Innowacje dla środowiska
Dwa zespoły badawcze otrzymały nagrodę JM Rektora w konkursie "Innowator UMK". Grupa naukowców z Collegium Medicum zaprezentowała preparaty mające zapobiegać masowemu wymieraniu pszczół, a badacze z Katedry Genetyki UMK zgłosili stworzoną przez siebie bio-otoczkę nasienną.
Konkurs "Innowator UMK" jest organizowany w ramach konkursu Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw. Jego ideą jest wspieranie innowacyjnych przedsięwzięć naukowo-badawczych oraz współpracy przedsiębiorców z jednostkami naukowymi.
Ze względu na dużą liczbę złożonych aplikacji oraz wysoką jakość opisanych przez zespoły naukowe badań jury pod przewodnictwem prorektora UMK prof. dr. hab. Włodzimierza Jaskólskiego zdecydowało o przyznaniu dwóch nagród:
- Nagrody Specjalnej Jego Magnificencji Rektora UMK "Innowator UMK" dla zespołu badawczego Katedry Botaniki Farmaceutycznej i Farmakognozji Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za rozwiązanie pod nazwą "Preparaty ograniczające masowe wymieranie pszczół".
Produkcja 75% żywności na świecie uzależniona jest od owadów zapylających kwiaty. Udowodniono, że za masowe wymieranie pszczół odpowiadają neonikotynoidy i chorobotwórczy grzyb Nosema spp. Pszczoły, zbierając pyłek, w zasadzie zbierają truciznę. Preparaty na bazie ekstraktów z konopi przedłużają życie pszczół narażonych na pestycydy i powodują spadek ilości zarodników Nosema spp, co znacznie ogranicza rozwój nosemozy u pszczoły miodnej.
Zwycięski zespół otrzyma 5 tys. zł ze środków programu IDUB (w ramach celu 6). Nagrodę w imieniu zespołu odebrał mgr farm. Filip Graczyk.
- Wyróżnienia - Nagrody Specjalnej Jego Magnificencji Rektora UMK "Innowator UMK" dla zespołu badawczego Katedry Genetyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za rozwiązanie pod nazwą "Bio-otoczka nasienna i technologia jej wytwarzania".
Przedmiotem wynalazku jest bio-otoczka i sposób otoczkowania nasion rzepaku z wykorzystaniem mikroorganizmów hamujących wzrost fitopatogenów powodujących straty w uprawach. Bio-otoczka o właściwościach przeciwgrzybowych zapewnia ochronę nasion oraz roślin rzepaku przed chorobami i zwiększa plonowanie rzepaku o około 16 proc. Jest alternatywą dla otoczek nasiennych zawierających chemiczne środki ochrony roślin. Stanowi biologiczne rozwiązanie mające na uwadze zdrowie człowieka i ochronę środowiska.
Nagroda dla wyróżnionego zespołu naukowego w wysokości 3 tys. zł będzie sfinansowana ze środków ogólnych uczelni.