Kopernik na Coperniconie
Od 24 do 26 września potrwa Copernicon - spotkanie miłośników gier, fantastyki, literatury i nauki w każdej postaci. Tegoroczna edycja - dzięki aplikacji Gather Town - odbędzie się w cyberprzestrzeni. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest strategicznym partnerem wydarzenia.
To już 10. odsłona Coperniconu, festiwalu który od 2010 r. organizowany jest w Toruniu. Początkowo niewielka, choć już od pierwszej edycji licząca się na arenie ogólnopolskiej impreza, gościła na toruńskiej starówce nawet ponad 4000 osób – potwierdzając swoją pozycję jednego z największych festiwali fantastyki w kraju.
W tym roku Copernicon odbędzie się wyjątkowo w cyberprzestrzeni dzięki aplikacji Gather Town. Umożliwia ona udział w wydarzeniu z dowolnego miejsca na świecie, pozwala odczuć unikalną atmosferę konwentu oraz stwarza wrażenie faktycznej bliskości z innymi uczestnikami. W aplikacji utworzona zostanie mapa festiwalu, po której goście - przy pomocy stworzonego wcześniej przez siebie awatara - będą mogli się poruszać, by eksplorować przygotowane atrakcje, a także wchodzić w interakcje ze sobą nawzajem. Co warte podkreślenia, mapa ta będzie odwzorowaniem części toruńskiej starówki, na której dotychczas zawsze odbywał się Copernicon. Można będzie podejść do stoiska wystawcy i zapoznać się z jego ofertą, dołączyć do grupy rozmawiających ze sobą osób, wejść do sali i wysłuchać interesującej prelekcji czy wziąć udział w panelu dyskusyjnym lub warsztatach.
W tym roku festiwal organizowany jest w formule "zapłać, ile chcesz". Oznacza to, że aby wejść do aplikacji i brać udział we wszystkich atrakcjach Coperniconu, nie jest wymagana żadna opłata, wejściówkę można kupić wpisując dowolną kwotę, nawet 0 złotych. Link stanowiący przepustkę na "teren" Coperniconu zostanie udostępniony pierwszego dnia imprezy na stronie i w mediach społecznościowych.
Swój udział na Coperniconie zaznaczą również naukowcy z UMK, którzy wystąpią w bloku popularnonaukowym:
24 września 2021 r. (piątek):
- [18:15] dr hab. Gracjan Maciejewski, prof. UMK: "Silentium universi. Dlaczego?" - Pytanie o nasze miejsce w Wszechświecie towarzyszy nam od prapoczątków rodzaju ludzkiego. Wraz z rozwojem cywilizacji technicznej wzrastała nadzieja na nawiązanie kontaktu z obcymi cywilizacjami. Tymczasem badania naukowe pokazują, że Wszechświat milczy. Dlaczego? Czy powstanie cywilizacji technicznej to wybryk ewolucji?
- [20:15] dr hab. Aleksandra Derra, prof. UMK: "W obronie społecznej roli nauki" - Prelekcja będzie poświęcona refleksji, jak współczesna nauka może przyczynić się do ratowania planety przed kryzysem klimatycznym i społecznym. Mając świadomość ułomności w funkcjonowaniu nauki jako instytucji, a także problematyczności przekazywania informacji za pomocą mediów społecznościowych, prowadząca będzie bronić tezy, że popularyzowanie nauki to działania na rzecz praw środowiskowych i praw człowieka. Tylko jak to szybko, dobrze i skutecznie zrobić?
- [21:15] dr Karolina Rokicka-Murszewska: "Dlaczego warto znać swoje prawa?" - Reklamacja butów? Mandat za jazdę bez biletu? Wymiana dowodu osobistego? W codziennym życiu z prawem stykamy się nieustannie, dlatego warto znać jego podstawy. Wykład będzie dotyczył tego, jak korzystać ze swoich praw na co dzień.
25 września 2021 r. (sobota):
- [10:15] dr hab. Marzenna Cyzman, prof. UMK: "Interpretacja: Konstrukcja? Rekonstrukcja? Destrukcja?" - Czy interpretacja tekstu polega na odkryciu sensu w nim zawartego? Czy do interpretacji potrzeba jakiś szczególnych dyspozycji poznawczych? Czy istnieją interpretacje prawdziwe? Czy można się nauczyć dobrej interpretacji? Co dokładnie robimy, gdy czytamy tekst? Jakie czynniki wpływają na kształt interpretacji? Dlaczego interpretacje tego samego tekstu tak bardzo się od siebie różnią? W czasie naszego spotkania będziemy się nad tym zastanawiać i … interpretować.
- [15:15] dr hab. Rafał Moczkodan, prof. UMK: "Podróż bohatera, czyli 12 archetypicznych kroków do zwycięstwa" - Wykład poświęcony będzie storytellingowemu schematowi fabularnemu zwanemu "podróżą bohatera". Zostanie on omówiony w odwołaniu do baśni, legend, ksiąg religijnych, arcydzieł literatury i kina, a także reklam. Na tej podstawie zostanie pokazane, jak często schemat ten jest wykorzystywany w różnych typach przekazu i jak wiele z nich opowiada (w gruncie rzeczy) tę samą historię.
