Aula UMK Życie kampusu

Komunikat władz Uniwersytetu

W związku z decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji  o dystrybucji jodku potasu podjęliśmy odpowiednie przygotowania. Chcemy podkreślić, że działania te dotyczą sytuacji hipotetycznej. Zarówno władze państwowe, Państwowa Agencja Atomistyki, jak i eksperci oceniają prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzenia radiacyjnego jako bardzo niskie. Niezależnie od tego konieczne są w tej chwili działania prewencyjne.

Uniwersytet będzie w razie wystąpienia zdarzenia wydawał jodek potasu studentom i doktorantom studiującym stacjonarnie w Toruniu i niemającym tu stałego miejsca zamieszkania. Uruchomimy punkty odbioru preparatu w Auli UMK. Pracownicy Uniwersytetu, pozostali studenci części toruńskiej, a także wszyscy studenci Collegium Medicum będą mogli otrzymać preparat w punktach wyznaczonych przez wojewodę w lokalizacji odpowiadającej miejscu aktualnego zamieszkania. Adresy tych punktów znajdują się na stronie Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy:

Różnica w dystrybucji jodku potasu wśród studentów części toruńskiej i bydgoskiej jest niezależna od władz Uniwersytetu i wynika z przyjęcia odmiennych zasad dystrybucji przez prezydentów naszych miast.

W razie wystąpienia zagrożenia, po decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, informacje o uruchomieniu wydawania preparatu zostaną przekazane przez krajowe i lokalne media. Wszyscy otrzymamy również powiadomienia na nasze telefony komórkowe. Na stronie internetowej Uniwersytetu pojawią się niezwłocznie informacje o uruchomieniu punktów w Auli UMK i godzinach ich otwarcia, a także inne ważne informacje. Bardzo prosimy o śledzenie strony w sytuacji zagrożenia.

Preparat najlepiej przyjąć w ciągu 2 godzin od wystąpienia skażenia na danym terenie, ale jego przyjęcie w ciągu 8 godzin również ma potwierdzony, osłaniający wpływ na organizm narażony na skażenie. Szczegóły dotyczące zasad przyjęcia preparatu, dawki, przeciwwskazań, efektów ubocznych itp. znajdą Państwo na stronie:

Prosimy o zapoznanie się z tymi informacjami. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny już teraz skonsultować ze swoim lekarzem możliwość przyjęcia preparatu.