Grafika do tekstu nawiązująca do tematu innowacyjności i przedsiębiorczości Życie kampusu

Innowacyjnie z YUFE

Konsorcjum YUFE uruchomiło kolejny ambitny projekt, który ma na celu zwiększenie innowacyjności i przedsiębiorczości osób studiujących i zatrudnionych na uczelniach zrzeszonych w sojuszu.

Inno4Yufe – bo tak nazywa się inicjatywa – ma na celu usunięcie barier dla przedsiębiorczości młodych ludzi i wzmocnienie roli instytucji szkolnictwa wyższego (ISW) jako punktów startowych dla przedsiębiorczych ścieżek kariery.

Przedsięzwięcie otrzyma dofinansowanie z inicjatywy HEI Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT): "Budowanie potencjału innowacyjnego szkolnictwa wyższego". Projekt o wartości 1,2 mln euro potrwa do grudnia 2021 r., z możliwością przedłużenia o 18 miesięcy, i będzie wspierał 400 przedsiębiorczych osób studiujących na uczelniach YUFE oraz 80 chętnych z kadry akademickiej lub zatrudnionych w instytucjach szkolnictwa wyższego.

Inno4Yufe będzie koncentrować się na sześciu działaniach:

1. Zintegrowanie wymiaru innowacji i przedsiębiorczości w Wirtualnym Kampusie YUFE (VC), co zapewni otwartą platformę współpracy dla osób ze społeczności YUFE zainteresowanych przedsiębiorczością i innowacjami.
  2. Ustanowienie wirtualnego biura transferu wiedzy YUFE Flipped Knowledge Transfer Office, zaprojektowanego w celu wspierania i mentoringu studentów YUFE, przedsiębiorców i naukowców oraz umożliwienia wymiany najlepszych praktyk.
  3. Budowanie trwałej współpracy z trzema wybranymi wspólnotami wiedzy i innowacji EIT (zdrowie, technologie cyfrowe, surowce) w celu stworzenia ogólnoeuropejskiej sieci wspólnot innowacyjnych.
  4. Opracowanie nowatorskiego programu szkoleniowego i mentorskiego w zakresie badań i innowacji w celu wzmocnienia przedsiębiorczych i innowacyjnych postaw w społeczności YUFE.
  5. Uruchomienie Programu Praktyk Przedsiębiorczych obejmującego całe konsorcjum YUFE, mającego na celu dostarczenie przedsiębiorczym studentom i studentkom unikalnego know-how na temat procesów innowacyjnych, wdrażania start-upów i umiejętności przedsiębiorczych.
  6. Stworzenie Międzynarodowej Społeczności Start-upów YUFE i Programu Akceleracyjnego w celu zwiększenia wsparcia YUFE dla studenckich start-upów.

W skład Inno4YUFE, którego liderem jest Uniwersytet w Maastricht, wchodzi dziesięć uniwersytetów partnerskich YUFE oraz Voka Chamber of Commerce Antwerpen-Waasland. Celem YUFE jest zbudowanie modelu młodego, skoncentrowanego na studentach, nieelitarnego, otwartego i inkluzywnego Uniwersytetu Europejskiego opartego na współpracy pomiędzy instytucjami szkolnictwa wyższego, sektorem publicznym i prywatnym oraz lokalnymi społecznościami. Dzięki Inno4Yufe model ten zostanie wzbogacony o atuty związane z przedsiębiorczością i innowacyjnością oraz szerokie możliwości transferu i długoterminowe zmiany instytucjonalne wykraczające poza konsorcjum i czas trwania projektu.

EIT jest organem UE i integralną częścią Horyzontu Europa, unijnego programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji. Instytut wspiera dynamiczne paneuropejskie partnerstwa, Wspólnoty Wiedzy i Innowacji EIT, wśród wiodących firm, laboratoriów badawczych i uniwersytetów. Inicjatywa HEI EIT jest kluczowym celem dla EIT w ramach nowej strategii EIT Strategic Innovation Agenda 2021-2027. Ma na celu wspieranie instytucji szkolnictwa wyższego wiedzą fachową i coachingiem, dostępem do ekosystemu innowacji EIT oraz finansowaniem, umożliwiając im opracowywanie planów działań innowacyjnych uzupełniających potrzeby poszczególnych instytucji. W ramach fazy pilotażowej inicjatywa zapewniła finansowanie 23 projektom, a kolejne zaproszenie do składania wniosków spodziewane jest pod koniec 2021 r.

Więcej informacji na temat Inno4Yufe pod adresem: secretariat@yufe.eu.