Immatrykulacja studentów przez JM Rektora Życie kampusu

Inauguracja 2022. Rok pod znakiem Kopernika

- Rozpoczynamy obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Chcemy, by był to czas, w którym szczególnie mocno będziemy podkreślać nasze przywiązanie do idei i wartości, jakie wiążą się z tą postacią - mówił podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2022/2023 JM Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala.

Tradycyjnie przed rozpoczęciem uroczystej inauguracji roku akademickiego, o godz. 10:15, członkowie Senatu UMK - przy dźwiękach Orkiestry Wojskowej - złożyli kwiaty pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim w Toruniu.

Wydarzenia w Auli otworzyło wystąpienie JM Rektora prof. dr. hab. Andrzeja Sokali. Rektor nawiązał do obchodów Roku Kopernikańskiego, które rozpoczęły się wraz z inauguracją roku akademickiego: - Najbliższe miesiące wypełnione będą licznymi wydarzeniami naukowymi i kulturalnymi, z których największym i najważniejszym będzie Światowy Kongres Kopernikański – mówił. – Obejmie on cykl międzynarodowych konferencji poświęconych nie tylko Kopernikowi, ale także wszystkim dziedzinom nauki, którymi się zajmował jako prawdziwy człowiek renesansu, a więc astronomii, prawu, medycynie, filozofii, teologii i ekonomii. Planujemy także spotkania historyków nauki i sztuki, kulturoznawców i literaturoznawców z najważniejszych międzynarodowych ośrodków naukowych.

Ważnym punktem uroczystości była immatrykulacja, czyli symboliczne włączenie do społeczności akademickiej studentów i studentek I roku. Do naszej wspólnoty dołączyli również uczniowie i uczennice rozpoczynający naukę w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym.

Początek roku akademickiego był również okazją do wręczenia tytułów "Najlepszego Absolwenta", "Najlepszego Studenta" i "Najlepszego Studenta-Sportowca" oraz "Najlepszego Ucznia ULO".

Najlepszą absolwentką roku akademickiego 2021/2022 została lek. Klaudyna Grzelakowska, która studia na kierunku lekarskim w Collegium Medicum UMK ukończyła ze średnią 4,63 obliczoną ze wszystkich ocen z egzaminów i zaliczeń uzyskanych w czasie całego okresu studiów.

Za najlepszego studenta UMK w minionym roku Senat uznał Krzysztofa Lingo. Laureat ukończył I rok studiów II stopnia na kierunku analiza danych na Wydziale Matematyki i Informatyki, osiągając średnią ocen 4,53, obliczoną ze wszystkich ocen z egzaminów  i zaliczeń uzyskanych w ciągu roku. Otrzymał również tytuł najlepszego studenta WMI.

Tytuł "Najlepszego Studenta-Sportowca UMK" w roku akademickim 2021/2022 otrzymała Alicja Barbara Śliwicka, studentka III roku architektury informacji na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych. Dyscypliną, którą laureatka uprawia, odnosząc w niej znaczące sukcesy, są szachy.

Najlepszym uczniem Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego został Marek Rauchfleisz z klasy IVa o profilu matematyczno-informatyczno-fizycznym. W minionym roku licealista uzyskał średnią ocen 6,0 i odniósł liczne sukcesy w olimpiadach i konkursach krajowych oraz międzynarodowych.

Podczas tegorocznej inauguracji przyznane zostało również wyróżnienie za rozsławianie Uniwersytetu na arenie międzynarodowej. Otrzymała je Kornelia Maria Borowska-Beszta, studentka IV roku kierunku grafika, specjalność grafika warsztatowa na Wydziale Sztuk Pięknych.

Wykład inauguracyjny pt. "Dzieło sztuki przedmiotem pożądania" wygłosił prof. dr hab. Dariusz Markowski z Wydziału Sztuk Pięknych UMK.

13 października 2022 r. o godz. 19:00 w kościele akademickim pw. Świętego Ducha w Toruniu zostanie odprawiona msza święta w intencji roku akademickiego 2022/2023.

•  Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Inauguracje wydziałowe