rzeźbiarz Maciej Müller.
Podczas Zjazdu przyznane zostały także nagrody w konkursie "Książka historyczna roku im. prof. Karola Modzelewskiego". Laureatami jednej z trzech nagród zostali prof. dr hab. Stanisław Roszak i dr hab. Agnieszka Wieczorek, prof. UMK z Instytutu Historii i Archiwistyki za publikację pt. "Mikołaj Kopernik. Życie po życiu. Osiemnastowieczne kręgi pamięci", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego UMK. Książka ukazuje miejsce Mikołaja Kopernika w kulturze pamięci – najpierw społeczności lokalnych Torunia i Fromborka, następnie środowiska erudytów Rzeczypospolitej, a wreszcie kręgu europejskich encyklopedystów.