Od 17 do 19 września Uniwersyteckie Centrum Języków Obcych było gospodarzem spotkania poświęconego rozwojowi współpracy pomiędzy YUFE a Ukrainą w obszarze Lifelong Learning Życie kampusu

Jesień pod znakiem integracji

Seminarium językowe, konferencja historyczna, warsztaty poświęcone edukacji całożyciowej – to tylko część wydarzeń, które odbywają się na UMK w ramach drugiej edycji projektu "Copernican Integration Network" realizowanego przez nasz Uniwersytet we współpracy z uczelniami z Ukrainy.

Projekt COIN2 uzyskał ponad 800 tys. zł dofinansowania Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w programie "Solidarni z Ukrainą" adresowanym do polskich uczelni należących do sojuszy Uniwersytetów Europejskich

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jako członek konsorcjum YUFE (Young Universities for the Future of Europe) wsparcie z NAWA przeznaczył na realizację zadań, które pozwolą na pogłębienie współpracy uniwersytetów YUFE z uczelniami z Ukrainy. Projekt zakłada ponad 150 mobilności pracowników uczelni ukraińskich oraz ich udział w kilku międzynarodowych wydarzeniach organizowanych na UMK.

Jeden projekt – wiele wydarzeń

W przygotowanie wydarzeń zaangażowały się liczne wydziały i jednostki UMK, dzięki czemu powstała różnorodna i bogata oferta aktywności. Ich kulminacja przypada na wrzesień, październik i listopad.

Od 17 do 19 września w Uniwersyteckim Centrum Języków Obcych odbywają się warsztaty w zakresie kształcenia przez całe życie, w których uczestniczą przedstawiciele UMK, uczelni ukraińskich oraz uniwersytetów YUFE. Spotkanie służy rozwojowi projektu powołania Uniwersytetu Otwartego.

W seminarium zorganizowanym przez UCJO uczestniczyły osoby z sześciu uniwersytetów partnerskich YUFE i czterech uczelni ukraińskich.
fot. Krzysztof Fabisiak

Dobrostan osób studiujących będzie z kolei tematem warsztatów organizowanych przez Dział Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej, w których w dniach 23-25 września weźmie udział 30 pracowników uczelni ukraińskich.

Od 23 do 27 września natomiast potrwają warsztaty, w czasie których przyszli logopedzi, pedagodzy i psycholodzy będą podnosić swoje kompetencje w zakresie pracy z osobami z niepełnosprawnościami. Inicjatorem tej aktywności jest Wydział Filozofii i Nauk Społecznych.

W programie projektu COIN2 przewidziane zostały również warsztaty poświęcone wspólnemu udostępnianiu zbiorów bibliotecznych (26-28 września). Tematyka spotkania, którego gospodarzem jest Biblioteka Uniwersytecka, obejmuje takie zagadnienia jak konserwacja i digitalizacja zasobów.

Na przełomie września i października odbędzie się trzydniowy panel z udziałem naukowców z Politechniki Lwowskiej dotyczące badań językoznawczych (kognitywnych, korpusowych, międzykulturowych) prowadzonych w Europie. Organizatorem spotkania jest Wydział Humanistyczny.

Kolejne edycje

Podobnie jak przed rokiem, ważnym akcentem projektu "Copernican Integration Network" będzie konferencja historyczna "Engagement with the past, activism in the present", na którą zaprasza Wydział Nauk Historycznych. Wydarzenie zaplanowane w terminie 10-12 października koncentruje się na nawiązywaniu i pogłębianiu kontaktów między przedstawicielami konsorcjum YUFE a ukraińskimi partnerami. Tegoroczna edycja będzie oparta na zagadnieniach związanych z takim kształceniem historyków i archiwistów na uniwersytetach, aby po zakończeniu edukacji byli, zgodnie z tytułem konferencji, "zaangażowani w przeszłość i aktywni w teraźniejszości".

Po raz drugi odbędzie się również YUFE Language Seminar, czyli warsztaty językowe dla ok. 30 osób z Ukrainy i uczelni YUFE organizowane 12-14 listopada przez Uniwersyteckie Centrum Języków Obcych.

Copernican Integration Network

Szereg inicjatyw wspierających integrację uczelni YUFE z uczelniami z Ukrainy Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu przeprowadził również przed rokiem. Wówczas, dzięki dofinansowaniu w wysokości blisko 700 tys. zł na UMK odbyły się konferencje, seminaria i warsztaty, m.in. warsztaty AFECT (Archives, Forgetting, Emotions, Conflict, and Trauma) przygotowane wspólnie z uczelnią YUFE – University of Essex w czasie wizyt studyjnych pracowników brytyjskiego uniwersytetu na UMK.

W pierwszej edycji projektu na UMK miało miejsce 85 wizyt studentek, doktorantek, pracowników naukowych i administracyjnych.

W realizacji bieżącej edycji projektu uczestniczą: Biblioteka Uniwersytecka, Uniwersyteckie Centrum Języków Obcych, Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii, Wydział Chemii, Wydział Humanistyczny, Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych, Wydział Nauk Historycznych, Wydział Prawa i Administracji, Wdział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania oraz Wydział Filozofii i Nauk Społecznych.

•  [fot. Krzysztof Fabisiak] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

W stronę europejskiej integracji