Jednym z obiektów, które będzie można odwiedzić wirtualnie podczas Coperniconu, będzie Wydział Matematyki i Informatyki UMK Życie kampusu

Kopernik na Coperniconie

Od 24 do 26 września potrwa Copernicon - spotkanie miłośników gier, fantastyki, literatury i nauki w każdej postaci. Tegoroczna edycja - dzięki aplikacji Gather Town - odbędzie się w cyberprzestrzeni. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest strategicznym partnerem wydarzenia.

To już 10. odsłona Coperniconu, festiwalu który od 2010 r. organizowany jest w Toruniu. Początkowo niewielka, choć już od pierwszej edycji licząca się na arenie ogólnopolskiej impreza, gościła na toruńskiej starówce nawet ponad 4000 osób – potwierdzając swoją pozycję jednego z największych festiwali fantastyki w kraju.

W tym roku Copernicon odbędzie się wyjątkowo w cyberprzestrzeni dzięki aplikacji Gather Town. Umożliwia ona udział w wydarzeniu z dowolnego miejsca na świecie, pozwala odczuć unikalną atmosferę konwentu oraz stwarza wrażenie faktycznej bliskości z innymi uczestnikami. W aplikacji utworzona zostanie mapa festiwalu, po której goście - przy pomocy stworzonego wcześniej przez siebie awatara - będą mogli się poruszać, by eksplorować przygotowane atrakcje, a także wchodzić w interakcje ze sobą nawzajem. Co warte podkreślenia, mapa ta będzie odwzorowaniem części toruńskiej starówki, na której dotychczas zawsze odbywał się Copernicon. Można będzie podejść do stoiska wystawcy i zapoznać się z jego ofertą, dołączyć do grupy rozmawiających ze sobą osób, wejść do sali i wysłuchać interesującej prelekcji czy wziąć udział w panelu dyskusyjnym lub warsztatach.

W tym roku festiwal organizowany jest w formule "zapłać, ile chcesz". Oznacza to, że aby wejść do aplikacji i brać udział we wszystkich atrakcjach Coperniconu, nie jest wymagana żadna opłata, wejściówkę można kupić wpisując dowolną kwotę, nawet 0 złotych. Link stanowiący przepustkę na "teren" Coperniconu zostanie udostępniony pierwszego dnia imprezy na stronie i w mediach społecznościowych.

Swój udział na Coperniconie zaznaczą również naukowcy z UMK, którzy wystąpią w bloku popularnonaukowym:

24 września 2021 r. (piątek):

25 września 2021 r. (sobota):

26 września 2021 r. (niedziela):

Cały program wydarzenia można znaleźć na stronie Copernicon w cyberprzestrzeni.

Dział Promocji i Informacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przygotował konkurs dla uczestników Coperniconu. W konkursie nagrodzonych zostanie 10 osób, które napiszą najciekawszą odpowiedź na pytanie konkursowe. Do wygrania karty do gry w metalowym pudełku "Talia Koperniczka".

Zgłoszenia przyjmujemy do 26 września 2021 r. do godz. 17:00. Rozstrzygnięcie nastąpi dnia następnego, a wyniki opublikujemy w tej wiadomości. Regulamin wraz z formularzem konkursowym jest dostępny tutaj.

WYNIKI KONKURSU

Jury wybrało dziesięcioro zwycięzców konkursu:

Wszystkim uczestnikom i uczestniczkom dziękujemy za zabawne, ciekawe i kreatywne odpowiedzi. Co Kopernik robi na Coperniconie? Natalia Stencel podejrzewa, że "nadzoruje jak uczestnicy obiegają teren konwentu... a może to jednak konwent obiega uczestników?"

VII Bieg z książką

Artykuł zawiera galerię

Nocne spotkania z nauką

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film

Edukacyjny wrzesień z Salonem Maturzystów

Do zobaczenia w październiku!