- [16:15] dr Magdalena Nocny: "Potwory, mutanty, hybrydy - okiem biologa" - Świat fantasy pełen jest dziwnych stworzeń, powstałych na skutek różnego rodzaju krzyżowań. Istoty o cechach zwierząt czy roślin posiadające nadprzyrodzone moce. Czy takie organizmy mogą istnieć naprawdę? Czym jest zatem mutant i hybryda oraz jak daleko takie zmiany mogą zachodzić w świecie biologii?
- [17:15] dr Marcin Gawroński: "Szybkie błyski radiowe - nowa wielka tajemnica Wszechświata" - Szybkie błyski radiowe (Fast Radio Burst) są relatywnie nowo odkrytym fenomenem astrofizycznym. Mimo intensywnych wysiłków w ciągu kilku ostatnich lat i zdobyciu całkiem pokaźnej bazy obserwacyjnej, nadal nie potrafimy przekonująco wskazać źródło ich pochodzenia czy nawet procesów fizycznych, które generują owe FRB. W swoim wystąpieniu prowadzący opisze historię badań nad FRB, najpopularniejsze hipotezy wyjaśniające to zjawisko oraz ostatnie odkrycia, które jeszcze bardziej zagmatwały całą historię FRB.
- [17:15] Koło Naukowe Neurotechnologii UMK: "Co o mózgu mówią elektrody przymocowane do głowy?" - W trakcie warsztatu zaprezentowana zostanie elektroencefalografia, czyli metoda obrazowania aktywności bioelektrycznej mózgu. Studenci opiszą, na czym polega, jakie ma zastosowanie w medycynie i nauce, a także zaprezentują przebieg badania z wykorzystaniem czepka elektroencefalogramu. Przedstawią również nowoczesne zastosowanie elektroencefalografu do nowatorskich rozwiązań angażujących tworzenie interfejsów mózg-komputer.
- [21:15] dr Marcin Bober: "Optyczne zegary - najdokładniejsze urządzenie na świecie" - Współczesne optyczne zegary atomowe są najdokładniejszymi urządzeniami, jakie kiedykolwiek zbudowano. Działa ich na świecie zaledwie kilka, w tym jeden w Toruniu. Podczas wyk ładu usłyszymy więcej o tych wyjątkowych zegarach i ich możliwościach. Optyczne zegary lub podobne urządzenia są konieczne do przyszłej eksploracji kosmicznej. Na koniec naukowiec przedstawi również szalony projekt nowego typu zegara atomowego, w którym stomy zostaną "wytresowane" tak, aby tańczyły razem w jednym rytmie.
26 września 2021 r. (niedziela):
- [12:15] dr hab. Dariusz Brzostek, prof. UMK: "Nostalgia odjazdu i melancholia powrotu. Podbój kosmosu we wczesnych powieściach Stanisława Lema" - Tematem wystąpienia będzie obraz świata we wczesnych powieściach Stanisława Lema łączących problemy psychologii podróży międzygwiezdnej z tematyką przemianami życia społecznego podporządkowanego utopijnym założeniom politycznym wywiedzionym z projektu komunistycznego: Obłok Magellana (1955), Astronauci (1951) oraz Powrót z gwiazd (1961). Bohaterowie tych opowieści zmagają się z noszoną w sobie tęsknotą za światem, który właśnie opuszczają lub dawno opuścili, by powrócić do zmienionej w wymiarze społecznym i politycznym rzeczywistości. Kontekstem dla podejmowanej refleksji staną się: literackie opisy nostalgii i melancholii podróży morskiej w dziełach Josepha Conrada – jednego z najwyżej cenionych przez Lema pisarzy – stanowiące narracyjny model opowiadania o locie w kosmos oraz "komunistyczna mitologia kosmiczna" przenikająca w latach 50. i 60. do tekstów kultury popularnej w krajach Bloku Wschodniego.
Cały program wydarzenia można znaleźć na stronie Copernicon w cyberprzestrzeni.
Dział Promocji i Informacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przygotował konkurs dla uczestników Coperniconu. W konkursie nagrodzonych zostanie 10 osób, które napiszą najciekawszą odpowiedź na pytanie konkursowe. Do wygrania karty do gry w metalowym pudełku "Talia Koperniczka".
Zgłoszenia przyjmujemy do 26 września 2021 r. do godz. 17:00. Rozstrzygnięcie nastąpi dnia następnego, a wyniki opublikujemy w tej wiadomości. Regulamin wraz z formularzem konkursowym jest dostępny tutaj.
WYNIKI KONKURSU
Jury wybrało dziesięcioro zwycięzców konkursu:
- Jakub Gauza z Krakowa
- Łukasz Bartocha z Krakowa
- Anna Jędraczka z Krakowa
- Bartłomiej Kokoszyński z Inowrocławia
- Paweł Łukowski ze Zblewa
- Robert Nowak z Częstochowy
- Konrad Pac z Gdyni
- Izabela Sławińska ze Szczecina
- Natalia Stencel z Redy
- Łukasz Zacharski z Warszawy
Wszystkim uczestnikom i uczestniczkom dziękujemy za zabawne, ciekawe i kreatywne odpowiedzi. Co Kopernik robi na Coperniconie? Natalia Stencel podejrzewa, że "nadzoruje jak uczestnicy obiegają teren konwentu... a może to jednak konwent obiega uczestników?"